Zprávy | Z archivu rubriky


Pro letošní rok analytici očekávají udržení tempa růstu ekonomiky kolem čtyř procent, případně mírné zrychlení. Domácnosti se podle nich vrátí do obchodů a začnou o něco více utrácet. Investice sice nezopakují loňský rekordní růst o více než devět procent, ale měly by přidat i tak solidních pět až sedm procent. Dále se bude podle oslovených ekonomů zlepšovat zahraniční obchod, který by poprvé mohl skončit s přebytkem.

Finanční experti shodně očekávají, že Česká národní banka zasáhne proti silné koruně, která by mohla omezit růst HDP v letošním roce. Snížení úrokových sazeb nejméně o 0,25 procentního bodu někteří očekávají již na pravidelném zasedání bankovní rady 31. března. "Pro běžné lidi to znamená, že jejich vklady v bankách budou v průběhu roku o trochu méně úročeny, ale zároveň s tím zlevní i půjčování peněz. Život obyvatelstva na dluh tak bude pokračovat," řekl analytik Volksbank CZ Vladimír Pikora. Dodal, že snížení sazeb a následné oslabení koruny přivítají exportéři.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa ČTK řekl, že export bude hnacím motorem růstu HDP i v následujících letech, kdy by podle něj česká ekonomika mohla nabrat ještě rychlejší tempo. "ČR má šanci stát se významným hráčem v globálním obchodě. Je ovšem nutné, aby české firmy dokázaly spojit své síly na velké exportní projekty. Pokud se to podaří, tak si myslím, že hospodářský růst by v následujících letech mohl být ještě výrazně vyšší. Růst českého vývozu by k tomu významně přispíval," uvedl Tlapa.

"V následujících letech, až naběhnou další závody na plný výkon, a to zejména kolínská (automobilka) TPCA, budou výsledky (HDP) ještě lepší," dodal generální ředitel agentury CzechInvest Radomil Novák. V letošním roce by se měly firmy, které získaly investiční pobídky, podle Nováka podílet na HDP více než třemi procenty a na přidané hodnotě zpracovatelského průmyslu téměř 15 procenty.