Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus požádal premiéra Stanislava Grosse o veřejný slib, že s rekonstruovanou vládou předstoupí před parlament s žádostí o důvěru. Veřejný slib požaduje ještě předtím, než přijme demisi tří lidoveckých ministrů a jmenuje jejich nástupce. Páteční parlamentní hlasování o nedůvěře vládě a vystoupení zástupců stran vnímá prezident jako další vyhrocení krizové situace, nikoli jako její vyřešení. "Sděluji touto cestou, že dříve než přijmu demise a než eventuálně jmenuji nové ministry, předsedu vlády požádám o veřejný slib, že s novou, rekonstruovanou vládou předstoupí v patřičné době před parlament s žádostí o důvěru, a tím o potvrzení svého mandátu," řekl Klaus na mimořádné tiskové konferenci zhruba dvě hodiny poté, co vláda Stanislava Grosse přežila parlamentní hlasování o vyslovení nedůvěry. Prezident předpokládal, že bez ohledu na výsledek hlasování zahájí jednání s politickými stranami. Po vystoupeních zástupců stran při schůzi sněmovny ale dospěl k závěru, že on i veřejnost už jejich názory a postoje znají.

Také předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek už ve sněmovně vyzval Grosse, aby jeho vláda bez lidovců požádala sněmovnu o důvěru. Podle Kalouska se nyní Grossova vláda opírá o koalici ČSSD, US- DEU a KSČM. "Pokud dostane takováto koalice důvěru, bude to sice ještě o něco děsivější než teď, ale bude to alespoň čisté a poctivé a nikdo vás, pane premiére, nebude moci podezírat z podvodu," prohlásil Kalousek.

Konfederace politických vězňů v otevřené výzvě požádala Václava Klause, aby odmítal jakákoli vyjednávání s českými komunisty a nepřijal v této době demisi ministrů současné vlády. "Jsme si vědomi, vážený pane prezidente, že vy, jako jediný nejvyšší reprezentant českého národa, můžete zabránit opakování katastrofy naší demokratické společnosti," uvedla ve výzvě předsedkyně konfederace Naděžda Kavalírová s poukazem na únor 1948.

Hokejisté Zlína stejně jako před rokem postoupili do finále extraligy a budou obhajovat loňský titul. V rozhodujícím sedmém semifinálovém utkání zvítězili nad Vítkovicemi 4:1 a jejich posledním soupeřem v play off budou Pardubice. Finálová série hraná na čtyři vítězství začne v úterý ve Zlíně, který vyhrál základní část soutěže.

Hokejový trenér Marek Sýkora, který působil uplynulé dva roky v ruském Magnitogorsku, se dohodl na dvouleté smlouvě v extraligové Plzni. Tým povede s asistenty Radimem Rulíkem a Radkem Kampfem, které klub jmenoval již dříve. Informaci potvrdil na oficiálních internetových stránkách klubu jeho prezident Tomáš Král.

V letním fotbalovém Poháru Intertoto bude mít v příští sezoně český fotbal opět trojnásobné zastoupení. Generální sekretář Českomoravského fotbalového svazu Petr Fousek oznámil, že UEFA stejně jako v předchozích letech vyhověla české žádosti o zvýšení kvóty. Na rozdíl od některých jiných zemí je totiž v České republice o tuto soutěž, z níž lze postoupit do Poháru UEFA, velký zájem.

Letní přestup útočníka Milana Baroše z Liverpoolu do Valencie zřejmě není pouhou utopií. Funkcionáři španělského mistra prohlásili, že o českého fotbalového reprezentanta mají opravdový zájem a rádi by jej v příští sezoně viděli ve své sestavě. "Hledáme možnosti, jak přestup uskutečnit," citoval ředitele klubu Eduarda Manciu internetový server icliverpool.icnetwork.

V zamotaném příběhu českého fotbalisty Marka Heinze v Mönchengladbachu možná nastal zvrat k lepšímu. Na začátku března jej kouč Dick Advocaat kvůli špatné tréninkové morálce přeřadil mezi amatéry, pak Heinz marně usiloval o přestup do Sparty a před dvěma týdny se sedmadvacetiletý reprezentant do Německa vrátil. Nyní je poprvé v jarní části sezony připraven nastoupit k bundesligovému utkání v neděli proti Bochumi.

Kanonýr slovenské fotbalové reprezentace Lubomír Reiter ukončil své čtyřleté působení v Sigmě Olomouc. Jednatřicetiletý útočník se v poslední den přestupního termínu stal novou posilou klubu Chicago Fire, který hraje ve Spojených státech profesionální soutěž Major League Soccer.

Vláda premiéra Stanislava Grosse v pátek přežila parlamentní hlasování o vyslovení nedůvěry a může pracovat dál. Reakce politiků ale naznačily, že ani hlasování neukončí vládní krizi. Někteří ministři už ohlásili odchod z vlády. Kamenem úrazu je, že vláda přežila hlasování jen díky postoji KSČM, která návrh vyslovit kabinetu nedůvěru nepodpořila. Pro vyslovení nedůvěry bylo nutné shromáždit nejméně 101 hlasů, ale ODS, KDU-ČSL a nezařazený poslanec Tomáš Vrbík jich dali dohromady jen 78. Zbytek sněmovny, to znamená sociální demokraté, unionisté a komunisté, se k protivládnímu táboru nepřidali. Klíčový přitom byl postoj 41 poslanců KSČM, kteří se při hlasování zdrželi. Kdyby podpořili ODS a KDU-ČSL, sněmovna by vládě vyslovila nedůvěru.

Poslanci KSČM oznámili už ve čtvrtek, že se při hlasování zdrží, ale definitivně se rozhodli až po pátečním vystoupení Grosse ve sněmovně. Řekl, že se neštítí nikoho, kdo má poctivý mandát od voličů. Poslanci KSČM tento poctivý mandát získali a tuto politickou sílu nelze ignorovat, uvedl. Dodal také, že má určité hranice a že kdyby byly překročeny, složil by funkci. Podporu komunistů vládě vytkli občanští demokraté a lidovci. Šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý řekl, že premiér Gross se stal rukojmím komunistů.

Vlastnímu hlasování o nedůvěře předcházela skoro tříhodinová parlamentní rozprava, v níž se mísily vzájemné tvrdé výroky a obviňování zastánců a stoupenců koalice s humornými okamžiky. Jejich příčinou byly výroky poslanců a ministrů. Pokračující neklid předpovídá i zahraničí a ekonomická sféra. Někteří analytici tvrdí, že se zastaví ekonomické reformy a že nejlepší by byly předčasné volby. I zahraniční pozorovatelé předpovídají vládě krátký život.