Zprávy | Z archivu rubriky


Koaliční krizí ve vládě by se špičky vládních stran mohly zabývat už v úterý ráno, kdy se sejdou na svém pravidelném jednání. Podle neoficiálních informací ČTK začnou zástupci ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody jednat v 08:30 na úřadu vlády. Sejdou se poprvé poté, co víkendový sjezd ČSSD vynesl premiéra Stanislava Grosse do čela této strany. Nad osudem vlády se nyní vznáší otazník, neboť lidovci naznačovali, že v ní nemusejí setrvat za každou cenu. Důvodem jsou Grossovy majetkové kauzy. Podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Kasala je pravděpodobné, že lidovci budou muset svolat Celostátní konferenci, která rozhodne, zda strana vystoupí z vládní koalice. Lidovci už předtím dávali najevo, že trvají na odchodu Grosse z čela vlády, pokud má KDU- ČSL setrvat v kabinetu do konce řádného volebního období.

Šéf lidovců Miroslav Kalousek sociálním demokratům o víkendu řekl, že jeho strana má zájem spolupracovat s ČSSD do konce volebního období v příštím roce, avšak zároveň připoustil, že to možná nebude možné. Sociální demokraté a lidovci podle něj nemají stejný názor na odpovědnost politiků. Předsednictvo lidovců už před týdnem dostalo za úkol vyjednat s novým vedením ČSSD takové změny koaliční smlouvy, které ukončí vládní krizi. Nejmenší unionisté mají zájem na trvání současné vlády a nechtějí ji opustit. Nepodpoří ji však, pokud by se opírala o důvěru komunistů. Předseda hlavní opoziční strany Mirek Topolánek (ODS) předpokládá, že lidovci vládu opustí. "Podle toho, co řekli, by z té vlády odejít měli," řekl Topolánek novinářům. ODS chce v úterý ve sněmovně iniciovat hlasování o nedůvěře vládě. Topolánek doufá, že by lidovci hlasovali proti vládě.

Po víkendovém sjezdu ČSSD je podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Kasala pravděpodobné, že lidovci budou muset svolat Celostátní konferenci, která rozhodne, zda strana vystoupí z vládní koalice. "Vzhledem k usnesení, které sociálním demokratům zakazuje předčasné volby, a vzhledem, k tomu, že uslyšíme, že vládu bude dál vést Stanislav Gross, je to dost pravděpodobné," řekl ČTK. Gross v pořadu České televize Otázky Václava Moravce zopakoval, že rezignovat nehodlá, nechce ani žádat sněmovnu o vyslovení důvěry. "Míček je na jejich straně," uvedl Gross na adresu lidovců s tím, že sociální demokraté sami žádná vnitrokoaliční jednání nevyvolají. Na žádost lidovců jsou ochotni se sejít, to ale podle Grosse neznamená, že se vládní strany "dohodnou". Později v souvislosti s úvahami o setrvání Zdeňka Škromacha (ČSSD) ve vládě jako vicepremiéra vedle Bohuslava Sobotky řekl, že by se jedno vicepremiérské křeslo mohlo uvolnit. To by se mohlo týkat ministra dopravy Milana Šimonovského, který patří ke třem lidovcům, o jejichž setrvání ve vládě rozhodnou koaliční jednání a Celostátní konference KDU-ČSL. Delegáti sjezdu podle Kasala novému vedení ČSSD "zúžili manévrovací prostor" a ztížili vyjednávání. Sjezd zvolil do čela ČSSD Grosse a jeho prvním místopředsedou Sobotku, oba patří k liberálnějšímu křídlu strany. Usnesení, podle kterého sociální demokraté nesmějí přistoupit na návrh zkrátit volební období, nepřímo znamená, že nové vedení strany bude muset hledat podporu u komunistů.