Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér Stanislav Gross (ČSSD) během úterní návštěvy Francie lidovcům vzkázal, že pokud nechtějí být ve vládě, pak je nikdo nenutí. Reagoval tím na výzvu KDU-ČSL, kteří kvůli dopadům nejasného financování Grossova bytu a podnikání jeho manželky chtějí vyvolat koaliční schůzku a poté přizvat k jednacímu stolu i ODS.

"Pokud někdo nechce být ve vládě, není zapotřebí někoho k tomu nutit, je to svobodná vůle každého," řekl Gross českým novinářům v Paříži. Úřadujícího šéfa ČSSD prý zarazilo, že si lidovci vybrali pro svoji výzvu den, kdy odjel na dlouho plánovanou dvoudenní návštěvu Francie. "Já kvůli vnitropolitickým hrátkám nebudu ohrožovat pověst České republiky," dodal.

Kalousek novinářům řekl, že s premiérem telefonicky mluvil v úterý ráno, před Grossovým odletem do Paříže. Šéf lidovců proto rezolutně odmítl srovnání úterní výzvy s vládní krizí na konci roku 1997. Pád vlády tehdy odstartovala výzva dvou vlivných členů ODS Jana Rumla a Ivana Pilipa, aby tehdejší premiér Václav Klaus, který byl tou dobou pracovně v Sarajevu, odstoupil z funkce předsedy ODS. Ministři KDU-ČSL a ODA o den později podali demisi.

Gross poznamenal, že od té doby se situace symbolicky změnila v tom, že nyní už to není Sarajevo, ale Paříž. Nevidí důvod, proč by teď měla jeho vláda znovu žádat sněmovnu o vyslovení důvěry. "Pokud někdo chce žádat vyslovení nedůvěry, má k tomu ústavní právo. Myslím, že si určitě poradíme i bez KDU-ČSL," prohlásil. Lidovci chtějí svolat koaliční jednání a poté jednat i s předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Politici by se podle nich měli dohodnout na tom, jak chránit dobré jméno Česka. Ve sněmovně se v úterý objevily spekulace, že lidovci nechtějí opustit koalici, ale kloní se k odchodu Grosse z čela kabinetu. To by ale znamenalo pád vlády. Lídři KDU-ČSL zatím tají, o co jim jde. Koaličním partnerům to chtějí sdělit ve čtvrtek ráno.

Topolánek řekl, že nejlepším východiskem ze současné situace by byla dohoda o předčasných volbách. Grosse to nepřekvapilo. "ODS dlouhodobě neprahne po ničem jiném než být v ministerských funkcích, ale o tom budou muset rozhodnout voliči a já věřím, že budou mít rozum," řekl. Gross je připraven jednat s koaličními partnery, moc ale nechápe, proč by měl mluvit i s Topolánkem. "Já nepochybně nemám problém komunikovat s panem Topolánkem, ale nevidím důvod, abychom teď dělali nějakou schůzku na takto oficiální bázi," uvedl premiér v rozhovoru pro BBC.

Policie v neděli zadržela a obvinila dalšího muže, který podle ní patří ke gangu kolem Davida Berdycha propojeného s elitními policisty. Na podezřelého měla policie podle zdroje ČTK políčeno již při lednové třetí fázi operace Uniforma, nakonec při ní ale zadržela jen šest mužů, sedmý jí tehdy unikl.

Pětatřicetiletý muž z Prahy byl v neděli zadržen při přechodu česko-slovenské hranice, upřesnila informace ČTK mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Týž den byl obviněn ze dvou loupeží z let 1997 a 1999. Hrozí mu až 15 let vězení. V pondělí bylo rozhodnuto o vzetí obviněného do vazby, řekla ČTK mluvčí soudu.

Nově obviněný muž podle zdroje s Berdychem a dalšími komplici přepadl v roce 1999 v Praze 10 movitého podnikatele, pronajímatele tržnice Bokave. Údajně ho vtáhli do dodávky a spoutali. Pak mu podle obvinění vzali revolver, mobilní telefon, šperky a klíče od BMW a odvezli ho na neznámé místo. "Tam po něm pod pohrůžkou likvidace jeho osoby požadovali vydání veškeré finanční hotovosti," řekl ČTK zdroj. Protože neuspěli, oběť propustili a dále ji sledovali.

Následující den prý podnikatele donutili vyzvednout v bance sedm milionů korun a 170 000 dolarů (asi 3,9 milionu korun). Hotovost pak musel vhodit do staženého okna pomalu projíždějícího osobní auta. Údajně mu způsobili škodu přes 13 milionů korun. Část skupiny, včetně nově obviněného, přitom podle zdroje přepadla stejného podnikatele už v prosinci 1997. Přímo na chodníku mu prý ukradli kufřík s tržbou ve výši téměř sedm milionů korun a tašku s osobními doklady. Z místa odjeli připraveným džípem.

České zoo se loni a předloni zapojily společně s dalšími evropskými zahradami do kampaně za záchranu tygrů. Jak na svém webu informuje Zoo Praha, přispěly na financování 15 konkrétních projektů na ochranu volně žijících tygrů v Indii, Malajsii, Kambodži, Rusku a na Sumatře. K ochraně tygrů už podle zoologů nestačí jen zákaz lovu, je třeba vytvořit koridory spojující jednotlivá ostrůvkovitá území, v nichž ještě žijí. Kromě toho je nezbytné zajistit tygrům dostatek potravy ochranou kopytníků, kterými se živí. "V rámci kampaně byly kromě vzdělávacích a informačních aktivit prodávány klíčenky, trička a podobně. Výtěžek celkem dosáhl 700.000 eur (21 milionů korun)," řekla ČTK pracovnice pražské zoo Romana Anděrová. Letos spolupracuje zahrada na kampani za záchranu asijských želv. Největších kočkovitých šelem, které bývají chloubou zoologických zahrad, pobíhá ve volné přírodě už pouze mezi 5000 a 7500. Za posledních 60 let zcela vyhynuly poddruhy tygr balijský, kaspický a tygr jávský. Tygr čínský přežívá v tak malé populaci, že ho lze podle zoologů považovat za vyhubeného. Tygrů ussurijských a sumaterských není víc než po pěti stech. Počet indočínských tygrů se drží mezi 1200 a 1800 jedinci. Nejvíc je tygrů indických, jejich populace zatím čítá tři až pět tisíc. Předchůdci dnešního tygra žili na Zemi už před dvěma miliony lety, a to nejen v celé Asii, ale i v Evropě. Nyní se zdá, že tygr podlehne civilizačním tlakům.

Čeští zdravotníci z dětské polní nemocnice na Srí Lance doléčují pacientům hlavně tržné rány a další úrazy po úderu cunami. Zraněným lidem totiž hrozí komplikované záněty. Lékaři navíc u jednoho dítěte odhalili nevenerologickou syfilidu a zachránili mu život. ČTK to řekla mluvčí dobročinné mise Hand for help Jana Eichlerová. Zdravotníci za pacienty většinou vyjíždějí do terénu. Nemocnici zatím scházejí některé důležité přístroje, jež se kvůli chaosu na Srí Lance zdržely na cestě. Kvůli výpadkům elektřiny v místní síti nelze zatím provádět ani operace. "Na Srí Lanku už ale vezeme silnou elektrocentrálu a díky ní získáme dostatečně velký zdroj energie," prohlásil vedoucí mise Jaromír Dolanský. Dobře zabezpečené vody má nemocnice dostatek a poskytuje ji také sousední kamenné nemocnici. Téměř měsíční humanitární misi hodnotí jako úspěšnou předseda Senátu Přemysl Sobotka, ačkoliv se v posledních dnech objevily informace o obrovských obtížích, s nimiž se dobrovolníci v dětské polní nemocnici na jihu ostrova potýkají. "Nemocnice zvládá svou nejdůležitější roli - první záchyt lidí se zdravotními potížemi. Zdravotníci nemají ani nedostatek pacientů a ani nezdvojují péči, poskytovanou nedalekou srílanskou kamennou nemocnicí," prohlásil Sobotka. Pro získávání peněz na náklady spojené s vysláním nemocnice na Srí Lanku dál slouží zvláštní senátní konto. Mise z něj obdržela již 1,7 milionu korun. Zhruba třicetičlenná mise, složená z gynekologů, pediatrů a dalších specialistů, si vybudovala základnu ve městě Galle. Náklady na misi se odhadují na téměř 20 milionů korun.