Zprávy | Z archivu rubriky


O snížení daní z příjmů, které navrhuje ČSSD, by vláda mohla jednat v květnu. Sazby by fakticky měly klesnout od 1. ledna 2006. Při ústních interpelacích ve sněmovně to řekl premiér Stanislav Gross. Z jeho slov také vyplynulo, že sociální demokraté by se chtěli na daňových změnách dohodnout s koaličními partnery. Kdyby se to nepodařilo, budou je prosazovat sami. "Doufám, že se nám podaří dosáhnout koaliční shody. Samozřejmě, že to není podmínka pro to, aby byl tento návrh do Poslanecké sněmovny předložen, ale budeme se o to snažit," uvedl.

Momentálně je však otázka, zda bude v květnu nynější koalice ještě existovat. Vládou otřásají spory vyvolané kauzou majetkových poměrů premiérovy rodiny. Ministr financí Bohuslav Sobotka v únoru řekl, že plánované snížení daní ušetří většině občanů přes 4000 korun ročně. Vydělat by měli především lidé s příjmy do 20.000 korun měsíčně, ale ještě při platu kolem 30.000 by měla roční úspora činit téměř 3000 korun. ČSSD tvrdí, že její návrh by pro většinu lidí byl výhodnější než rovná daň navrhovaná ODS.

ODS to však popírá. "ČSSD chce snižovat daně pouze části obyvatel s nižšími příjmy, zatímco rovná patnáctiprocentní daň a zvýšená odečitatelná položka snižuje daň všem," řekl v únoru stínový ministr financí ODS Vlastimil Tlustý. Návrh občanských demokratů prý navíc celou daň výrazně zjednodušuje a na rozdíl od plánu ČSSD motivuje občany, aby vydělávali více.

Pašijové hry, kterými si lidé podle bible připomínají výjevy z konce života Ježíše Krista, se po více než dvou staletích představí opět v hlavním městě. Tradice veřejných vystoupení, kterou v Praze zavedl jezuitský řád, skončila s jeho zrušením v roce 1773. O letošním velikonočním víkendu ukáže na Kampě nejslavnější výjevy z her o ukřižování soubor herců z Hořic na Šumavě.

"V uzavřených komorních scénách se Pašijové hry pěstovaly průběžně, ale velká veřejná vystoupení skončila se zrušením jezuitského řádu," řekl ČTK historik Hugo Schreiber. Výjevy ze života Krista sehrávali jezuité pravidelně v pražském Klementinu a svými vystoupeními lákali do řádu nové členy. Delší tradici mají Pašijové hry právě v Hořicích na Šumavě, kde se poprvé hrály už ve 13. století. O šest století později dokonce pro potřeby Pašijových her vznikla v Hořicích samostatná budova divadla. V roce 1843 zhlédlo v Hořicích drama ukřižování Krista přes 40.000 diváků, uvedl historik. Tradici obnovili Hořičtí po pádu minulého režimu.

S divadlem zavítají o víkendu na Kampu v centru hlavního města, kde se uskuteční oslava svátků v historickém duchu. Návštěvníkům představí třetinový fragment nejdůležitějších scén, který ukončí ukřižováním Krista na pětimetrovém kříži. V minulosti se lidé podle Schreibera chodili na Kampu především pobavit, a proto se nová tradice do historických míst poblíž Vltavy hodí.