Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus ostře kritizoval rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který v pátek zrušil výsledky senátních voleb v Praze 11. Verdikt soudu považuje za průlomový zásah do politické svobody v zemi a "riskantní precedens". Podle soudu by měl nyní Klaus vyhlásit v Praze 11 nové volby. Konat by se měly nejpozději v první polovině března. Předseda vlády Stanislav Gross k tomu řekl, že kritizovat rozhodnutí soudu bez věcných argumentů není možné. Gross upozornil, že nezná přesné odůvodnění soudu a neznají ho podle něj zřejmě ani další, kteří výrok soudu komentují.

V jedenácté části metropole se stal senátorem kandidát ODS Jan Nádvorník. Soud ale vyhověl stížnosti lidovce Antonína Zápotockého, kterému těsně unikl postup do druhého kola. Neúspěšný kandidát se cítil poškozen články v regionálním tisku. Proti rozhodnutí správního soudu není odvolání. Nádvorník ale zvažuje, že se obrátí na Ústavní soud. Klaus míní, že podobné výroky, na jaké si stěžoval Zápotocký, jsou běžnou součástí předvolební kampaně. Zažil je v minulosti jako dlouholetý předseda ODS i sám.

Klausovy výroky kritizoval ministr spravedlnosti a šéf unionistů Pavel Němec. "Pan prezident byl vždy zastáncem férové hry. Pokud tedy někdo pravidla férové hry porušil a potvrdil to i nezávislý soud, pak by měl pan prezident toto rozhodnutí respektovat. Pokud je nerespektuje, chová se jako předseda ODS a ne jako prezident," sdělil Němec ČTK. Vicepremiér verdikt správního soudu respektuje a odmítá jeho zpochybňování.

Přes terminály loterijní společnosti Sazky by v budoucnu mohlo být možné platit i složenky. Na 8. strategickém fóru v Senohrabech to řekl generální ředitel Sazky Aleš Hušák. Složenky za elektřinu či nájem by tak lidé mohli platit na více než 7000 místech po republice, kde má Sazka své terminály umístěny. Přibyla by tím konkurence České poště a bankám, kde Češi platí složenky v současné době.

Podle Hušáka mají terminály velkou kapacitu a možnosti využití jsou tak značné. Terminály by například mohli využít také lidé, kteří by chtěli zaplatit zboží vybrané na internetu. V současné době musejí lidé zboží z internetu platit kartou, což nepovažují za příliš bezpečné. Společnost také zatím zvažuje, že by terminály využila i při placení dálničního elektronického mýtného, které česká vláda chce zavést od roku 2006.

Terminály Sazky původně sloužily pouze k podávání sázek. Poté společnost začala velmi úspěšně nabízet dobíjení předplacených karet do mobilních telefonů. Tržby z dobíjení kreditů letos podle Hušáka překročí deset miliard korun a budou tak vyšší než tržby ze všech sázek. Přes terminály je také možné zakoupit lístky na všechna hokejová utkání i všechny ostatní akce v pražské Sazka Areně.

Sazka má na systém terminálů světový patent. Podle Hušáka již firma jedná o zavedení systému do okolních zemí, například Rakouska nebo Polska. Terminály již přinesly i první soudní spor s firmou, která se bez povolení Sazky pokusila obdobný systém zavést v Izraeli.

V Praze 11 se budou opakovat senátní volby. Nejvyšší správní soud v pátek vyhověl volební stížnosti neúspěšného kandidáta Antonína Zápotockého (KDU-ČSL), kterému těsně unikl postup do druhého kola voleb. Předseda soudu Josef Baxa řekl, že volební kampaň v daném obvodu nebyla vedena čestně a poctivě, čímž byl porušen volební zákon. V Praze 11 byl v listopadu zvolen senátorem starosta Prahy 15 Jan Nádvorník z ODS. Té verdiktem soudu klesl počet senátorů na 35.

Zápotockému unikl postup do volebního finále o 325 hlasů. O tolik víc získal v prvním kole poražený finalista Petr Jirava ze SNK sdružení nezávislých. Zápotocký neúspěch přičítal údajným lžím a pomluvám, které o něm vyšly v místních radničních zpravodajích, a stěžoval si proto na porušení pravidel volební kampaně. Radniční zpravodaj vydává městská část za obecní peníze; navíc při sporném čísle zvýšila náklad z 2700 na asi 50.000 výtisků, upozornil správní soud. Nyní bude muset prezident Václav Klaus v Praze 11 vypsat nové volby.

"Je to pro mě radostná zpráva," komentoval verdikt soudu Zápotocký. Údajně už nedoufal, že v zemi vzhledem ke způsobu vedení kampaně v Praze 11 funguje demokracie. "Je vidět, že je to posouzené spravedlivě," dodal.

Verdikt soudu zaskočil předsedu pražské ODS Jana Bürgermeistera. "Jsem šokován ze snadnosti, s jakou může jeden správní orgán s neodvolatelnou platností zrušit výsledek demokratických voleb," řekl ČTK. Zápotockého námitka se netýkala techniky hlasování nebo pochybení v hlasování, ale byla opřena o běžná vyjádření v předvolební kampani, míní šéf pražské ODS.

Soudní rozhodnutí překvapilo také Petra Jiravu (SNK), který se ve druhém volebním kole střetl s Nádvorníkem. Jiravovi se prý zdálo, že stížnost nebyla takového rázu, aby kvůli tomu musely být výsledky voleb zrušeny. Jirava ČTK řekl, že patrně bude do Senátu kandidovat znovu. Musí si to prý ale ještě rozmyslet.