Zprávy | Z archivu rubriky


Výkonný výbor KSČM doporučil ve čtvrtek svému poslaneckému klubu, aby se jeho členové při pátečním parlamentním rozhodování o vyslovení nedůvěry vládě zdrželi hlasování. Po téměř tříhodinovém zasedání to novinářům řekl předseda KSČM Miroslav Grebeníček. Pokud klub doporučení výboru vyhoví, vláda premiéra Stanislava Grosse hlasování o nedůvěře přežije. Bez hlasů 41 komunistických poslanců nedají totiž zastánci svržení vlády dohromady potřebný počet nejméně 101 hlasů, které jsou pro vyslovení nedůvěry nezbytné. Nedůvěru vládě chtějí vyslovit frakce ODS a KDU-ČSL, které mají spolu s nezařazeným poslancem Tomášem Vrbíkem dohromady jen 79 hlasů.

Grebeníček přiznal, že prosazoval, aby komunističtí poslanci hlasovali pro vyslovení nedůvěry Grossovu kabinetu. Opačný názor hájil místopředseda Jiří Dolejš. Někteří účastníci zasedání považují rozhodnutí výboru za Grebeníčkovu prohru. Podle kuloárových informací rozhodl většinový odpor vůči ODS, jež navrhla hlasování o nedůvěře. Zastávali ho takřka všichni předsedové krajských organizací KSČM, kteří jsou spolu s předsedou a místopředsedy členy výboru. Vliv krajských předsedů je ve straně značný, protože krajské organizace sestavují volební kandidátky. Grebeníček před novináři přes doporučení výboru trval na tom, že vláda důvěru komunistů nemá. "Stanislav Gross je pro mě nepřijatelný," zdůraznil. Byl by prý rád, kdyby jeho případ rozhodly nezávislé orgány činné v trestním řízení na základě podnětů, které jim byly podány.

Česká národní banka ve čtvrtek podle očekávání snížila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Hlavní repo sazba tak klesne na dvě procenta. Sazby se ocitnou na stejné úrovni jako v eurozóně. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů.

Podnikům nízké úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem historicky nejlevnější úvěry na bydlení. Nízké úroky vyhovují i státu, který je také významným dlužníkem. Naopak lidé, kteří mají své peníze uložené na účtu u banky, dostávají nižší úroky, než je inflace, a reálně tedy prodělávají.

Podle vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna přispěje snížení sazeb k omezení dlouhodobého posilování koruny, což je dobrá zpráva pro exportéry. Koruna ve čtvrtek reagovala jen nepatrným oslabením na 29,94 Kč/EUR, poté se vrátila na 29,90 Kč/EUR. Reakce byla podle Tomáše Vlka z Patria Online slabá, protože snížení sazeb očekávala většina trhu.

ČNB naposledy snižovala sazby v lednu. V dubnu bude mít banka hotový nový inflační výhled. Ten by měl podle hlavního ekonoma HVB Bank Pavla Sobíška potvrdit, jak velký prostor ke snížení sazeb existuje. Do dubna se podle něj také snad vyřeší politická krize, která je nyní pro rozhodování ČNB jedním z prvků nejistoty. Dvě procenta by měla být pro české sazby dnem, neboť ČNB podle ekonomů nebude chtít snížit úroky pod úroveň Evropské centrální banky.

Čtením řady znaleckých posudků otevřel ve čtvrtek po několikaměsíčním odročení olomoucký soudce případ smrti nejmenšího psa na světě čivavy Ondry. Majitelka slavného zvířete z Třeštiny na Šumpersku žádá po veterinární ordinaci, která psa léčila, milionové odškodné. Tvrdí, že podáním nevhodného léku zavinila smrt psího rekordmana. Veterinář to však odmítá. Případ soudce odročil na příští čtvrtek, kdy by mohl padnout rozsudek.

Jedním ze stěžejních důkazů byl ve čtvrtek znalecký posudek, který odborníci zpracovali na základě exhumace psa. Kvůli tomuto posudku museli znalci vykopat kosti čtyři roky mrtvého zvířete. Z hrstky ostatků psa vážícího 850 gramů zjistili, že primární příčinou smrti byla vrozená vodnatelnost mozku. "Kostra hlavy psa byla defektní a vývoj kostí stagnoval," uvedli odborníci.

Žalující strana však se závěry nesouhlasila. "K tomuto posudku nebyl přizván nikdo ze znalců toxikologie a farmakologie. Tuto vrozenou chorobu může podání léku Ivomec zdůraznit. Jeho stopy však v těle psa již nebylo možné nalézt," uvedl obhájce majitelky psa Miloslavy Vašíčkové Petr Konečný.

Kvůli smrti psa se do soudního sporu zapojili nejen pracovníci vědeckých ústavů včetně profesorů či docentů, ale i jeden švýcarský lékař. Ze znaleckých posudků nejen vyplynulo, že že čivava trpěla vrozenými vadami a měla těžké onemocnění, ale také to, že byla několikrát překročena dávka léku, kterou jí veterinář aplikoval. "Užití léku považujeme za nevhodné," sdělili rovněž znalci.

Čivava Ondra měla v kohoutku 15 centimetrů. Jeho tělesné proporce se dostaly až do Guinnessovy knihy rekordů. Oproti zástupcům stejné rasy byla jeho váha takřka poloviční a v kohoutku měl o čtyři centimetry méně. Zástupci mexického plemene čivava jsou nejmenšími psy na světě.

Kvůli odchodu lidovců z vlády a klíčové roli komunistů v nynější vládní krizi přirovnali ve čtvrtek někteří politici situaci k únoru 1948 a událostem, které následovaly po nástupu komunistů k moci. Historickou paralelu jako první použil předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek, když odmítl názory, že jeho strana odchodem z vlády a hlasováním pro nedůvěru Grossova kabinetu dostala do hry komunisty. "Komunisty pouští do hry ten, kdo s nimi chce spolupracovat, to nejsou a nebudou křesťanští demokraté. Já nejsem Josef Plojhar, je na Stanislavu Grossovi, zda chce či nechce být Zdeňkem Fierlingerem. A ani na vteřinu nepochybuji, že Václav Klaus není Edvardem Benešem roku 48," připomněl Kalousek po setkání s Klausem poválečné předsedy lidové strany a sociálních demokratů a tehdejšího prezidenta.

Plojhar je nejen pro lidovce symbolem kolaborace této strany s komunisty, Fierlinger se podílel na poúnorovém sloučení sociální demokracie s KSČ. Beneš v únoru 1948 podlehl tlaku komunistů a přijal demisi ministrů demokratických stran, sociální demokraté v Gottwaldově vládě zůstali.

"Doufám, že se historie nebude opakovat," reagoval šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. Nedokáže odhadnout, jak se teď Klaus zachová. Podle ústavy prezident odvolává a jmenuje ministry na návrh premiéra, ale teoreticky může tyto kroky oddalovat. Gross se podle Tlustého snaží zachránit sám sebe a svou vládu za každou cenu, i za cenu spojenectví s komunisty. "Považuji to za projev zoufalství," řekl. V dosavadní historii země se podle něj nestalo, že by ministři jednoho koaličního partnera odešli, a premiér se pak tvářil, že se nic nestalo.

Sociální demokraté ale odmítají názory, že otevřeně spolupracují s komunisty, aby jejich vláda přežila páteční hlasování o nedůvěře. "To ODS jedná s komunistickou stranou, protože shání podporu pro svůj návrh na vyslovení nedůvěry vládě," míní první místopředseda strany a ministr financí Bohuslav Sobotka. "Uvidíme, zda bude KSČM znovu hlasovat s ODS, nebo ne," dodal. "My nejednáme o tom, aby KSČM podpořila nás, jednáme o tom, aby nepodpořila ODS," řekl novinářům šéf poslanců ČSSD Michal Kraus. Dodal, že když Kalousek vidí paralelu v roce 1948 a obává se spolupráce ČSSD a KSČM, může za to sám. "Pan předseda Kalousek do této situace pana prezidenta dostal sám svým postupem ve vládní krizi," uvedl Kraus.

Komunisté se sice pravděpodobně zdrží při hlasování o důvěře vládě, budou ale požadovat odchod premiéra Stanislava Grosse. V rozhovoru pro BBC to řekl první místopředseda strany Vojtěch Filip. Rozhodl o tom podle něj výkonný výbor strany. Poslanci KSČM, které ČTK oslovila, však uvedli, že výkonný výbor nepřijal ve čtvrtek žádné doporučení, které by se týkalo Stanislava Grosse. Výbor pouze doporučil postup při hlasování o nedůvěře.

"My udržujeme vládu, ve které většinu má sociální demokracie, a tak jak jsem slyšel předsedu naší strany (Miroslava Grebeníčka), tak v jeho vystoupení zazní apel na Stanislava Grosse, aby přesto on sám složil mandát předsedy vlády," uvedl Filip. Gross tak má dostat možnost, aby odstoupil a nebyl "potupně" odvolán.

Tímto krokem komunisté podle Filipa podporují výsledek voleb v roce 2002 a chtějí se sociální demokracií spolupracovat. Odmítají však spolupráci s Grossem, který podle KSČM nemá důvěru společnosti. Jestliže Gross neodstoupí zhruba do měsíce, budou komunisté hledat ve sněmovně podporu pro to, aby iniciovali hlasování o nedůvěře vládě, sdělil Filip v BBC. Zároveň připustil, že pokud nová Grossova vláda předloží v dubnu jednu z klíčových norem - zákon o majetkových přiznáních či zákon o střetu zájmů - spojí jeho projednávání s vyslovením důvěry vládě. Pokud zákon bude schválen, tlak komunistů na Grossovo odstoupení se zmírní.