Zprávy | Z archivu rubriky


V předvečer svátku zamilovaných se mohou mladé páry vydat na procházku na Horu svatého Antonína poblíž Rounku na Jihlavsku. Ve zdejší kapli budou totiž od 10:00 do 16:00 vystaveny relikvie svatého Valentýna, patrona mládeže a šťastných sňatků. Oltářní kámen s ostatky tam v únoru pravidelně vystavuje dobrovolný správce svatostánku a archivář Ladislav Vilímek. Do ticha okolního lesa se každoročně nese hlas zvonu, který je umístěn na boku kapličky. Kdo na něj zazvoní, splní se mu přání, traduje se. Romantické místo a jeho okolí je spojeno s řadou pověstí, jejichž původ nejspíše pochází z dob dolování stříbra. Modravé plamínky tu měly odhalovat poklady ukryté v zemi.

Samotnou kapličku na vrcholu kopce v nadmořské výšce 629 metrů prý postavil pelhřimovský pekař Antonín Polesný v roce 1737. Podle pověsti tu cestou z Jihlavy do Pelhřimova usnul a pod kamenem našel poklad. Vilímek před lety zjistil z farní kroniky, že královéhradecká biskupská konzistoř v roce 1932 poslala farnímu úřadu v tehdejší Německé Vyskytné pod Rounkem celkem čtyři oltářní kameny s ostatky svatého Valentýna a svatého Bonifáce. Schránky byly uloženy v kapličkách v okolních obcích. Jedna na Rounku, další v kapli svatého Jakuba v Ježené a zbývající dvě získaly kaple v Plandrech. Desky váží čtyři až pět kilogramů, měří 30 krát 30 centimetrů. Samotná relikvie je pak ukryta v zapečetěné schránce o rozměrech deset krát deset centimetrů.

Kaplička svatého Antonína byla znovu vysvěcena před dvanácti lety a každý rok se tu scházejí o červnové pouti Češi i Němci. Ti byli po válce vystěhováni z okolních vesnic. Vilímkovi o kapličku dobrovolně pečují už přes dvacet let.

Americký prezident George Bush by při své nadcházející návštěvě Bratislavy mohl nastínit určité kroky ve vízové agendě vztahující se k zemím střední a východní Evropy. Očekávají to alespoň někteří účastníci diskuse ve Washingtonu, která se věnovala otázkám vízové povinnosti pro občany České republiky a Slovenska cestující do Spojených států. Oficiální místa se k těmto spekulacím zatím nevyjádřila. Po setkání se slovenskými politiky, které se v Bratislavě uskuteční 24. února na okraj jeho schůzky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, by se Bush mohl vyjádřit k takzvané cestovní mapě týkající se vízové problematiky, o níž hovořil tento týden s polským prezidentem Aleksandrem Kwašniewským.

"Budeme čekat, s čím prezident Bush přijede do Evropy a jaké poselství v této věci přednese vůči střední Evropě," řekl ČTK český velvyslanec v USA Martin Palouš. Dodal, že termín "cestovní mapa" je v této souvislosti novinkou a je třeba mu nejdříve porozumět. Cestovní mapa, neboli strategie postupných kroků, by měla vést ke "zjednodušení vízové procedury" přibližně na přelomu let 2006 a 2007, řekl Kwašniewski ve Washingtonu po setkání s Bushem polským médiím. Podle pozorovatelů by se cestovní mapa mohla vztahovat vedle Polska rovněž na další nové členy Evropské unie, tedy Českou republiku, Slovensko a Maďarsko a případně i na pobaltské státy. Pravděpodobný je ovšem individuální přístup ke každé zemi, tedy hodnocení jednotlivých států zvlášť, jak splňují americká kriteria pro zařazení do seznamu bezvízových zemí.

Při návštěvě České republiky a Slovenska Američané víza nepotřebují. Jako důvod, proč Spojené státy nechtějí přistoupit na oboustranný bezvízový styk, Američané často uvádějí vysoké procento odmítnutých žádostí o udělení víza a obavy z růstu imigrace.

Sobotní kulatý stůl k otázce víz pro Čechy a Slováky uspořádalo v budově amerického Kongresu Středisko pro strategická a mezinárodní studia ve spolupráci s organizacemi amerických přátel České republiky a Slovenska, s cílem rozproudit diskusi na téma víz pro Čechy a Slováky.

Výběr české hudební tvorby představí na turné po Mexiku děti z jabloneckého pěveckého sboru Vrabčáci. Do Spojených států mexických odletí o jarních prázdninách výběr z více než osmdesátičlenného souboru, který patří mezi špičky dětské sborové tvorby u nás. Na turné pozval jablonecké zpěváky tamní pěvecký sbor Niňos Cantores del Estado de Mexico. ČTK o tom informoval sbormistr Pavel Žur. Vrabčáci ale nejdou do Mexika poprvé, tamním posluchačům se představili už třikrát. "Při letošním turné bychom v rámci Roku české hudby chtěli představit převážně tvorbu Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany, ale i současnější díla, například skladatele Petra Ebena a pak samozřejmě českou lidovou píseň," řekl Žur. V repertoáru malých jabloneckých zpěváků ale podle něho nebude chybět ani muzikálová tvorba.

Hlavní koncert a oficiální přijetí u zástupce ministerstva kultury tamní vlády čeká na jablonecké děti ve městě Toluca. Společně s českými zpěváky vystoupí na společném koncertu také tenorista Alejandro Sodi a společnou skladbu si Vrabčáci zazpívají i s hostitelským mexickým sborem. Kromě samotných koncertů v prestižních symfonických síních, katedrále a středních a univerzitních školách, čeká Vrabčáky také řada pozoruhodností. Kromě zmíněné Tolucy navštíví i Mexico City či známé Acapulco. "Děti poznají i zajímavosti o pozoruhodné aztécké historii a kultuře, kromě jiného je čeká i návštěva původní aztécké vesnice v podobě skanzenu," řekl Žur. Poprvé vystoupily jablonecké děti v Mexiku v roce 1998.

Za troje loňské volby utratila ČSSD na centrální úrovni podle předběžných údajů téměř 90 milionů korun. Místopředseda strany Martin Starec v sobotu řekl, že na krajské volby vynaložila strana zhruba 43 milionů korun, na senátní 17 milionů korun a na volby do Evropského parlamentu kolem 26 milionů korun. Do těchto částek nejsou zahrnuty prostředky, jež na volební kampaň vynaložily krajské a okresní organizace. Ve všech těchto volbách sociální demokraté propadli. Kolik stála ČSSD desítka předvolebních megakoncertů, na kterých po celé zemi vystupovali přední čeští umělci spolu s premiérem Stanislavem Grossem, Starec odmítl upřesnit. Řekl, že o těchto podrobnostech nehovořil ani na sobotním zasedání Ústředního výkonného výboru. Názory některých politických oponentů ČSSD, podle nichž sociální demokracie na volby vynaložila až 200 milionů korun, označil Starec za nepravdivé. Podle něj měly poškodit sociální demokracii.

Ústřední výkonný výbor se podle Starce a šéfa poslanecké frakce ČSSD Michala Krause nezabýval ani daňovými změnami, které v pátek schválilo předsednictvo strany, ani koncepcí zdravotnictví, jejíž projednávání ve středu vláda odložila. Ke sporům mezi vicepremiérem Martinem Jahnem a ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou o koncepci podle Krause vystoupil pouze Ivan David, ale zůstal osamocen. Kraus naznačil, že se chtěl bývalý ministr zdravotnictví zviditelnit. Na adresu Jahna a Emmerové poznamenal, že mají právo na odlišné názory. Oba popřeli, že by kterýkoliv člen výboru hovořil o páteční výzvě platformy za renesanci ČSSD k rezignaci premiéra a úřadujícího šéfa strany Stanislava Grosse. Výbor nediskutoval ani o kauze kolem premiérova bytu.

Starec rovněž uvedl, že se sjezdu ČSSD koncem března zúčastní téměř 850 členů strany a zahraničních hostů. Delegátů má být na 600. Sjezd bude v Brně. Volit bude nového předsedu a stranické vedení. O funkci předsedy budou soupeřit místopředseda Zdeněk Škromach a Gross, který je považován za favorita.