Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus dal v úterý najevo, že po případném pádu vlády by jednáním o vzniku nového kabinetu znovu pověřil zástupce sociální demokracie. "Prezident republiky sděluje, že je připraven - stejně jako v červenci loňského roku - požádat představitele nejsilnější strany ve sněmovně, aby zahájil oficiální jednání o vytvoření vlády," uvedl Klaus v prohlášení. Naznačil ale, že by to pro ČSSD byla zřejmě poslední šance. Nejpravděpodobnější většinovou koalicí podle něj zůstává i nadále současná stojedničková koalice ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody- DEU. Podle prvního místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je Klausovo vyjádření věcně správné, protože postup odpovídá české ústavní tradici. Sobotka ale za aktuální pokládá rekonstrukci kabinetu podle návrhu premiéra Stanislava Grosse. Podle místopředsedy ČSSD Jiřího Paroubka neuvažovala strana jako o premiérovi o nikom jiném než o Grossovi. Vláda podle jeho názoru může pokračovat jako menšinová. Podle předsedy lidovců Miroslava Kalouska je prezidentův postoj naprosto konzistentní. KDU-ČSL ovšem stále pokládá za nejlepší řešení pokračování stojedničkové koalice s jiným předsedou vlády, než je Stanislav Gross. Unionisté žádali od Klause ujištění, že po případné demisi vlády Stanislava Grosse pověří sestavením kabinetu opět zástupce sociální demokracie. Podle Klause je ale demise vlády jejím výlučným rozhodnutím. "Z tohoto důvodu není možné a nebylo by v žádném případě ani správné, aby prezident republiky úsilí Unie svobody o demisi vlády 'podpořil' či 'nepodpořil'," poznamenal Václav Klaus. Zdůraznil rovněž, že po eventuální demisi vlády je připraven splnit své ústavní povinnosti a přispět k hledání takové koalice, která získá důvěru sněmovny.

Sérii koncertů nazvanou Evropské turné hvězd 2005 - Evropa 60 let bez války podnikne v květnu Karel Gott společně s ruským souborem písní a tanců Alexandrovci, americkým armádním souborem The Jazz Ambasadors, Velkým orchestrem paláce Žofín řízeným Františkem Preislerem a řadou dalších zpěváků. Jejich koncerty uvidí návštěvníci v pěti zemích. "Projekt by měl být mostem mezi vážnou a populární hudbou," řekl dirigent František Preisler, který bude řídit orchestr složený z 82 předních instrumentalistů. Kromě Gotta, který vystoupí na všech koncertech, se na pódiu představí také Lucie Bílá, Helena Vondráčková, Štefan Margita, Marina Vyskvorkina, Kateřina Brožová a australský trumpetista James Morrison, v jednání je také účast Evy Urbanové na úvodním koncertě. Celkem se turné zúčastní dvě stovky umělců. Úvodní galakoncert se uskuteční 2. května v Bruselu, následovat bude 5. května vystoupení v Košicích. Do Česka se umělci přesunou 16. května, kdy vystoupí v Hradci Králové; o den později následuje vystoupení v Karlových Varech. V pražském paláci Žofín koncertní série pokračuje 18. května, součástí turné bude i koncert v Národním domě na Vinohradech následujícího dne. Koncert v Českých Budějovicích se uskuteční 20. května, českou část turné uzavře o den později vystoupení v Ostravě. Celou sérii zakončí koncerty 23. května ve Varšavě a 26. května v Moskvě.

Vláda ve středu s největší pravděpodobností rozhodne o prodeji většinového podílu státu v Českém Telecomu španělskému telekomunikačnímu gigantu Telefónica. Firma s nabídnutou cenou 82,623 miliardy korun zvítězila ve výběrovém řízení, a ministr financí ji proto vládě doporučil jako kupce 51,1 procenta akcií. Pro rychlý prodej Telecomu je většina ministrů navzdory tomu, že vláda ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU v pátek ustála hlasování o nedůvěře ve sněmovně jen s podporou opoziční KSČM a všichni tři lidovečtí a jeden unionistický ministr již podali demisi. Proti prodeji jsou komunisté, ODS jej zcela nezavrhla, ale cenu považuje za nízkou. Telefónica by měla uhradit desetinu z kupní ceny do čtyř dnů od doručení podepsané kupní smlouvy. Zbytek má firma zaplatit do deseti dnů po splnění odkládacích podmínek, kterými jsou zejména schválení ze strany Evropské komise a tuzemských regulátorů. Telefónica by měla za Telecom zaplatit v eurech přepočítaných podle kurzu 30,09 Kč/EUR přes zvláštní účet centrální banky. V případě nevypořádání transakce firmě hrozí pokuta deset procent prodejní ceny. Co největší část příjmů z prodeje Českého Telecomu by podle ekonomů měla směřovat na start penzijní reformy a rozvoj dopravní sítě. Podle ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury a kandidáta na ministra dopravy Pavla Švagra má letos fond z privatizace získat 26,3 miliardy korun a dalších 25 miliard v příštím roce.

Konfederaci politických vězňů (KPV) se nelíbí, že se na obrazovce Primy objeví normalizační seriál Třicet případů majora Zemana, a to prý v podobě "krkolomné" verze Zemana v roli agenta CIA. Proti uvedení kontroverzního seriálu protestovali političtí vězni již loni, tentokrát však upozorňují zejména na jeho údajnou nízkou uměleckou úroveň. Nedomníváme se, že by uvedení seriálu bylo problematické, sdělil zástupce Primy. "I kdybychom se zřekli v kulturní oblasti požadavku etiky, zůstává nám zde ještě otázka vkusu a ohleduplnosti vůči těm, kteří si zachovali nárok na dobré, krásné a pravdivé umění," sdělila ČTK předsedkyně KPV Naděžda Kavalírová. Média by podle ní měla působit také výchovně a nedávat vždy přednost "tržním aspektům". Mluvčí Primy Jana Malíková sdělila ČTK, že televize počítá s uvedením seriálu v květnu letošního roku, vždy jeden díl týdně v pozdních večerních hodinách. Důvodem návratu ale není vznik akční verze majora Zemana, seriál a nový film jsou podle jejích slov dva rozdílné projekty. "Na novém filmu o majoru Zemanovi se nebudeme podílet, nebudeme jej koprodukovat, nemáme s ním nic společného," řekla ČTK mluvčí Primy Jana Malíková. Prima vysílala kontroverzní seriál vyrobený v normalizačních letech již loni. Také tehdy političtí vězni protestovali, podle nich je seriál oslavou minulého režimu a jeho represivních složek, které potlačovaly lidská a občanská práva. Podali také jedno z celkem čtyř trestních oznámení na Primu, policie však všechna odložila. Seriálem se loni zabývala také Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která rovněž dospěla k tomu, že Prima vysílací zákon neporušila.