Zprávy | Z archivu rubriky


Česká republika se bude ucházet o koupi části latinského překladu Dalimilovy kroniky, který se bude 17. března dražit v aukční síni Drouot Richelieu v Paříži. "Bylo rozhodnuto o maximální nabídce deseti milionů korun - to je strop," řekla ČTK po jednání vlády její mluvčí Věra Dušková. Národní knihovna (NK) chce v případě úspěchu na aukci získaný unikátní zlomek středověkého rukopisu vystavit na několik dní v Praze. Knihovna se o skutečnosti, že se zlomek překladu Kroniky tak řečeného Dalimila objevil v katalogu aukce, dozvěděla před několika týdny. Francouzský badatel nejprve informoval Společnost přátel Národní galerie v Praze (NG), pracovníci galerie se poté obrátili na NK, která se prostřednictvím ministerstva kultury snaží vzácné bohemikum získat. Knihovna jednala s aukčním domem o možnosti vyřadit exemplář z dražby, pořadatelé aukce ale tomuto požadavku nevyhověli. Katalogová cena rukopisu je 120.000 až 150.000 eur (3,6 až 4,5 milionu korun). Experti si však myslí, že by cena mohla dosáhnout až milionu eur (30 milionů korun). Historikové označují nález za objev století či největší objev od dob Františka Palackého. Dalimilova kronika je nejstarší česky psaná veršovaná kronika a jedno ze základních děl českého dějepisectví. Český text byl často přepisován a dochovalo se osm úplných rukopisů a pět zlomků - NK vlastní tři úplná díla a dva zlomky psané česky. Známé jsou německé překlady, ale o latinském se nevědělo. Nalezený rukopis je přeložený z češtiny, odborníci ho datují do doby kolem roku 1340.

Prezidenti České republiky a Spojených států Václav Klaus a George Bush v úterý ve Washingtonu při svém prvním dvoustranném jednání diskutovali o politických tématech, neprobírali však otázku amerických vstupních víz pro české občany cestující do USA. Klaus novinářům řekl, že jednání se zaměřilo na základní problémy světové politiky. Mezi hlavní témata patřil Blízký a Střední východ, dále byla diskutována situace v Libanonu a v Evropě a oba prezidenti se dotkli i poměrů v České republice včetně nedávné vládní krize. Po jednání Klaus dále řekl, že Bush se zajímal, zda Česká republika udrží svoji pozici v Iráku. S odvoláním na americké diplomatické zdroje deník Mladá fronta Dnes napsal, že Bush ocenil Klausův slib, že Česko své vojáky nestáhne. Klaus nastoupil na Pražský hrad v roce 2003, ale od té doby se sešel v Bílém domě jen s viceprezidentem Richardem Cheneym. Včera se Klaus s Bushem dohodli na setkání během oslav konce druhé světové války letos 9. května v Moskvě. Bush přivítal Klause v Oválné pracovně Bílého domu krátce před polednem místního času (k večeru SEČ). Setkání trvalo přes půl hodiny a Klaus ho označil za velmi přátelské. "Vztahy mezi Českou republikou a Spojenými státy jsou velmi pozitivní a dnešní setkání to jen potvrdilo," řekl Klaus novinářům před zasněženým Bílým domem. Návštěva Bílého domu byla oznámena s jednodenním předstihem během Klausovy cesty po USA, kde český prezident představuje svou knihu o vývoji České republiky od pádu komunismu v roce 1989. Publikaci také svému hostiteli daroval. Pro americkou stranu to byla podle Klause normální pracovní návštěva. "Moje cesta s vydáním knihy, s desítkami rozhovorů pro všechna média a s desítkami akcí v Texasu a ve Washingtonu není něco, co bych nazýval soukromou cestou," řekl Klaus.

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda zahajuje návštěvu asijských zemí, které byly ľoni v prosinci postiženy zemětřesením a ničivými vlnami cunami. V rámci cesty předá českou humanitární pomoc, setká se s místními vládními představiteli i zástupci humanitárních organizací a bude se také zajímat o osud zatím nezvěstných Čechů. Do Prahy by se měl vrátit 14. března. První zastávkou bude indonéská metropole Jakarta, kde se Svoboda sejde se šéfem indonéské diplomacie Hasanem Wirayudou. V Jakartě se ministr rovněž zúčastní ministerské schůzky Evropské unie a Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN). Šéf české diplomacie pak bude pokračovat na sever indonéského ostrova Sumatra, který utrpěl katastrofou ze všech oblastí nejvíce a odkud pochází většina z celkových téměř 300.000 obětí a pohřešovaných. Svoboda v rámci humanitární pomoci předá rýži a úpravnu vody a setká se s představiteli nadace ADRA, koordinující podporu z Česka. Z Indonésie se Svoboda přesune do thajského Pchúketu, kde mimo jiné navštíví centrum pro identifikaci obětí cunami. Praha má na místě již řadu týdnů své odborníky, kteří pátrají po několika zmizelých českých turistech. Je už velmi málo pravděpodobné, že přírodní katastrofu přežili, potvrzenou oběť má však Česko zatím jednu. Poslední zastávkou má být srílanské Kolombo, kde letoun vyloží další humanitární pomoc. Pomoc o hmotnosti 1660 kilogramů a v hodnotě 660.000 korun posílá při příležitosti ministrovy mise do regionu také Český červený kříž. Pro Srí Lanku připravil antiseptické sety pro osobní dezinfekci a tablety na dezinfekci vody, pro Indonésii potom 900 litrů čistícího a dezinfekčního prostředku, dezinfekční tablety a 200 souprav hygienických potřeb pro kojence.

Přes nepřízeň počasí před sídlem vlády opět demonstrovali odpůrci premiéra Stanislava Grosse. Sešlo se jich přes 200, tedy o něco více než při stejných akcích, které se na tomtéž místě konaly i poslední dvě středy. Demonstrantům vadí premiérovo mlžení ohledně koupě bytu, podnikání jeho ženy a činnost policejních týmů, které Gross zřídil ještě jako ministr vnitra. Akce je soukromou iniciativou pražského aktivisty Erika Matouše, poprvé na ní vystoupil i bývalý důstojník BIS Vladimír Hučín. "My jsme schopni prokázat, že tohle (aféra kolem Grossova bytu) je jen špička ledovce zločinného spolčení, které s pomocí policejního aparátu a zpravodajských služeb v této zemi provádí nezákonnosti," prohlásil bývalý zpravodajec před jásajícím davem převážně starších lidí. Sociální demokracie podle něj odposlouchává občany a tuto činnost prý kryje ministr vnitra František Bublan. Hučín byl nedávno definitivně zproštěn obžaloby z nedovoleného ozbrojování. Demonstranti nepřijali Grossovu omluvu za jeho výroky kolem majetkových poměrů jeho rodiny, s níž v sobotu předstoupil nejprve před širším vedením ČSSD a pak prostřednictvím televize před veřejnost. "Byly to výhrůžky - ať už politickým oponentům, nebo nám občanům. Řekl, že vláda má úkoly a potřebuje klid na práci - to už jsme ale jednou slyšeli," prohlásil Matouš. Grossova omluva, ve které mimo jiné zopakoval, že jeho žena Šárka končí se svými podnikatelskými aktivitami, není dostatečná ani podle vládní KDU-ČSL, opoziční ODS i politologů. Premiérovi kritici nyní vyčkávají, zda bude na konci března znovu zvolen předsedou sociálních demokratů. Pokud ano, tak lidovci budou zřejmě znovu požadovat jeho demisi a ODS se pokusí vyvolat hlasování o důvěře vládě.

Premiér Stanislav Gross má promyšlený další postup, pokud po sjezdu ČSSD zůstane v čele vlády a lidovci v ten okamžik zopakují výzvu k jeho demisi. Gross ale o scénářích možného vývoje teď nemíní mluvit, aby nezavdával příčinu ke spekulacím či růstu napětí v koalici.

"Vím, co bych v takovém případě dělal, ale nevidím důvod to teď rozebírat, protože bych tím jen přispěl ke spekulacím a možná bych zbytečně přilíval olej do ohně. A to nemám v úmyslu," řekl Gross. Při sobotním zasedání širšího vedení své mateřské strany prohlásil, že za nejpřijatelnější řešení současné situace považuje pokračování koalice s KDU-ČSL a US-DEU. Pokud lidovci nepřijmou jeho setrvání v čele vlády, je pro něj přijatelnou variantou menšinový kabinet ČSSD se zkráceným mandátem. ČSSD by pak měla spojit předčasné volby s referendem o euroústavě.

O situaci v úterý jednal i poslanecký klub strany. Jeho předseda Michal Kraus po zasedání zopakoval, že vláda nehodlá sněmovnu žádat o důvěru. Pokud takové hlasování vyvolá ODS, sociální demokraté podle něj kabinet podpoří. Nechtěl spekulovat o budoucím vývoji, třeba o vzniku menšinové vlády ČSSD, která by se do určité míry musela opírat o komunisty. Podle informací ČTK by s podporou takové vlády měli asi potíže i někteří poslanci ČSSD.

K zastáncům menšinové vlády dlouhodobě patří Zdeněk Škromach, místopředseda strany a Grossův vyzyvatel v boji o předsednické křeslo. Hovoří i o německém modelu, tedy rozdělení funkcí premiéra a šéfa strany. "To je jedna z možností, jak oddělit koaliční vládu od sociální demokracie tak, aby bylo transparentní, co chce ČSSD a co chce koaliční vláda," řekl. Má prý pocit, že podpora této variantě roste. Škromach také volá po razantnějším postupu sociální demokracie.