Zprávy | Z archivu rubriky


Kdyby populární vynálezce, matematik, fyzik, hudebník, cestovatel a vlastenec Jára Cimrman žil, mohl dnes být hrdý na ty, kteří v divadle, nesoucím jeho jméno, rozvíjejí jeho odkaz. Ředitelka vydavatelství Supraphon Jana Gondová jim totiž předala dvojitou platinovou desku za 26.000 prodaných nosičů hry Afrika a zlatou desku za 9000 nosičů alba Cimrman v říši hudby. Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak současně převzali cenu Anděl za nejprodávanější nahrávku mluveného slova roku 2004.

"Těší nás, že generace našich vnuků má ještě zájem o to, co jsme napsali. Připadá nám to jako zázrak," řekl Svěrák. Jejich ctižádostí vždycky bylo, aby v jejich hrách bylo kromě komiky i něco krásy. A plně to podle něj platí o opeře Cimrman v říši hudby. Nejen proto se prý o sošku Anděla pohádají.

Od loňského listopadu jsou na supraphonských kompaktních deskách nahrávky všech her Divadla Járy Cimrmana, jedné z nejpopulárnějších českých scén. Od roku 1967, kdy vznikla, uvedla čtrnáct inscenací, které měly dohromady přes 10.000 repríz. Žádná z těchto aktovek doplněných odbornými semináři nezmizela z repertoáru. Nejčastěji se na jevišti objevila opereta Hospoda Na mýtince, která se hraje od konce 60. let.

"Nebýt Cimrmana nikdo by o nás nevěděl. Ale nebýt nás nikdo by nevěděl o něm," tvrdí Svěrák se Smoljakem. Fiktivní génius, kterého si s Jiřím Šebánkem vymysleli pro mystifikující rozhlasové "přenosy" z imaginární vinárny U pavouka, zabodoval v televizní anketě o největšího Čecha. I když se podle pravidel soutěže hlasy v jeho prospěch nezapočítávají, přesto dostane speciální ocenění.

Vilku v pražské Dykově ulici, kde se 29. října 1966 konala zakládající schůze Divadla Járy Cimrmana, připomíná pamětní deska. Podobných "památek" na populárního Járu je po Čechách více. "V mých zápiscích jich figuruje zhruba patnáct," uvedl Svěrák. Většinou jde o pamětní tabulky na domech, ale i o dvě ulice pojmenované po Cimrmanovi - jedna je v Roztokách u Prahy a další v Olomouci.

Pro letošní rok analytici očekávají udržení tempa růstu ekonomiky kolem čtyř procent, případně mírné zrychlení. Domácnosti se podle nich vrátí do obchodů a začnou o něco více utrácet. Investice sice nezopakují loňský rekordní růst o více než devět procent, ale měly by přidat i tak solidních pět až sedm procent. Dále se bude podle oslovených ekonomů zlepšovat zahraniční obchod, který by poprvé mohl skončit s přebytkem.

Finanční experti shodně očekávají, že Česká národní banka zasáhne proti silné koruně, která by mohla omezit růst HDP v letošním roce. Snížení úrokových sazeb nejméně o 0,25 procentního bodu někteří očekávají již na pravidelném zasedání bankovní rady 31. března. "Pro běžné lidi to znamená, že jejich vklady v bankách budou v průběhu roku o trochu méně úročeny, ale zároveň s tím zlevní i půjčování peněz. Život obyvatelstva na dluh tak bude pokračovat," řekl analytik Volksbank CZ Vladimír Pikora. Dodal, že snížení sazeb a následné oslabení koruny přivítají exportéři.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa ČTK řekl, že export bude hnacím motorem růstu HDP i v následujících letech, kdy by podle něj česká ekonomika mohla nabrat ještě rychlejší tempo. "ČR má šanci stát se významným hráčem v globálním obchodě. Je ovšem nutné, aby české firmy dokázaly spojit své síly na velké exportní projekty. Pokud se to podaří, tak si myslím, že hospodářský růst by v následujících letech mohl být ještě výrazně vyšší. Růst českého vývozu by k tomu významně přispíval," uvedl Tlapa.

"V následujících letech, až naběhnou další závody na plný výkon, a to zejména kolínská (automobilka) TPCA, budou výsledky (HDP) ještě lepší," dodal generální ředitel agentury CzechInvest Radomil Novák. V letošním roce by se měly firmy, které získaly investiční pobídky, podle Nováka podílet na HDP více než třemi procenty a na přidané hodnotě zpracovatelského průmyslu téměř 15 procenty.

Šestatřicetiletý muž obviněný ze čtyřnásobného pokusu o vraždu svých příbuzných putoval ve čtvrtek do ruzyňské vazební věznice. Protože zhruba ve stejnou dobu jedna z jeho obětí v nemocnici zemřela, bude stíhání muže brzy změněno na obvinění z vraždy a trojnásobného pokusu o ni. "Zcela určitě se tak stane," řekl ČTK náměstek krajského státního zástupce Petr Šnajdr.

Údajně psychicky narušený muž v úterý podle policie pobodal sedmašedesátiletou matku, osmatřicetiletou sestru a její dva syny - devatenáctiletého a dvouletého. Mladá žena na následky svých zranění zemřela, sdělila ČTK mluvčí vojenské nemocnice v pražských Střešovicích Magda Thomesová. Poškozená při útoku utrpěla bodné rány v obličeji, čepel nože přitom pronikla až do mozku.

Okresní soud v Kladně vyhověl návrhu státního zastupitelství a vzal obviněného do vazby, řekl ČTK obhájce Jaroslav Ortman. Podle něj soud dospěl k závěru, že existují obavy z útěku obviněného a také nebezpečí, že by mohl v trestné činnosti pokračovat. "Klient mi řekl, že si přeje podat proti verdiktu o vazbě stížnost," prohlásil Ortman.

Proti obvinění stížnost nepodal, k činu se policii přiznal. Ovšem s tím, že místo svých blízkých viděl někoho jiného, do koho bodal. "Je přesvědčen o převtělení," konstatoval obhájce. Vyšetřování by nyní mělo pokračovat výslechy svědků, především poškozených. Jejich zdravotní stav to ale zatím neumožňuje. Zásadní roli sehraje v případu znalecký posudek psychologů a psychiatrů, kteří posoudí duševní stav obviněného a řeknou, zda byl v době činu příčetný.

Pokud se ukáže, že je za své jednání odpovědný a případ dostane na stůl soud, mohl by obviněnému vyměřit 12 až 15 let vězení, možná i výjimečný trest. Obviněný byl přitom stíhán už v minulosti, podle televize Nova byl odsouzen za znásilnění své malé dcery. Údajně byl kvůli tomu i vykastrován.

Muž napadl příbuzné údajně kvůli halucinacím. Nyní již mrtvá žena zřejmě při útoku kryla tělem dvouletého syna a asi mu tak zachránila život. Chlapec měl bodné rány v hrudníku a ruce, žádné zranění nebylo hluboké. Osud batolete je nyní v rukách sociálních pracovnic slánské radnice. "Varianty jsou prakticky dvě, buď se ho ujme někdo z příbuzných, nebo skončí v kojeneckém ústavu," řekl ČTK ve středu tajemník Petr Kolačkovský. Sociální pracovnice totiž rodinu sledují už delší dobu, tři chlapcovi sourozenci už skončili v ústavech.

Po sedmi letech si zahraje český volejbalový klub závěrečný turnaj některého z evropských pohárů. Dukla Liberec totiž před dvěma měsíci vyřadila ve čtvrtfinále Klubového poháru Fenerbahce Istanbul a nyní ji čeká Final Four v řeckém Pireu. V posledních sedmi letech žádný český mužský klub do závěrečné fáze evropských pohárů nepronikl. V sezoně 1995/96 dělalo čest českému volejbalu tehdejší Aero Odolena Voda, které postoupilo do finálového turnaje Poháru CEV.

Liberečtí hráči v probíhajícím ročníku Top Teams Cupu začínali již v kvalifikační části, ale svou skupinu doma vyhráli a postoupili do osmifinálové fáze. V ní za sebou znovu nechali všechny tři soupeře a do čtvrtfinále šli z prvního místa. Do finálové čtyřky mělo letos blízko také Kladno, ale úřadující český mistr nestačil ve čtvrtfinále na nizozemské Almere. Letošním úspěchem si Česká republika zajistila také místo v Lize mistrů pro sezonu 2005/06. Prestižní soutěž hráli naposledy právě Liberečtí, v základní skupině v ročníku 2003/04 jim ale soupeři povolili pouhé dva sety.

Liberecký mužský volejbal již jedno období velkých mezinárodních úspěchů zažil. V roce 1976 vyhrála Dukla Pohár mistrů, což se předtím povedlo také dvakrát brněnské Zbrojovce (1968 a 1972). Ještě v roce 1984 dosáhl v této soutěži liberecký tým na bronzovou příčku. Československý volejbal slavil triumf v PMEZ také v roce 1979, kdy vládla celé Evropě ČH Bratislava.