Zprávy | Z archivu rubriky


Důvěra, kterou v sobotu širší vedení ČSSD dalo premiérovi Stanislavu Grossovi, zřejmě nepřinesla podle vyjádření většiny politiků dalších stran žádný velký posun pro vyřešení koaliční krize. Patrně jen ČSSD je přesvědčena v souladu se svým usnesením, že tím krize kolem majetkových poměrů premiérovy rodiny skončila. Předseda koaliční KDU-ČSL Miroslav Kalousek označil rozhodnutí sociálních demokratů za jejich vnitřní záležitost a zopakoval, že lidovci dali ČSSD do jejího velikonočního sjezdu čas na to, aby problém vyřešila. Podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Kasala výsledek jednání nepřekvapil, není v rozporu se čtvrteční koaliční dohodou. Pro lidovce se podle něj nic nemění. "My budeme jednat o obnovení důvěry," řekl ČTK. Výsledek jednání ČSSD uvítal předseda nejmenší vládní strany US-DEU Pavel Němec. "Je to pozitivní signál pro stabilitu současné koalice, od počátku jsme respektovali vůli ČSSD k řešení a v naději očekáváme deklarovanou omluvu (premiéra Grosse)," vzkázal ČTK Němec po svém mluvčím.

Místopředseda opoziční ODS Petr Nečas uvedl, že rozhodnutí ČSSD nic nemění na tom, že důvěra ve vládu je otřesena. "Já si nedovedu představit, že by se (koalice) zatvářila, že se nic neděje, a jede se dál," řekl ČTK. Hlavní příčina krize - nejasnosti kolem Grossova majetku - podle něj přetrvává. Nečas očekává, že kabinet požádá sněmovnu o důvěru. Míní, že ČSSD neměla příliš na výběr. "Sociální demokracie usoudila, že ji nic jiného nezbývá, než se držet Stanislava Grosse," řekl ČTK. Komunisté výsledek sobotního zasedání sociálních demokratů příliš nekomentovali. "Rozhodnutí ÚVV ČSSD jsme zaznamenali. Je věcí pouze ČSSD, jak uspořádá své záležitosti," píše se v prohlášení, které ČTK zaslala mluvčí strany. K poslednímu vývoji vládní krize se v sobotu nemohl vyjádřit prezident republiky Václav Klaus, cestující do USA. Již dříve ale řekl, že pro zemi nejlepším řešením vládní krize by byly předčasné volby. Dočasný koaliční smír, který byl nastolen ve čtvrtek, ho podle vlastních slov zklamal.

Premiér a úřadující šéf sociální demokracie Stanislav Gross považuje koaliční krizi, která vznikla kolem majetkových poměrů jeho rodiny, pro vládu za ukončenou. Poté, co mu dala většina účastníků zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD důvěru, vyzval ministry k návratu k vládním povinnostem. Potvrdil, že se chce za tři týdny ucházet i o funkci předsedy strany, svých stranických kolegů se už ale nebude ptát, zda ho podporují ve funkci předsedy vlády. Sobotní žádost o podporu širšího vedení strany Gross vysvětlil tím, že Česko potřebuje, aby byla vláda funkční.

Premiér se omluvil členům širšího vedení své strany za své neuvážené výroky, které pronesl v souvislosti s případem svých majetkových poměrů. Zároveň oznámil, že nehodlá odstoupit z funkce předsedy vlády, k čemuž ho vyzvali kvůli kauze lidovci. "Nebudu uhýbat tlaku, abych způsobil pád vlády, která je úspěšná. Ani já, ani moje manželka jsme se nedopustili žádného porušení zákona," prohlásil Gross. Rezignace by podle něj byla chybou, protože řada lidí by si ji vyložila jako přiznání viny. "Rozhodl jsem se, že neodstoupím," prohlásil Gross. Zároveň ale uvedl, že bude respektovat názor širšího vedení ČSSD, které požádal o vyslovení důvěry. Nakonec ji získal, když ho v tajných volbách podpořilo 102 ze 134 přítomných.

Premiér přiznal, že pod tlakem okolností řekl řadu nešťastných výroků, za něž se účastníkům jednání omluvil. Stejnou omluvu hodlá adresovat i celé veřejnosti. "Udělal jsem chyby, kdy pod tlakem jsem řekl řadu výroků, které považuji za nešťastné a které mě mrzí. Měl jsem být asi prozíravější v mnoha věcech, měl jsem být méně důvěřivý a na některé věci jsem měl asi také více dohlédnout," uvedl premiér v rámci omluvy spolustraníkům. "Chci se taky omluvit svým spoluobčanům, naší veřejnosti za to, že jsem vůbec dopustil to, co vzniklo, to jest pro veřejnost dnes již naprosto nesrozumitelnou směsici faktů, polopravd, ale také vyložených lží, které jsou mistrně předkládány tak, aby mě maximálně zpochybnily," uvedl Gross. Na tiskové konferenci po jednání se vyhnul odpovědi na dotaz, za co konkrétně se širšímu vedení strany omluvil, právě odkazem na svůj projev. "Myslím, že jste mě slyšeli, že to bylo zcela zřetelné," uvedl.

V projevu Gross také uvedl, že není možné čekat s rozuzlením krize do Velikonoc, kdy si budou sociální demokraté na sjezdu v Brně vybírat nového předsedu. "Nemáme právo protahováním situace brzdit ČR," ohradil se proti interpretacím lidovců, podle nichž sobotním potvrzením Grosse v čele vlády od ČSSD krize neskončí. Lidovce, kteří vyzvali ČSSD, aby Grosse odvolala, pokud nerezignuje, označil za nezodpovědné. Za nejpřijatelnější řešení současné situace je pro premiéra pokračování koalice s křesťanskými demokraty a unionisty. Pokud lidovci nepřijmou jeho setrvání v čele vlády, je pro něj přijatelnou variantou menšinový kabinet ČSSD, který by však měl zkrácený mandát. ČSSD by pak měla spojit předčasné volby s referendem o euroústavě, které by se uskutečnily dřív než příští léto. S prosazením euroústavy chce Gross spojit zbytek funkčního období vlády.