Zprávy | Z archivu rubriky


Pro letošní rok analytici očekávají udržení tempa růstu ekonomiky kolem čtyř procent, případně mírné zrychlení. Domácnosti se podle nich vrátí do obchodů a začnou o něco více utrácet. Investice sice nezopakují loňský rekordní růst o více než devět procent, ale měly by přidat i tak solidních pět až sedm procent. Dále se bude podle oslovených ekonomů zlepšovat zahraniční obchod, který by poprvé mohl skončit s přebytkem.

Finanční experti shodně očekávají, že Česká národní banka zasáhne proti silné koruně, která by mohla omezit růst HDP v letošním roce. Snížení úrokových sazeb nejméně o 0,25 procentního bodu někteří očekávají již na pravidelném zasedání bankovní rady 31. března. "Pro běžné lidi to znamená, že jejich vklady v bankách budou v průběhu roku o trochu méně úročeny, ale zároveň s tím zlevní i půjčování peněz. Život obyvatelstva na dluh tak bude pokračovat," řekl analytik Volksbank CZ Vladimír Pikora. Dodal, že snížení sazeb a následné oslabení koruny přivítají exportéři.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa ČTK řekl, že export bude hnacím motorem růstu HDP i v následujících letech, kdy by podle něj česká ekonomika mohla nabrat ještě rychlejší tempo. "ČR má šanci stát se významným hráčem v globálním obchodě. Je ovšem nutné, aby české firmy dokázaly spojit své síly na velké exportní projekty. Pokud se to podaří, tak si myslím, že hospodářský růst by v následujících letech mohl být ještě výrazně vyšší. Růst českého vývozu by k tomu významně přispíval," uvedl Tlapa.

"V následujících letech, až naběhnou další závody na plný výkon, a to zejména kolínská (automobilka) TPCA, budou výsledky (HDP) ještě lepší," dodal generální ředitel agentury CzechInvest Radomil Novák. V letošním roce by se měly firmy, které získaly investiční pobídky, podle Nováka podílet na HDP více než třemi procenty a na přidané hodnotě zpracovatelského průmyslu téměř 15 procenty.

Šestatřicetiletý muž obviněný ze čtyřnásobného pokusu o vraždu svých příbuzných putoval ve čtvrtek do ruzyňské vazební věznice. Protože zhruba ve stejnou dobu jedna z jeho obětí v nemocnici zemřela, bude stíhání muže brzy změněno na obvinění z vraždy a trojnásobného pokusu o ni. "Zcela určitě se tak stane," řekl ČTK náměstek krajského státního zástupce Petr Šnajdr.

Údajně psychicky narušený muž v úterý podle policie pobodal sedmašedesátiletou matku, osmatřicetiletou sestru a její dva syny - devatenáctiletého a dvouletého. Mladá žena na následky svých zranění zemřela, sdělila ČTK mluvčí vojenské nemocnice v pražských Střešovicích Magda Thomesová. Poškozená při útoku utrpěla bodné rány v obličeji, čepel nože přitom pronikla až do mozku.

Okresní soud v Kladně vyhověl návrhu státního zastupitelství a vzal obviněného do vazby, řekl ČTK obhájce Jaroslav Ortman. Podle něj soud dospěl k závěru, že existují obavy z útěku obviněného a také nebezpečí, že by mohl v trestné činnosti pokračovat. "Klient mi řekl, že si přeje podat proti verdiktu o vazbě stížnost," prohlásil Ortman.

Proti obvinění stížnost nepodal, k činu se policii přiznal. Ovšem s tím, že místo svých blízkých viděl někoho jiného, do koho bodal. "Je přesvědčen o převtělení," konstatoval obhájce. Vyšetřování by nyní mělo pokračovat výslechy svědků, především poškozených. Jejich zdravotní stav to ale zatím neumožňuje. Zásadní roli sehraje v případu znalecký posudek psychologů a psychiatrů, kteří posoudí duševní stav obviněného a řeknou, zda byl v době činu příčetný.

Pokud se ukáže, že je za své jednání odpovědný a případ dostane na stůl soud, mohl by obviněnému vyměřit 12 až 15 let vězení, možná i výjimečný trest. Obviněný byl přitom stíhán už v minulosti, podle televize Nova byl odsouzen za znásilnění své malé dcery. Údajně byl kvůli tomu i vykastrován.

Muž napadl příbuzné údajně kvůli halucinacím. Nyní již mrtvá žena zřejmě při útoku kryla tělem dvouletého syna a asi mu tak zachránila život. Chlapec měl bodné rány v hrudníku a ruce, žádné zranění nebylo hluboké. Osud batolete je nyní v rukách sociálních pracovnic slánské radnice. "Varianty jsou prakticky dvě, buď se ho ujme někdo z příbuzných, nebo skončí v kojeneckém ústavu," řekl ČTK ve středu tajemník Petr Kolačkovský. Sociální pracovnice totiž rodinu sledují už delší dobu, tři chlapcovi sourozenci už skončili v ústavech.

Po sedmi letech si zahraje český volejbalový klub závěrečný turnaj některého z evropských pohárů. Dukla Liberec totiž před dvěma měsíci vyřadila ve čtvrtfinále Klubového poháru Fenerbahce Istanbul a nyní ji čeká Final Four v řeckém Pireu. V posledních sedmi letech žádný český mužský klub do závěrečné fáze evropských pohárů nepronikl. V sezoně 1995/96 dělalo čest českému volejbalu tehdejší Aero Odolena Voda, které postoupilo do finálového turnaje Poháru CEV.

Liberečtí hráči v probíhajícím ročníku Top Teams Cupu začínali již v kvalifikační části, ale svou skupinu doma vyhráli a postoupili do osmifinálové fáze. V ní za sebou znovu nechali všechny tři soupeře a do čtvrtfinále šli z prvního místa. Do finálové čtyřky mělo letos blízko také Kladno, ale úřadující český mistr nestačil ve čtvrtfinále na nizozemské Almere. Letošním úspěchem si Česká republika zajistila také místo v Lize mistrů pro sezonu 2005/06. Prestižní soutěž hráli naposledy právě Liberečtí, v základní skupině v ročníku 2003/04 jim ale soupeři povolili pouhé dva sety.

Liberecký mužský volejbal již jedno období velkých mezinárodních úspěchů zažil. V roce 1976 vyhrála Dukla Pohár mistrů, což se předtím povedlo také dvakrát brněnské Zbrojovce (1968 a 1972). Ještě v roce 1984 dosáhl v této soutěži liberecký tým na bronzovou příčku. Československý volejbal slavil triumf v PMEZ také v roce 1979, kdy vládla celé Evropě ČH Bratislava.