Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér Stanislav Gross několik hodin před zahájením volebního sjezdu sociální demokracie nechtěl hodnotit své šance při volbě předsedy nejsilnější vládní strany. Novinářům řekl, že nemíní ovlivňovat suverénní rozhodnutí šesti stovek delegátů. Připustil jen, že pokud by neuspěl v prvním ani druhém kole tajné volby, dalšího klání by se už neúčastnil. Premiér nechtěl komentovat názory, že ve straně už nemá tak jednoznačnou podporu, jakou měl ještě začátkem roku před vypuknutím skandálu kvůli majetkovým poměrům Grossovy rodiny. Nechtěl rozebírat ani myšlenku rozdělení funkce premiéra a stranického lídra, kterou razí Škromach. "Nebudu hodnotit svoje šance. Mojí povinností je složit sjezdu účty, to samozřejmě udělám, a sjezd rozhodne. Nechci, aby se kdokoliv z delegátů cítil býti tlačen ke zdi," uvedl.

Sociální demokraté se sejdou v době nejisté politické situace, kdy lidovci žádají výměnu premiéra. Pokud Gross zůstane i po sjezdu v čele kabinetu, chce lidová strana jednat o předčasných volbách. Jednání o dalším osudu vlády začnou až po svátcích. "KDU-ČSL nebude o Velikonocích svolávat své stranické orgány ani iniciovat koaliční jednání," řekl ČTK mluvčí lidovců Ondřej Jakob. Šéf křesťanských demokratů Miroslav Kalousek už vyjádřil podivení nad tím, že sjezd ČSSD se koná právě o Velikonocích, což jsou pro křesťany nejvýznamnější svátky v roce. Kalousek přijede na sjezd v sobotu jako host.

Pašijové hry, kterými si lidé podle bible připomínají výjevy z konce života Ježíše Krista, se po více než dvou staletích představí opět v hlavním městě. Tradice veřejných vystoupení, kterou v Praze zavedl jezuitský řád, skončila s jeho zrušením v roce 1773. O letošním velikonočním víkendu ukáže na Kampě nejslavnější výjevy z her o ukřižování soubor herců z Hořic na Šumavě.

"V uzavřených komorních scénách se Pašijové hry pěstovaly průběžně, ale velká veřejná vystoupení skončila se zrušením jezuitského řádu," řekl ČTK historik Hugo Schreiber. Výjevy ze života Krista sehrávali jezuité pravidelně v pražském Klementinu a svými vystoupeními lákali do řádu nové členy. Delší tradici mají Pašijové hry právě v Hořicích na Šumavě, kde se poprvé hrály už ve 13. století. O šest století později dokonce pro potřeby Pašijových her vznikla v Hořicích samostatná budova divadla. V roce 1843 zhlédlo v Hořicích drama ukřižování Krista přes 40.000 diváků, uvedl historik. Tradici obnovili Hořičtí po pádu minulého režimu.

S divadlem zavítají o víkendu na Kampu v centru hlavního města, kde se uskuteční oslava svátků v historickém duchu. Návštěvníkům představí třetinový fragment nejdůležitějších scén, který ukončí ukřižováním Krista na pětimetrovém kříži. V minulosti se lidé podle Schreibera chodili na Kampu především pobavit, a proto se nová tradice do historických míst poblíž Vltavy hodí.

Platforma za renesanci ČSSD bude na nadcházejícím sjezdu prosazovat rezoluci, v níž by se nejsilnější vládní strana omluvila občanům i voličům sociální demokracie za zradu volebního programu. Má také zájem na tom, aby delegáti brněnského sjezdu pozvali na své jednání bývalého předsedu vlády a ČSSD Miloše Zemana. Podle mluvčího platformy Jaroslava Doležala se k frakci hlásí asi 3000 členů ČSSD a prý téměř třetina z šesti stovek delegátů sjezdu. Mnozí členové platformy se netají tím, že by se expremiér měl nejen na sjezd přijet a promluvit tam, ale měl by i kandidovat na předsedu sociální demokracie. Část poslanců ČSSD už chystá usnesení, kterým by sjezd vyzval Zemana, aby do Brna přijel. Předseda platformy Václav Dašek prohlásil, že předsedou strany by rozhodl neměl být premiér Stanislav Gross. Jeho problémy s financováním bytu a podnikáním jeho ženy jsou podle platformy jen vrcholem ledovce. Gross nese odpovědnost za troje prohrané volby v minulém roce, byl jedním z těch, kteří zradili Zemana v prezidentské volbě, na rozdíl od Zemana nemá dost politických ani životních zkušeností, aby zvládl vést stranu i vládu, řekl Doležal. Sociální demokracie se podle platformy odklonila od svého programu "minimálně na střed, ne-li doprava". Kromě veřejné omluvy občanům a voličům chtějí členové platformy na sjezdu prosadit celkovou obměnu širšího vedení strany i takovou změnu stanov, která umožní přímou volbu předsedy všemi členy ČSSD.