Zprávy | Z archivu rubriky


Film Horem pádem režiséra Jana Hřebejka a producenta Ondřeje Trojana v sobotu získal cenu Český lev pro nejlepší film roku 2004. Filmoví akademici snímku s 12 nominacemi udělili celkem čtyři prestižní křišťálové sošky; Hřebejkovi také za nejlepší režii. Cenu si za nejlepší scénář odnesl Petr Jarchovský a za herecký výkon v hlavní roli Emília Vášáryová. "Jsem skoro tak šťastný, jako kdyby odstoupil premiér," řekl při přebírání sošky ve Velkém sále pražské Lucerny Hřebejk v narážce na současnou krizi koaliční vlády, způsobené aférou kolem financování bytu předsedy vlády Stanislava Grosse.

Čtyři ceny si odnesli také tvůrci snímku Král zlodějů režiséra Ivana Fíly. Film byl nominován v deseti kategoriích a zabodoval díky kameře Vladimíra Smutného, hudbě Michaela Kocába, zvuku Zdeňka Taublera a výkonu Jaši Kulťasova v hlavní roli. Za nemocného herce ocenění převzal režisér Fíla. Třemi lvy akademici ocenili snímek Mistři režiséra Marka Najbrta nominovaného v sedmi kategoriích. Cenu za nejlepší střih získal Pavel Hrdlička, ve vedlejších rolích byli oceněni Klára Melíšková a Jan Budař. Naprázdno nevyšel ani snímek Vaterland - lovecký deník, jeho výtvarník Milan Popelka získal cenu za nejlepší výtvarný počin. Divácky nejúspěšnějším filmem byli vyhlášeni Snowboarďáci režiséra Karla Janáka. Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu získala herečka Stella Zázvorková.

Na České lvy bylo ze 17 loni natočených českých snímků nominováno devět filmů; z nominovaných naprázdno vyšly Bolero, Duše jako kaviár, Krajina mého srdce a Milenci a vrazi.

Veřejná omluva, kterou v sobotu pronesl premiér Stanislav Gross za výroky kolem majetkových poměrů své rodiny, není pro politiky opoziční ODS ani vládní KDU- ČSL dostatečná. Dali to v neděli najevo v diskusním pořadu televize Nova Sedmička. "Nebyla to určitě omluva k nám, byla to omluva k občanům, nevím, ke kterým. Vnímal jsem ji spíš jako omluvu za nešikovnost a to si myslím, že není omluva," řekl v neděli člen předsednictva a šéf senátorů KDU-ČSL Adolf Jílek. Místopředseda ODS Ivan Langer očekával, že předseda vlády vysvětlí všechny "pochybnosti", které provázejí způsob získání Grossova vysokoškolského vzdělání a peněz na financování dostavby a vybavení jeho bytu a pochybnosti o napojení na podnikatelku Libuši Barkovou, podezřelou z vydělávání peněz z prostituce. "Tam byl pouze náznak omluvy za to, co říkal, nikoli za to, co v minulosti dělal," uvedl Langer.

Gross v rozhovoru pro televizi Nova nebyl při vysvětlování své omluvy o moc konkrétnější. Zopakoval to, že když před šesti lety řešil svou bytovou situaci, měl být asi prozíravější. "Možná jsem v té době měl jít cestou ekonomicky méně výhodnou, třeba že bych si vzal větší hypotéku," uvedl. "Za to si své politické následky ponesu, ale nemyslím si, že by kvůli tomu měla padat vláda," poznamenal Gross. Vyhnul se přímé odpovědi na otázku, zda se považuje za důvěryhodného premiéra. "Sám sebe nehodnotím, myslím si, že to právo nemám," řekl Gross. Přiznal, že utrpěl "určitý šrám" na své pověsti, který bude muset odpracovat.

Premiérova sobotní vystoupení předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý "vnímal jako aplikaci starého hesla: Nejlepší obrana je útok a čím sprostší, tím lepší". Chce proto v pondělí navrhnou výkonné radě ODS, aby nečekala do sjezdu ČSSD a iniciovala co nejdříve hlasování o nedůvěře vládě bez ohledu na jeho výsledek, aby se ukázalo, kdo z poslanců Grossův kabinet podporuje.