Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér Stanislav Gross má promyšlený další postup, pokud po sjezdu ČSSD zůstane v čele vlády a lidovci v ten okamžik zopakují výzvu k jeho demisi. Gross ale o scénářích možného vývoje teď nemíní mluvit, aby nezavdával příčinu ke spekulacím či růstu napětí v koalici.

"Vím, co bych v takovém případě dělal, ale nevidím důvod to teď rozebírat, protože bych tím jen přispěl ke spekulacím a možná bych zbytečně přilíval olej do ohně. A to nemám v úmyslu," řekl Gross. Při sobotním zasedání širšího vedení své mateřské strany prohlásil, že za nejpřijatelnější řešení současné situace považuje pokračování koalice s KDU-ČSL a US-DEU. Pokud lidovci nepřijmou jeho setrvání v čele vlády, je pro něj přijatelnou variantou menšinový kabinet ČSSD se zkráceným mandátem. ČSSD by pak měla spojit předčasné volby s referendem o euroústavě.

O situaci v úterý jednal i poslanecký klub strany. Jeho předseda Michal Kraus po zasedání zopakoval, že vláda nehodlá sněmovnu žádat o důvěru. Pokud takové hlasování vyvolá ODS, sociální demokraté podle něj kabinet podpoří. Nechtěl spekulovat o budoucím vývoji, třeba o vzniku menšinové vlády ČSSD, která by se do určité míry musela opírat o komunisty. Podle informací ČTK by s podporou takové vlády měli asi potíže i někteří poslanci ČSSD.

K zastáncům menšinové vlády dlouhodobě patří Zdeněk Škromach, místopředseda strany a Grossův vyzyvatel v boji o předsednické křeslo. Hovoří i o německém modelu, tedy rozdělení funkcí premiéra a šéfa strany. "To je jedna z možností, jak oddělit koaliční vládu od sociální demokracie tak, aby bylo transparentní, co chce ČSSD a co chce koaliční vláda," řekl. Má prý pocit, že podpora této variantě roste. Škromach také volá po razantnějším postupu sociální demokracie.

Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý tvrdí, že nedělní reportáž České televize o firmě, kde pracuje jeho manželka, byla lživá. Podle mluvčího televize Martina Krafla si však ČT za odvysílaným materiálem stojí. Vladimír Tlustý uvedl, že jeho žena, firma JMTCZ i majitel této společnosti se "pomluvám a lžím" hodlají bránit "všemi dostupnými právními prostředky" a jejich kroky se budou týkat ČT i autora reportáže Jiřího Hynka. Na dotaz novinářů pak dodal, že těmito kroky míní žaloby. Zatím prý zvažuje, zda ji podá i on. Původ majetku společnosti JMTCZ, v jejímž představenstvu je Tlustého manželka, je však podle ČT nejasný. Z dokladů, které firma uložila u obchodního soudu, vyplývá, že v letech 2000 a 2001 investovala zhruba 15 milionů korun. Za peníze nakoupila tři domy v Rakovníku a ve Slaném. Z účetnictví firmy ale není jasné, kde peníze na nákup nemovitostí vzala, uvedla veřejnoprávní televize. Tlustý v pondělí zveřejnil účetní doklady, které podle něj prokazují, že JMTCZ nemovitost v hodnotě 11,8 milionu korun nezakoupila, ale že ji tato firma získala vkladem akcionáře. Tím podle něj není nikdo z jeho rodinných příslušníků, ani on osobně. "Jakékoli spekulace o původu peněz použitých k údajnému nákupu proto považujeme za záměrné nepravdy, neboť pro tuto transakci nebyly vůbec žádné peněžní prostředky společnosti použity," uvedl Tlustý.