Zprávy | Z archivu rubriky


Šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek v souvislosti s kauzou kolem bytu své manželky ve čtvrtek rezignoval na funkci předsedy rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny. Řekl, že osočení jeho ženy z krácení daně je účelová lež, svým krokem však chce chránit prestiž rozpočtového výboru a KDU-ČSL. "Cítím povinnost chránit nepsané zásady demokratické politiky," prohlásil Kalousek.

Kalousek prohlásil, že jeho krok souvisí také s aférou kolem majetkových poměrů premiéra Stanislava Grosse (ČSSD). Veřejnost má podle něj na základě chování předsedy vlády pocit, že vrcholní politici si mohou dovolit cokoli a nemají žádnou sebereflexi. Na dotaz, zda by měl Gross stejně jako on rezignovat, jak ho k tomu lidovci vyzývají, Kalousek řekl, že jeho názor není rozhodující: "Ale že by se tím České republice ulevilo, o tom není pochyb".

"Cítím povinnost chránit nikoli sebe a svou ústavní funkci, ale prestiž výboru a věrohodnost KDU-ČSL. Rezignuji, pracovat budu ve výboru jako řadový poslanec," uvedl. Proti autorům pomluv a křivých obvinění se chce bránit právní cestou, o způsobu se ještě radí s právníky.

Kvůli způsobu, jakým Radka Kalousková získala byt na pražském Veleslavíně, policie obdržela trestní oznámení na krácení darovací daně. "To celé je nesmysl," prohlásil Kalousek. Povinnost odevzdat daň ve výši 260 000 korun za darovaný byt měla žena až v současnosti a také ji splnila, zdůraznil.

Kalousek řekl, že kdyby nevedl rozpočtový, ale třeba petiční nebo mandátový výbor a kdyby nebyla tak napjatá politická situace, zřejmě by o rezignaci nepřemýšlel. Připomněl ale, že daně spadají pod kontrolu rozpočtového výboru. "I když jsem obviněn nestoudnou lží, že manželka krátí stát na daních, nechci zavdat sebemenší důvod k podezření, že je někde nějaká protekce," prohlásil. Kdo ho v čele vlivného výboru nahradí, neví. "Je to moje rozhodnutí, můj osobní vklad k politické kultuře. Nepředcházely tomu žádné politické dohody," prohlásil.

Radka Kalousková získala luxusní byt na Veleslavíně výměnou za směnku v hodnotě 6,5 milionu korun, kterou v její prospěch vystavil v roce 1999 její bratr Lubomír Kašák. Kalouskova rodina může kvůli směnce dlužit státu na daních, uvedly nedávno Hospodářské noviny. Lubomír Kašák byl v roce 2002 zavražděn zřejmě svým společníkem Zdeňkem Němcem, který se po činu zastřelil. Radka Kalousková uplatnila směnku po bratrově smrti, kdy s ní vdově po Kašákovi byt v Praze zaplatila. Kalousek je jediným předsedou vládní strany, který není členem kabinetu. Nyní zůstává jen řadovým poslancem.

Několik týdnů bude podle místopředsedy Poslanecké sněmovny a KDU-ČSL Jana Kasala trvat hledání nového šéfa sněmovního rozpočtového výboru. O jeho nástupci bude jednat KDU-ČSL s koaličními partnery - sociálními demokraty a unionisty.

Fungování výboru Kalouskova rezignace neochromí. Výbor má pět místopředsedů, kteří ho povedou. "Bude dál normálně pracovat, není ohrožena jeho funkčnost," řekl Kasal.

Česká Národní knihovna ve čtvrtek v Paříži získala fragment latinského překladu Dalimilovy kroniky. Na dražbě v aukční síni Drouot Richelieu ho vydražila za 300 000 eur, tedy asi devět milionů korun.

Celkově ale za fragment zaplatí 345 644 eur (téměř 10,4 milionů korun), protože bude hradit také výdaje aukční síně. Vláda před dražbou oznámila, že na nákup vzácného bohemika ze 14. století vyčlení maximálně deset milionů korun. Zveřejnění sumy, se kterou vláda do aukce půjde, někteří odborníci z aukčních síní vzápětí kritizovali.

Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek v první reakci v Paříži řekl, že cítí úlevu. Dodal, že vláda nakonec původně stanovený strop deset milionů zvýšila, ale neřekl o kolik. Náměstek ministra kultury Zdeněk Novák, který byl dražbě rovněž přítomen, ale řekl, že bylo možné jít až na 600 000 eur, tedy zhruba osmnáct milionů korun.

V dražbě, která začala na 60 000 eurech, přihazovalo několik zájemců, z nichž nejméně dva jednali ve jménu Národní knihovny. Katalogová cena byla 120 000 až 150 000 eur (3,6 až 4,5 milionu korun). Prodávaný fragment byl podle odborníků nejvzácnějším bohemikem, jaké se na trhu objevilo v posledních nejméně osmdesáti letech.

Historikové zatím nejsou schopni říci, zda Česká republika udělala dobrý obchod. Z vlastnictví unikátního bohemika však mají velikou radost. "Je to nesmysl ocenit přesně, vždy jde o to, kolik je kdo ochoten zaplatit," řekl ČTK Kamil Boldan z oddělení starých tisků a rukopisů Národní knihovny.

Na vládu se už dříve snesla kritika za zveřejnění sumy, za kterou chce fragment koupit. "Je to malér. Podle mě tahle informace vyhnala tady lidem z kapsy šest milionů korun," míní jeden z majitelů aukční síně Meisner-Neumann Jan Neumann. I Martin Kodl z aukčního domu Antikva Nova Kodl ČTK řekl, že zveřejnění finančního stropu bylo velkým rizikem. Ve hře byly zájmy rodiny i aukční síně, která má procenta z prodeje. Na aukci mohl podle něj i přijít kdokoli jiný, kdo čistě "ze sportu" mohl cenu hnát co nejvýše.

Naopak podle historika Boldana je "cena ještě vcelku příznivá". "Dostali jsme za ni něco, co je unikátní a po stránce výtvarné vynikající práce," míní historik. "Obávali jsme se, že zájemců bude více, nejen z evropských knihoven, ale zejména od amerických sběratelů. Ti jsou velmi solventní, ať už jde o soukromníky nebo různé univerzitní knihovny, které mají bohaté sponzory. Velká část děl tohoto typu v současné době směřuje za oceán," řekl Boldan.

Meteorologové upozornili, že déšť zvedne hladiny řek. Lidé na mnoha místech republiky však mají starosti s vodou už teď. Tající sníh zaplavuje sklepy, rodinné domy i fotbalová hřiště. Sever republiky naproti tomu stále bojuje se sněhem. Podle posledních informací tající sníh dělá starosti například lidem na Olomoucku.

Ve Velkém Týnci stavěli hasiči spolu s místními hráz z pytlů s pískem. Bránili tak vodě z tajícího sněhu, aby cestou z polí do potoka zatopila domy. Hasiči také čerpali vodu z laguny, která se vytvořila na týneckém fotbalovém hřišti. "Pytle jsme stavěli jako hráz vodě v místě Pod Táborkem, chtěli jsme zabránit zatopení rodinných domků. Hlavní povodňová vlna přišla na zdejší Grygovskou ulici kolem poledne. Naštěstí se nevylila na silnici," popsal starosta Petr Hanuška.

Zvednutá hladina spodní vody zatopila několik sklepů na Prostějovsku. Hasiči museli odčerpat vodu ze sklepa v domě v Brodku u Prostějova i v Ondraticích. V Tvorovicích zase kvůli ucpaným kanálům začala voda stékat z polí na cestu.

Tající sníh ale zatím nezvedl hladiny řek, informovala odpoledne Alena Hložková z olomouckého krajského úřadu. Ty dosahují průměrných či podprůměrných stavů. Nahoru půjdou podle meteorologů v příštích dvou dnech. Studená fronta totiž přinese déšť či přeháňky. Hladiny dvou menších řek, Smědé a Lužické Nisy, by mohly už v pátek dosáhnout nejvyššího stupně povodňové aktivity.

Několik sklepů zaplavila voda z tajícího sněhu také na Kroměřížsku. Tající sníh zaplavil ve Zlínském kraji několik silnic. Voda zcela zalila cestu pod železničním mostem na hlavním tahu mezi Starým Městem a Brnem.

Sever Čech naproti tomu stále trápí sníh. Masa sněhu zastavila odpoledne osobní vlak z Liberce do Harrachova. Spadla z okraje tunelu v Lučanech na Jablonecku. Nezpůsobila žádné škody, uvedl regionální specialista Českých drah.

Hladina Vltavy by se v souvislosti s jarním táním sněhu mohla v Praze zvednout příští týden. Podle předběžných předpokladů by město mohla postihnout zhruba desetiletá povodeň. Lze očekávat, že se voda mírně vylije na okrajích metropole, řekl Pavel Uher z Povodí Vltavy.

Na Vltavě by byl zastaven provoz lodí, musely by do chráněných přístavů. Na jihu města by se rozlila Berounka v oblasti Radotína a Lipenců, Vltava na severu v Troji. Podle Uhra to ale nic dramatického nebude. Ještě před týdnem prý byly předpovědi mnohem pesimističtější.

O desetileté vodě se hovoří tehdy, pokud průtok v Malé Chuchli dosáhne kolem 2000 metrů krychlových vody za sekundu. Třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení, se obvykle vyhlašuje při průtoku 1500 metrů krychlových za sekundu. Například ve čtvrtek v Chuchli protékalo asi 280 krychlových metrů vody za sekundu.

"S velkou pravděpodobností lze říci, že záplavy nad desetiletý průtok nejsou signalizovány," řekl pražský primátor Pavel Bém. Přesto město raději činí přípravy až na padesátiletou vodu. Za týden se možnou hrozbou povodně bude zabývat magistrátní bezpečnostní rada.

V povodí Vltavy je ve sněhu asi 1,5 miliardy metrů krychlových vody. Přehrady vltavské kaskády mají podle Uhra dostatečné rezervy. Bém uvedl, že jsou větší, než byly při katastrofálních záplavách v srpnu 2002, kdy Prahu postihla pětisetletá povodeň. Tehdy v povodí napršelo ve velmi krátké době asi pět miliard metrů krychlových vody.

Nehodu tramvaje, která ve středu vykolejila na Karlově náměstí a zabila dva lidi, zřejmě způsobilo překročení povolené rychlosti, sdělil ČTK mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar. Stav tramvaje podle něj byl v souladu s technickými normami.

"Podle předběžných zjištění jel řidič tramvaje příliš rychle, a to zřejmě bylo příčinou vykolejení," uvedl mluvčí po komisionální prohlídce soupravy. Podle ředitele kanceláře Drážní inspekce Jana Kučery trvá celá komisionální prohlídka dva týdny, aby byly prověřeny všechny možnosti. "Ale nepředpokládáme už žádný zásadní zvrat," řekl ČTK. Už ve středu vyloučila inspekce jako možnou příčinu nevhodný stav kolejiště.

Neusar uvedl, že už bylo prověřeno i zařízení, které zaznamenává rychlost soupravy. "V těch místech je povolená rychlost patnáct kilometrů za hodinu, ale o kolik byla překročena, zatím nemůžeme uvést," doplnil.

Řidič v době jízdy nebyl pod vlivem alkoholu a půl hodiny před nehodou měl krátkou pravidelnou přestávku. Protože se po nehodě zhroutil, inspektoři ho zatím nemohli vyslechnout. Podle mluvčí dopravního podniku šlo zatím o bezproblémového zaměstnance.

Tramvaj číslo 22 vykolejila kolem 06:30 na křižovatce ulic Ječné a Resslovy a Karlova náměstí v místě, kde trať zahýbá směrem k Národní třídě. Zadní vůz tramvaje narazil do lidí, kteří čekali na ostrůvku ve směru na Moráň, a smetl dva lidi. Porazil devětapadesátiletého muže a o pět let starší ženu odhodil pod projíždějící avii. Oba utrpěli velmi vážná poranění hlavy a na místě zemřeli.

Vykolejení tramvaje v centru města si vyžádalo i tři zraněné, z toho dva těžce. Do vinohradské nemocnice byla převezena třicetiletá žena, která utrpěla vážná poranění hlavy a mozku, má několik zlomených žeber a proražené plíce. Podstoupila již náročnou neurochirurgickou operaci. Její stav je podle čtvrtečních informací lékařů stále vážný, vyhlídky na uzdravení jsou však nadějné. Druhá žena, která má také vážně pohmožděný mozek, leží v nemocnici na Karlově náměstí. Stav čtyřiačtyřicetileté ženy je velice vážný, lékaři čekají, jak se dál bude vyvíjet.