Zprávy | Z archivu rubriky


Majitelé aukčních síní působících v Česku se shodují, že prozrazení částky, kterou česká vláda uvolnila na dražbu vzácného rukopisu ve Francii, je velkou chybou. "Jako majitel aukční síně si myslím, že je to velké riziko," řekl ČTK Martin Kodl z aukční síně Antikva Nova Kodl. Unikátní latinský překlad Dalimilovy kroniky chce Národní knihovna ČR příští čtvrtek dražit v Paříži, kde se vzácné bohemikum ze 14. století objevilo v nabídce jedné z tamních aukčních síní. Národní knihovna nechtěla prozradit, kolik peněz stát na nákup uvolní. Po středečním jednání vlády ale mluvčí Věra Dušková novinářům prozradila sumu deset milionů korun. Ve čtvrtek ji potvrdil i ministr kultury Pavel Dostál.

Katalogová cena fragmentu je stanovena na 120.000 až 150.000 eur (3,6 až 4,5 milionu korun). Experti si však myslí, že by cena mohla dosáhnout až milionu eur (30 milionů korun). "Je to malér. Podle mě tahle informace vyhnala tady lidem z kapsy šest milionů korun," míní jeden z majitelů aukční síně Meisner-Neumann Jan Neumann. Ve hře jsou podle něj zájmy rodiny vlastníků rukopisu či třeba těch, kteří se jen "ze sportu" pokusí cenu "vyšroubovat" vysoko. "Když už je stát hrdý na to, že chce dát na nákup deset milionů korun, ať se zeptá někoho, kdo dělá v obchodu, jak to prezentovat," podotkl Neumann. Kodl uvedl, že přemýšlel, jestli zveřejnění sumy neobsahuje nějaký trik, jak na případném protihráči "vyzrát". "Ale nic mě nenapadá," přiznal. "V Čechách i v zahraničí je běžná praxe neříkat, s jakou sumou na aukci kupec půjde," uvedl. Připouští, že částka je tak vysoká, že by její výše mohla odradit případné aktéry. "Ale to je šance asi jedno promile," uzavřel Kodl.

Česká strana má o rukopis eminentní zájem. Historikové označují nález za objev století či největší objev od dob Františka Palackého. Dalimilova kronika je nejstarší česky psaná veršovaná kronika a jedno ze základních děl českého dějepisectví. Český text byl často přepisován a dochovalo se osm úplných rukopisů a pět zlomků - Národní knihovna vlastní tři úplná díla a dva zlomky psané česky. Známé jsou německé překlady, ale o latinském se nevědělo.

Šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý si zaplatil novinový inzerát, v němž se ohrazuje proti reportážím České televize o firmě své manželky. Text nazvaný Fakta a doklady Vlastimila Tlustého versus lži a spekulace v reportážích Jiřího Hynka vyšel v páteční Mladé frontě Dnes. Podle ceníku stojí takové oznámení, umístěné mimo běžné inzertní stránky listu, zhruba 200.000 korun. "Byla to částka mezi 100.000 a 200.000 korun," uvedl Tlustý. Dodal, že vzhledem k tak vysokým nákladům jde o jednorázovou akci. Inzerát považuje za způsob, jak informovat veřejnost o skutečném stavu věci. Opoziční politik v inzerátu rozebírá tři reportáže redaktora Hynka, odvysílané v pořadu Události ČT. Mluvčí veřejnoprávní televize Martin Krafl již v pondělí ČTK řekl, že televize si za odvysílaným materiálem stojí. Informace, které v reportážích zazněly, považuje Tlustý za účelové lži. "Tento inzerát vychází proto, aby byla veřejnost plně informována a nebyla odkázána jen na účelové manipulace v reportážích redaktora J. Hynka," uvedl Tlustý. Již dříve řekl, že jeho manželka, firma JMTCZ, v jejímž představenstvu Ladislava Tlustá působí, i majitel této společnosti chystají kvůli reportážím ČT právní kroky. O podání žaloby uvažuje i Tlustý. Česká televize zpochybnila původ majetku společnosti JMTCZ. Tlustý v pondělí zveřejnil účetní doklady, které podle něj prokazují, že informace televize jsou nepravdivé. Ohradil se i proti reportáži naznačující, že mohl zneužít funkci šéfa dozorčí rady České konsolidační agentury. Společnost JMTCZ totiž získala úvěr od banky ovládané skupinou PPF, kterou konsolidační agentura určila vítězem lukrativního tendru, uvedla televize.

Za úhybný manévr považuje ODS snahu vlády prosadit ústavní zákon o obecném referendu. "Ve skutečnosti vyjadřuje postup vlády neochotu vládní koalice podpořit jednorázový zákon o referendu k přijetí euroústavy," řekl místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký k předloze, kterou vláda ve středu schválila. Nejsilnější opoziční strana předložila ústavní zákon o jednorázovém referendu k euroústavě s tím, aby se konalo letos. Ouzký odmítl myšlenku vládní ČSSD spojit v případě rozpadu koalice hlasování o evropské ústavě s předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny, a to i v případě, že by se tak stalo do konce roku. "Zvlášť v případě, kdy si vláda vyčlenila 280 milionů korun sama pro sebe na popularizaci euroústavy a pro předvolební kampaň k referendu, by pro nás bylo nepřijatelné, aby vláda použila tyto peníze na svou předvolební kampaň," konstatoval. Podotkl také, že čekat s termínem všeobecného hlasování o euroústavě na to, zda krize vládní koalice skončí předčasnými volbami, by bylo zahráváním si s účastí lidí v referendu.

Další osud zákona o obecném referendu je kvůli odmítavému postoji ODS velmi nejistý. Pro schválení ústavního zákona je totiž třeba souhlasu nejméně 120 z 200 poslanců a tří pětin přítomných senátorů. ODS díky dominantní pozici v horní komoře může sama zmařit přijetí pravidel obecného referenda, které navíc nechtějí ani senátoři za jiné strany. Návrh vlády o obecném referendu počítá s tím, že pokud by se mělo referendum konat v posledních šesti měsících volebního období sněmovny nebo místních zastupitelstev, mělo by se konat spolu s těmito volbami. Ústava už přes 12 let s obecným referendem počítá. Nynější předloha se příliš neliší od zákona o obecném referendu, který sněmovna schválila už v roce 2003. Senátoři jej ale tehdy zamítli. Ani na jiných návrzích o obecném referendu se Senát a sněmovna dosud neshodly. Parlament dokázal uzákonit jen pravidla pro předloňské referendum o vstupu Česka do EU.

Soud se příští měsíc opět pokusí zahájit proces s lékařem Janem Karasem, který loni v červnu v opilosti srazil autem dvouletou Lucii Šimrovou a vážně ji zranil. Hlavní líčení je naplánováno na 5. dubna, řekla ČTK místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Monika Křikavová. Zdravotní stav Karase, který se před časem podrobil operaci a zůstal hospitalizován, už podle znalců umožňuje, aby se soudního jednání zúčastnil. "Znalec sdělil, že obžalovaný je schopen výslechu," konstatovala Křikavová. Soudce Ondřej Havlín naplánoval podle ní líčení pouze na jeden den, během kterého by chtěl vyslechnout všechny svědky a přečíst i celý spis. Nelze vyloučit ani vynesení rozsudku. Obžaloba viní Karase z těžké újmy na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí mu šest měsíců až pět let vězení.

Karas dívku srazil začátkem loňského června v areálu vinohradské Fakultní nemocnice. Po kolizi bývalý lékař vinohradského novorozeneckého oddělení gynekologicko-porodnické kliniky tvrdil, že mu selhaly brzdy a alkoholu se napil až po neštěstí. Znalec na brzdách žádnou technickou závadu nenašel. Po nehodě prý Karasovi naměřili 3,28 promile alkoholu. Lékař vypověděl, že se po nehodě napil vodky a požil i léčivý rostlinný přípravek s obsahem alkoholu. Znalec zjistil, že měl při nehodě v krvi prokazatelně 0,9 až 1,63 promile alkoholu. Karasovo auto při havárii přimáčklo dítě ke kolu stojícího nákladního vozu. Podle svědků se lékař snažil ujet. Lucie utrpěla těžká zranění hlavy, vnitřních orgánů a nohy. Při plastických operacích jí byla transplantována kůže na čtvrtinu povrchu těla.