Zprávy | Z archivu rubriky


K nedožitým čtyřicetinám předního českého režiséra Petra Lébla připravuje pražský Divadelní ústav ve spolupráci s Galerií Art Factory výstavu. A protože tento divadelník nadevše miloval překvapení, v expozici se prý několik překvapivých exponátů objeví. Vernisáž bude začátkem května. Kurátorka Vlasta Smoláková na přípravě spolupracuje s Egonem Tobiášem. Právě s ním Lébl v roce 1992 vstoupil na profesionální scénu, když v tehdejším divadle Labyrint na Smíchově uvedl českou premiéru jeho hry Vojcev. Expozice nazvaná Petr Lébl: 1 : 1 připomene režiséra na ploše pěti set metrů čtverečních prostřednictvím autentických předmětů, dokumentů i fragmentů dekorací. Petr Lébl se narodil 16. května 1965 a zemřel tragicky 12. prosince 1999 ve věku čtyřiatřiceti let. "Šlo o permanentní dlouhodobý stav duše," komentovala to tehdy ředitelka Divadla Na zábradlí Doubravka Svobodová. Lébl vystudoval režii, scénografii a autorské herectví na pražské Divadelní fakultě Akademie múzických umění a patřil k největším fenoménům českého divadelnictví 90. let. Jeviště v jeho pojetí bylo místem pro nevázané hraní, jehož mezníkem byla pouze umělcova imaginace. Jeho vyhraněné divadelnictví rozdělilo diváckou obec i uměleckou kritiku do nesmiřitelných táborů bezvýhradných ctitelů a zarytých odpůrců. Předmětem obdivu a terčem kritiky byla jeho záliba v nečekaných kontrastech, bizarních detailech, vášeň pro mystifikaci a inscenační fantazie.

Podnikatelka Libuše Barková podle týdeníku Respekt podváděla při ručení za bankovní úvěr pro manželku premiéra Stanislava Grosse Šárku. Přibývají i důkazy, že Barková není jen pronajímatelkou domu pro nevěstinec Escade, ale přímo majitelkou nevěstince. "To zásadně posiluje už tak velké podezření, že se společný mnohamilionový projekt dvojice Grossová-Barková opíral o špinavé peníze," píše v pondělním vydání týdeník Respekt. Barková, kterou policie před několika dny navrhla obžalovat z osmimilionového pojistného podvodu, ručí za úvěr, který si vzala firma Grossové Denna Production na nákup nemovitosti v Praze 9 na Proseku za téměř šest milionů korun. Dva sousední domy koupila Barková. S Grossovou tam chtějí vybudovat luxusní bytový komplex. Grossové loni půjčila eBanka, za úvěr se zaručila její přítelkyně Barková, podle Respektu domem v Buzicích. Barková ale banku podle týdeníku podvedla, když prohlášením potvrdila, že buzický dům není zatížen žádným jiným zástavním právem. "Ten samý dům dala do zástavy v září 2003 na úvěr u České spořitelny, za který ona sama koupila jiný dům na Proseku," píše Respekt. Podle něj navíc bance předložila starý výpis z katastru nemovitostí, který obsahoval nepravdivé informace. Advokát Stanislav Devátý považuje takový postup za úvěrový podvod.

"eBanka tuto informaci rozhodně nepotvrzuje a v případě, že by takové informace klienty banky nebo banku samotnou poškozovaly, tak bychom se tomu adekvátním způsobem museli bránit," řekl ČTK pracovník eBanky Alexandr Borecký. Bližší informace o okolnostech kolem úvěru pro Grossovou ale nechtěl uvést s odkazem na bankovní tajemství. Dodal pouze to, že banka poskytuje obchody na základě jejich návratnosti, zajištění je až druhotný aspekt obchodu.

Kvůli několik let starému, údajně neoprávněnému získání pojistek na domy v jihočeských Buzicích hrozí Barkové až 12 let vězení. Podle obvinění vylákala z pojišťovny s pomocí falešných údajů osm milionů korun, když tvrdila, že její nemovitosti zasáhla vichřice a podruhé povodeň.

Žena poslance Vlastimila Tlustého má úvěr od banky ovládané skupinou PPF, kterou konsolidační agentura, kde Tlustý šéfuje dozorčí radě, určila vítězem lukrativního tendru. Informovala o tom Česká televize. Podle zpravodajství dostala loni v dubnu společnost JMTCZ, v jejímž představenstvu je i manželka šéfa poslaneckého klubu ODS Ladislava Tlustá, od První městské banky dvacetimilionový úvěr. Banku ovládá skupina PPF. Poslanec Tlustý jako předseda dozorčí rady České konsolidační agentury dohlíží na obchody, které tato státní organizace uzavírá. A za jeho působení agentura rozhodla, že právě PPF získá pohledávky za více než miliardu korun. Tlustý se hájí tím, že o podnikání své ženy nemá detailní informace. Ladislava Tlustá je podepsána i pod účetními dokumenty a poslancův otec předsedá dozorčí radě. "V podstatě to byla jediná banka, která byla ochotna s námi jednat," řekla televizi Tlustá. Podle televize Tlustý jakoukoliv spojitost mezi tímto obchodem a úvěrem pro firmu své ženy odmítá. "Manželka v té firmě pracuje - to je, co vám k tomu mohu říct, tak se zeptejte jí," řekl České televizi.

Podle advokáta Václava Sládka banka poskytnutím úvěru podstoupila riziko. Z účetnictví společnosti totiž vyplývá, že za první tři roky existence prodělávala a poprvé se dostala do plusu až v roce 2003. Účetní rozvaha, kterou firma uložila na soud, navíc neodpovídá údajům v obchodním rejstříku. Dva roky po sobě v kolonce Základní kapitál uváděla částku přesahující 12 milionů, ale podle obchodního rejstříku je to pouze jeden milion korun, uvedla televize. "To je tam nějaký omyl, to jmění nebylo ještě zapsáno," řekla Tlustá. Dvacetimilionový úvěr si firma vzala na opravu statku. Jednu jeho část koupila za dva a půl milionu od soukromé osoby a druhou za 350.000 korun od města. Šéfa ODS Mirka Topolánka informace o půjčce firmy, kde působí manželka Vlastimila Tlustého, překvapila. "Je to pro mě nová informace. Zeptám se," řekl televizi. Podle ČT šéf poslanců ODS Tlustý vlastní spolu se svou ženou byt v Praze a dům ve Slaném. Zkolaudoval ho v roce 1997 a přiznal, že do něj investoval pět milionů korun. Říká, že mu peníze půjčili dva lidé, ale nepřejí si být zveřejněni. Je prý ochoten udělat stejný krok jako lidovecký předseda Miroslav Kalousek, tedy seznámit s jejich jmény šéfy obou komor parlamentu.

Prezident Václav Klaus po konzultacích s premiérem Stanislavem Grossem (ČSSD) a předsedou lidovců Miroslavem Kalouskem vyzval oba politiky, aby na středeční jednání koalice přišli s nezpochybnitelným řešením současné politické krize. U obou prý zaznamenal vůli k nalezení přijatelného východiska, ale podle prezidenta to nestačí na cestu z nynější slepé uličky. Místopředseda vlády a ČSSD Zdeněk Škromach se přitom domnívá, že "rozumné řešení" už neexistuje. Koalice se dostala do patové situace - lidovci trvají na demisi premiéra, Gross je připraven ministry za KDU-ČSL odvolat, pokud KDU-ČSL nezmění do středy svůj názor. Ani jedna ze stran nemíní ustoupit, situace se zdá patová. Vyjednávači ČSSD a KDU- ČSL se ale přesto snaží sondovat, jak rozpad kabinetu odvrátit. Škromach však míní, že pokud lidovci setrvají ve vládě, bude se roztržka opakovat - nejpozději na podzim při jednání o rozpočtu. "Osobně bych proto odchodu lidovců z vlády nelitoval," řekl. S Grossem Klaus hovořil v neděli večer, Kalouska si na Hrad pozval v pondělí ráno. Kalousek prezidenta informoval, proč KDU-ČSL vyzvala premiéra k demisi a proč její tři ministři nemíní odejít z vlády. Pro lidovce zůstává problém, že "předseda vlády je svými příjmy ekonomicky napojen na příjmy z pochybného podnikání, včetně pravděpodobných příjmů z prostituce", prohlásil Kalousek. Narážel tím na informace tisku, že obchodní partnerka premiérovy manželky Šárky Libuše Barková je zřejmě majitelkou nevěstince. Klaus odpoledne vystoupil s prohlášením apelujícím na dva hlavní aktéry koaliční roztržky. Měli by navrhnout takové řešení, které umožní vykročení z nynější slepé uličky. Gross a Kalousek by měli také přesvědčit občany, že další věrohodné fungování vlády je možné. Jak si představuje řešení vládní krize, neuvedl. Gross reagoval prohlášením, že si uvědomuje odpovědnost za politickou stabilitu země. Věří, že řešení, které zajistí fungování vlády, je možné. Nynější krizi vládní koalice odstartovaly informace o půjčce, kterou si Gross v minulosti vzal na koupi barrandovského bytu. Koaliční krize nenechává lhostejné ani některé občany - například internetová petice, kterou podepsalo přes 22.000 lidí, vyzývá k demisi vlády a předčasným volbám. Ve středu ji má před sídlem vlády podpořit protestní shromáždění.