Zprávy | Z archivu rubriky


Postup Městského státního zastupitelství v Praze v kauze ministra informatiky Vladimíra Mlynáře (US-DEU) odporuje etice a mohla jím být porušena i část zákona o státním zastupitelství. V telefonickém rozhovoru v diskusním pořadu České televize to řekla nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. "Nemůže dojít k situaci, kdy dotyčný budoucí obviněný se dozví, že je obviněn, z novin... Odporuje to nejen etickému kodexu státního zástupce, ale mám za to, že byl porušen i paragraf 24 zákona o státním zastupitelství," řekla v ČT Benešová. Chce proto věc prověřit.

Ministr se o chystaném obvinění dozvěděl z médií. Údajně má být stíhán v souvislosti s převodem peněz ze státního rozpočtu do společnosti Testcom servis, s.r.o.

O tom, že policie dostala pokyn ministra obvinit, informoval média státní zástupce Jan Karabec. Později zastupitelství médiím sdělilo, že se tak stane do 5. dubna. Podle Benešové je Karabec mladý státní zástupce, který zřejmě nemá dostatečné zkušenosti.

"Nejde o uřeknutí jednoho mladého státního zástupce. I zkušený mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze pan (Martin) Omelka ve čtvrtek uvedl, že budu obviněn," kritizoval ministr Mlynář v ČT postup zastupitelství. Podle náměstkyně městského státního zástupce Marcely Kratochvílové Karabec jen potvrdil informaci, která byla již známa. "Nemám žádné takové poznatky, že by mohla uniknout od nás," uvedla.

Mlynář dnes zopakoval, že obvinění stále neobdržel a neví, co je jeho obsahem. Až dorazí, je připraven podat proti němu stížnost. Bude-li zamítnuta, zváží demisi. Už také podal trestní oznámení pro pomluvu a křivé obvinění na bývalého zaměstnance ministerstva Milana Nováka, který na něj trestní oznámení podal. Upozornil také na to, že společnost Testcom servis skončila své působení v kladných hodnotách. "Na založení společnosti bylo vloženo 7,5 milionu korun, na účtu nakonec zůstalo 7,9 milionu," upřesnil ministr. Dodal, že společnost nebyla soukromá. "Je plně pod kontrolou státu a zapsal ji krajský obchodní soud," řekl. Založením společnosti Testcom servis Mlynář pověřil výzkumný ústav Testcom, který podléhá přímé kontrole státu. Příspěvkové organizace ministerstev ovšem podle zákona nesmějí soukromé společnosti s ručením omezeným zakládat ani financovat. V únoru 2004 se Mlynář na požadavek ministerstva financí rozhodl Testcom servis zrušit.

Nad termínem a pravidly voleb, které by měly vyřešit rozkol v pražské židovské obci, se po neděli vznáší otazník. Předpokládalo se, že volby se uskuteční v dubnu. Většina z účastníků jednání obce v Městské knihovně se ale přiklonila k názoru, že je třeba ještě pracovat na volebním řádu. ČTK o jednání informoval člen obce Tomáš Jelínek. "Volební řád je zástupný problém. Pan Jelínek chtěl odložit volby, neznámo z jakých důvodů," řekl Jelínkův oponent František Bányai, který obec do předčasných voleb vede. V dubnu ale podle něj volby "určitě nebudou". Jelínek uvedl, že druhá strana sporu, reprezentovaná Bányaiem, v lednu vyhlásila volby, ačkoli volební řád chtěla schválit až dnes. Podle Jelínka však není správné přijímat ho až tehdy, kdy už byly vydány seznamy voličů a různé volební komise pracují, aniž byly schváleny. Shromáždění obce v neděli také volební řád neschválilo, dodal. Většina z účastníků jednání se podle Jelínka shodla na tom, že do něj musí být zapracovány připomínky a volby mohou být vyhlášeny teprve ve chvíli, kdy bude existovat platný volební řád. Lednové vyhlášení voleb bylo tedy nedělním rozhodnutím vlastně anulováno, soudí Jelínek.

Na podzim byla reprezentaci obce vedené Jelínkem vyslovena nedůvěra. "Byl jsem protiprávně zbaven funkce," uvedl Jelínek. Bányaie tehdy zvolila část členů počtem přesahujícím 200 hlasů. Jelínka podpořila v korespondenčním hlasování o důvěře reprezentaci obce třetina ze zhruba 1500 členů. Obě strany tvrdí, že právě jejich postup je legální, že odpovídá stanovám, které druzí naopak vykládají špatně.

Pražská židovská obec je tedy nyní rozdělena na dvě hlavní frakce. Na jedné straně stojí platforma Obec pro všechny, na druhé Koalice kolem předsedy Jelínka. Koalice vydala deklaraci, v níž dosavadní přípravu voleb kritizuje. Jelínek ČTK řekl, že volby by se neměly odkládat. "Ale musí to být volby, které budou garantovat, že na přípravě se budou podílet všechny strany, které v obci jsou," uvedl.

Odmítavým postojem českého prezidenta Václava Klause k evropské ústavě a další evropské integraci se zabývá komentář nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Ve vzájemném pojímání Čechů a Evropanů z EU se v malém odehrává totéž co ve vztazích mezi Evropou a USA, napsal list. Tak jako by Evropané volili Johna Kerryho a Američané si zvolili George Bushe, tak přispívají Češi ke zklamání Evropanů z EU, když dávají přednost kritikovi EU Václavu Klausovi před Václavem Havlem, uvedl deník. A podotkl, že Klausova obliba stoupá od chvíle, kdy přišel na Hrad.

V EU si začínají dělat o Čechy obavy. Mezi politiky z deseti nových členských zemí je Klaus nejostřejší a nejjednoznačnější odpůrce ústavy Evropské unie. Co paměť sahá, jen Margaret Thatcherová se svého času vyslovila stejně nekompromisně proti maastrichtskému projektu federalizované EU.

Hádankou, jak to, že nikoliv euronadšený, ale přece jen eurooptimistický národ více důvěřuje nejprominentnějšímu odpůrci euroústavy než kterémukoliv z proevropských pražských politiků, se zabývají čeští i zahraniční politologové, uvedl nedělník. Člověk se možná přiblíží k řešení, když vezme v úvahu, že tato důvěra se vztahuje na charakter, nikoliv na Klausovy politické názory. "Češi si na něm cení to, že prezident své názory nezměnil, ani nezmírnil. Klaus zůstal takový, jaký byl vždycky, jeho názor na Evropskou unii není oportunistický," napsal list. Klaus je přesvědčen, že čím více svobody a otevřenosti systémy mají, tím efektivněji fungují. Tato myšlenka je klíčem k pochopení jeho kritiky zastánců evropské integrace. Ctitel ekonomického liberála Friedricha von Hayeka se obává ztráty svobody dalším přesunem politického rozhodování z demokraticky kontrolovaného prostoru národních států na "postdemokratickou" kontrolu občanům vzdálenou evropskou úroveň.

Korupční aféra spjatá s nezákonným získáváním licence na řízení taxíku má již 75 obviněných, k nimž zřejmě brzy ještě jeden člověk přibude. "Pak zbývá vyslechnout přes desítku svědků a doplnit listinné důkazy," řekla ČTK státní zástupkyně. Vyšetřování bude patrně uzavřeno v červnu.

O případu v lednu informovala Mladá fronta Dnes. Podle ní minimálně 65 pražských taxikářů získalo licenci podvodem, protože k žádostem o ni přikládali zfalšované výpisy ze svých rejstříků trestů. Vedle taxikářů patří k obviněným i bývalá úřednice pražského magistrátu Daniela Siglerová, nyní provozovatelka taxislužby, a zaměstnankyně Ústavu dopravního inženýrství Eva Müllerová. Právě k Müllerové údajně směřovaly od Siglerové a taxikářů desetitisícové úplatky. Byla totiž členkou zkušební komise, která o taxikářských licencích rozhodovala. Za úplatek Müllerová podle MfD taxikářům umožnila, aby si vybrali termín zkoušky a počítač, u kterého test z pravidel silničního provozu a místních znalostí napíšou. U stolu prý měli připravený tahák.

Pro získání licence musí mít taxikáři čistý trestní rejstřík. Ten jim údajně obstarávala Siglerová a taxikář Jiří Kofroň, kteří se podíleli na falšování výpisů z rejstříku. V případu je za korupci stíháno deset lidí, kvůli padělaným rejstříkům 68. Tři obvinění jsou podezřelí jak z úplatkářství, tak z padělání a pozměňování veřejné listiny, upřesnila státní zástupkyně.

Vzhledem k nebývalému rozsahu kauzy předpokládá, že jen seznamování obviněných s vyšetřovacím spisem potrvá celý květen a část června. Očekává, že v červenci by od policie mohl přijít návrh obžaloby.

Lucembursko, jež předsedá Evropské unii, předložilo v neděli ministrům financí 12 zemí eurozóny nový návrh reformy Paktu stability a růstu, tedy pravidel rozpočtového hospodaření zemí se společnou měnou. Navržený kompromis počítá s prodloužením lhůty pro stlačení rozpočtového schodku pod stanovenou mez z jednoho na dva roky pro státy dotčené hospodářskými potížemi, případně by se lhůta mohla ještě prodloužit. Na reformě paktu se ministři financí nedokázali dohodnout na řádném zasedání 8. března.

Česko podle ministra Bohumila Sobotky pokládá návrh za přijatelný kompromis. "Pakt bude mít (i po reformě) smysl, protože pravidla zůstávají, pouze se mění postup při ukládání sankcí za jejich porušení," řekl ČTK. Upřesnění mantinelů podle ministra neohrozí jednotnou měnu. "Změkčení paktu se ČR ani v příštím období netýká. Nejsme zemí, která by byla v hospodářských potížích. Předpokládáme, že naše ekonomika poroste rychleji než průměr eurozóny," řekl. Pro Prahu zůstane závazný konvergenční program jako cesta ke splnění kritérií pro přijetí eura k roku 2010. "Toto za nás reforma paktu neudělá. Pro nás platí cíl udržitelně snížit deficity pod tři procenta (do roku 2008) a až poté budeme moci zohlednit například náklady penzijní reformy. Reforma paktu nepřinese žádné změkčení naší rozpočtové politiky," ujistil. Česka by se nemělo dotknout ani případné změkčení v podobě menšího zřetelu na druhé kritérium paktu, tedy veřejný dluh do 60 procent HDP. Veřejný dluh v ČR totiž dosahuje 37 procent a Sobotka předpokládá, že ČR stanovenou mez ani v příští dekádě nepřekročí, respektive HDP poroste rychleji než zadlužování.

Svazky komunistické státní bezpečnosti se ničily hlavně v době, kdy ministerstvo vnitra vedl nyní takřka neznámý František Pinc. Shodují se na tom historik Pavel Žáček a bývalý ministr Richard Sacher. StB po listopadu 1989 zničila desítky tisíc písemností. Šéf slovenského Ústavu paměti národa Ján Langoš v pátek řekl, že za skartaci živých svazků spolupracovníků StB jsou ale odpovědni Marián Čalfa, Ján Čarnogurský a Valtr Komárek. Trojice politiků od 10. prosince 1989 do 15. ledna 1990 ministerstvo vnitra společně vedla. Oficiální rozkaz ke skartaci vybraných dokumentů vydal tehdejší první náměstek ministra vnitra a šéf StB Alojz Lorenz 1. prosince 1989. Dalším rozkazem skartace 8. prosince zastavil.

Ničily se tajné a přísně tajné materiály a živé svazky, to znamená materiály vedené na agenty, kteří v té době pro StB aktivně pracovali. "Je potřebné postupovat tak, aby na útvarech nezůstaly materiály, jež by měly vzhledem k současnému politickému uspořádání kompromitující charakter," uvádělo se mimo jiné v rozkaze.

Pinc ve vládě Ladislava Adamce zastupoval KSČ a do čela ministerstva vnitra byl jmenován 3. prosince 1989. O týden později přešel na rezort paliv a energetiky. Z dokumentů lze podle Žáčka usuzovat, že do jisté chvíle Pinc o skartacích nic nevěděl. Dokumenty o činnosti tajné bezpečnosti však začali její příslušníci ničit ihned po 17. listopadu. Prokop Tomek z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu řekl, že StB zničila až 70 procent svazků takzvaných nepřátelských osob. Podobně ale naložila s písemnostmi důležitých spolupracovníků. "V době, kdy vnitro vedl takzvaný triumvirát Čalfa, Komárek a Čarnogurský, už byly zásadní dokumenty zničeny," řekl Žáček. Likvidace jednotlivých dokumentů a "dočišťování" ale v menším rozsahu pokračovaly nadále. Podle dřívějšího Sachrova vyjádření tomu napomohla skutečnost, že ministerstvo bylo v té době prakticky bez vedení.

Tehdejší vedení Občanského fóra se ale podle Sachra spíše bálo reakce veřejnosti, kterou by zveřejnění svazků StB mohlo vyvolat. Václav Havel prý tehdy například navrhoval, aby se svazky zapečetily a navždy zůstaly uzamčeny. Proti tomu se ale postavil dnešní ombudsman Otakar Motejl s argumentem, že svazky mohou obsahovat informace o zločinech příslušníků StB. Proto se svazky dále využívaly k lustracím vybraných osob, například kandidátů do parlamentu. Toto rozhodnutí bylo prvním krokem k pozdějšímu přijetí lustračního zákona.

Poslanci ODS chtějí zamezit takzvaným "obstrukčním spekulantům" ve vydírání majitelů nemovitostí a pozemků. Novelu zákona o zápisu vlastnictví do katastru nemovitostí, která má spekulantům v jejich činnosti zabránit, bude na březnové schůzi v prvním čtení projednávat sněmovna. Spekulanti pracují tak, že zpochybní majetkový vztah k třeba jen malé části pozemku, čímž způsobí značné zpoždění vkladového řízení. Po zájemci o zápis pak požadují peníze za stažení žaloby. Schůze bude zahájena v úterý 22. března.

"Než soud případ prošetří, nemůže katastrální úřad zapsat nového vlastníka do katastru nemovitostí," tvrdí předkladatel novely poslanec ODS Miloš Patera. Upozornil na to, že tyto účelové žaloby o určení vlastnictví, které mají zablokovat převod práv na katastrálním úřadu, jsou zneužívány čím dál častěji. Cílem novely je proto zrychlení vkladového řízení a vyloučení vlivu spekulantů. "Zjednodušeně řečeno, soud by měl ihned vydat předběžné opatření, které vkladové řízení nezablokuje na dlouhou dobu. Vzhledem k obratnosti obstrukčních spekulantů při protahování řízení jsou zaznamenány případy, které jsou vedeny i několik let," informoval Patera.

"Nejsme oprávněni posuzovat, zda mají žalující pravdu, či ne. To přísluší jen soudu. Samozřejmě lze tohoto postupu zneužít. Je to způsob, jak někomu znepříjemnit nakládání s majetkem. Podání této žaloby stojí pouze 1000 korun. Kdyby to byla procenta z ceny nemovitostí, možná by si to mnozí rozmysleli," řekla již dříve ČTK ředitelka Katastrálního úřadu pro Karlovarský kraj Jitka Stoklasová.

Patera je přesvědčen, že novela zákona parlamentem projde bez větších problémů. Jiný názor má ale vláda. Soudí, že návrh zákona nepřispívá k posílení právní jistoty občanů. Jeho přijetí by nutně vedlo ke zpochybnění spolehlivosti skutečností zapisovaných do katastru nemovitostí, tvrdí ministři. Vláda se také obává, že by návrh ve svém důsledku mohl vést ke zvýšení administrativy u správců daně z převodu nemovitostí spojené s vracením již zaplacených daní z převodů nemovitostí.