Zprávy | Z archivu rubriky


Kniha vzpomínek socialistického expremiéra Miloše Zemana nazvaná Jak jsem se mýlil v politice, vyvolala mezi sociálními demokraty rozruch. Premiér a úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross ani ministryně školství Petra Buzková, které v ní expremiér nejostřeji napadl, žaloby nechystají. Žádný z nich prý ale ještě knihu, která se objevila na pultech knihkupectví, nečetl. Gross dnes přiznal, že o vydání Zemanových pamětí ví, ale zatím je nečetl. "Milerád si ji přečtu, zřejmě si ji budu číst v té místnosti, kde bývá člověk zpravidla sám," prohlásil o knize.

Gross v roce 1993, kdy byl předsedou socialistické mládeže, na hradeckém sjezdu ČSSD pomáhal se svými mládežníky Zemana zvolit předsedou strany. Zeman mu byl později svědkem na svatbě. V knize ale Zeman o Grossovi píše, že podrazil nejen jeho při prezidentské volbě, kdy se před dvěma lety neúspěšně pokusil o návrat do politiky, ale loni po evropských volbách i premiéra Vladimíra Špidlu a eurokomisaře Pavla Teličku. Na Buzkové, která prý měla zájem o ministerské křeslo, prý Zemanovi vadila příšerná lenost na rozdíl od puritánského Špidly, který prý ji do kabinetu nechtěl, "protože je coura". Špidla toto Zemanovo vidění tehdejších událostí odmítá. "Vytvoření vlády je komplexní záležitostí. Mé rozhodnutí tehdy bylo založeno na faktech a úspěch paní Buzkové v její funkci jako ministryně školství ukazuje, že moje rozhodnutí o jejím přijetí do vlády bylo správné," řekl v Bruselu ČTK Špidla. Buzková prý Zemanovy vzpomínky číst nehodlá. "Zemana jsem nečetla ani v době, kdy měl co říci," vzkázala deníku Blesk.

České aerolinie vybudují v blízkosti pražského ruzyňského letiště nové opravárenské centrum, které zaměstná až 400 leteckých mechaniků a dalších specializovaných profesí. Investice do výstavby a nových linek představuje 1,35 miliardy korun. ČTK to sdělila agentura CzechInvest. Mluvčí ČSA Jitka Novotná dodala, že nový hangár by měl být vybudován do roku 2007. Po otevření opravárenského centra ČSA počítají s rozšířením počtu zákazníků. Dosud opravují svou flotilu a letouny několika dalších společností, například Fischer Air, Deutsche Lufthansa či Air Berlin. Ambicí ČSA je zvýšit na evropském trhu podíl oprav letounů Boeing 737 z nynějších 12 na 15 procent. U letadel Airbus chce společnost získat deset procent trhu oprav, dodala Novotná.

České aerolinie letos očekávají růst zisku o víc než sto procent na 521 milionů korun z loni očekávaných 250 milionů. Na tiskové konferenci o tom informoval prezident ČSA Jaroslav Tvrdík. Firma chce letos přepravit 5,4 milionu cestujících, což by byl meziroční nárůst o 25 procent. ČR se podle statistik IATA řadí mezi pět zemí, kde zájem o leteckou přepravě roste nejrychleji na světě. Kromě Česka patří k nejrychleji rostoucím trhům takové země, jako jsou Čína či Spojené arabské emiráty. Přes nárůst přepravy bude ČSA stejně jako ostatní letečtí dopravci letos poprvé vážně pracovat s riziky spojenými s novými normami EU, které zavedly vysoké kompenzace za zrušené lety nebo odmítnutí cestujícího s platnou letenkou. Podle Tvrdíka je děsivé, že EU vůči leteckému odvětví, které utrpělo ztráty po teroristických útocích, uvažuje o dalších omezeních, jako jsou daň z kerosinu, zavedení emisních poplatků nebo aukce časů pro odlety z jednotlivých letišť.

Z výrobní linky nové automobilky Toyota Peugeot Citroen Automobile (TPCA) ve středočeském Kolíně sjela v pondělí první auta určená pro trh. Oficiálně je zástupci firmy představili večer na mezinárodním autosalonu v Ženevě. Plné výrobní kapacity, tedy 300.000 aut, chce firma dosáhnout do roka. Pak bude vyrábět každou minutu jeden vůz, řekl ČTK prezident TPCA Masatake Enomoto. Kolik vozů letos kolínská automobilka dodá na trh, ale prozradit nechtěl. "Máme plán, kolik letos vyrobíme, ale je to číslo, které nezveřejňujeme," dodal. Podle Hospodářských novin by měla automobilka letos vyrobit 150.000 malých vozů značek Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroen C1. Většina z nich půjde do Francie a Itálie.

Dosud ale není jasné, kolik budou nová auta z továrny TPCA stát. Podle odhadu médií se bude cena na českém trhu pohybovat mezi 220.000 až 230.000 korun. Na domácím trhu ale skončí minimum vyráběných vozů, zhruba 80 procent produkce firma vyveze do zahraničí.

Pro srovnání - největší česká automobilka Škoda Auto, která je zároveň největším českým exportérem, loni vyvezla 85 procent své produkce. Cena automobilu Fabia Junior 1.2, který je ve stejné kategorii jako nová auta TPCA, na českém trhu činí 249.900 korun. Automobilka Škoda Auto denně vyrobí v současné době podle mluvčího Jaroslava Černého necelé dva tisíce vozů. V loňském roce byla průměrná denní produkce fabií, octavií a superbů v závodech Mladá Boleslav, Kvasiny a Vrchlabí 1868 vozů.

"Česká republika bude v roce 2005 největším výrobcem automobilů na světě počítáno na hlavu, neboť celkem by se mělo vyrobit zhruba 800.000 automobilů," řekl ČTK ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Pozitivně se to podle něj promítne do české ekonomiky, a to zejména růstem hrubého domácího produktu a zlepšením obchodní bilance. "Myslím si, že letošní rok, kdy se daří exportu a kdy se ještě rozběhne tato automobilka, může znamenat opravdový přelom a že se dostaneme z hlediska zahraničního obchodu do přebytku nebo do rovnováhy," dodal.

Dvaadvacetiletá Kateřina Smejkalová ze Šternberka se dnes večer v pražském Top hotelu stala nejkrásnější Češkou, když zvítězila v nové soutěži krásy nazvané Česká Miss. Titulem první vicemiss se může pochlubit Zuzana Štěpanovská z Ústí nad Labem, druhou vicemiss se stala Michaela Štoudková z Chomutova. Korunku královny krásy nasadil vítězce prezident republiky Václav Klaus spolu s nejkrásnější dívkou vesmíru, dvacetiletou Australankou Jennifer Hawkinsovou. Česká Miss se bude moci zúčastnit stejné soutěže, kterou loni Hawkinsová vyhrála - Smejkalová pojede reprezentovat svou zemi letos na Miss Universe do Bangkoku. Prvenství bylo dnes večer hned několik. Smejkalová si odbyla premiéru v pozici potvrzené nejkrásnější dívky, pro bývalou miss a několikaletou mluvčí ODS Michaelu Maláčovou byl večer vyvrcholením půlročních příprav akce, která konkuruje soutěži Miss ČR pořádané již 17 let. Česká Miss se liší od známé soutěže Miss ČR tím, že porota složená ze známých osobností pracovala jen v prvním kole, kdy z 12 finalistek zvolila šest superfinalistek. Z nich pak vítěznou trojici zvolili diváci prostřednictvím textových zpráv a telefonických hovorů. Za měsíc se uskuteční finále už tradiční soutěže Miss ČR, jejíž vítězka se zúčastní Miss World v USA. Prezident soutěže Miloš Zapletal podal v listopadu na Maláčovou žalobu, ve které jí podezírá ze zneužívaní informací a požaduje zákaz používaní názvu Česká Miss. Maláčová byla mezi zájemci o koupi licence na Miss ČR, poté se rozhodla pořádat vlastní akci. Žaloba se již dostala k soudu, zatím se ale neuskutečnilo žádné jednání.

Hory o víkendu nabídly ideální sněhové podmínky, v jeho závěru však lyžařům kazila radost nepřízeň počasí. Například v Krkonoších či Orlických horách musely být v neděli kvůli silnému větru uzavřeny některé vleky. Vichr a teploty hluboko pod nulou znepříjemňovaly lyžování i na ostatních místech. Většina zimních středisek se tak s náporem návštěvníků potýkala především v sobotu a neděle již byla z hlediska návštěvnosti spíše slabší.

Ostrý vítr a tuhý mráz dnes vyháněl mnohé lyžaře také ze sjezdovek na vrcholcích jesenických hor. Podle horské služby byla návštěvnost v lyžařských střediscích hlavně kvůli počasí střední. Ideální podmínky panovaly na sjezdovkách na jihu Čech, i zde však lyžaře odrazovala nepřízeň počasí. Cestu na svahy i do běžeckých stop v okolí areálu na Zadově na Prachaticku si v sobotu našlo zhruba 1500 milovníků zimních sportů. V neděli, kdy lyžování trochu kazilo počasí, jich bylo zhruba o 500 méně. Podobnou návštěvnost zaznamenali vlekaři i v Kramolíně na Českokrumlovsku. Horská služba vyjížděla k poměrně značnému počtu vážných úrazů. Na Železnorudsku zemřela pravděpodobně na selhání srdce v běžecké stopě čtyřiasedmdesátiletá žena; kromě toho záchranáři zasahovali i při vážném poranění páteře a zlomeninách. Těžké zranění utrpěl už v pátek mladý snowboardista, který na Klínovci vyskočil na můstku, dopadl na záda a poranil si páteř. Jen o vlásek unikl dnes smrti 46-ti letý skialpinista z Prahy. V Jeseníkách ho zavalila lavina a to dokonce mimo oblast lavinového pole.