Zprávy | Z archivu rubriky


KSČM bude podle svého předsedy Miroslava Grebeníčka uvažovat o podpoře vlády premiéra Stanislava Grosse jenom v případě, že kabinet spojí žádost o vyslovení důvěry se zákonem o majetkových přiznáních. Grebeníček to řekl na čtvrteční tiskové konferenci. Zdůraznil však, že komunisté podpoří jen takový zákon, který bude platit i zpětně. Grebeníček bude tento názor prosazovat na pátečním zasedání výkonného výboru strany. Šéf KSČM ale trvá na tom, že koaliční vláda důvěru jeho strany nikdy neměla a ani ji nemá. Odmítl "resuscitaci koalice", o které se uvažuje. Její pokračování do voleb podle něj je sice možné, ale veřejnost ji jen stěží přijme jako rozumné řešení. Vnímat ji spíše bude jako "spojenectví bezcharakterních a neschopných, kteří si jako rukojmí své neschopnosti berou občany této republiky".

Vláda, která by spojila žádost o důvěru s návrhem majetkového zákona, by musela být podle Grebeníčka menšinová. Nemohli by v ní být lidé, "kteří kopou za Modrou šanci" ODS, a musel by být přijat zákon, který "skutečně prokáže majetky jednotlivých politiků". Měl by zahrnovat celé polistopadové období a opírat se o platné daňové zákony, vysvětloval předseda.

Rukopis občanskodemokratické Modré šance je podle Grebeníčka cítit z návrhů vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna, který navrhuje výrazně snížit daně všem příjmovým skupinám, ale podle Grebeníčka nejvíce nejbohatším. Vicepremiérovy návrhy jsou důkazem toho, že nové zdroje jsou, ale chybí ochota kabinetu užít je také na perspektivní sociální a zdravotní programy, dodal. "Rozhodně bychom neměli slyšet na daňové zákony, se kterými by chtěli přijít," zdůraznil Grebeníček. Ty jsou podle něj pro komunisty nepřijatelné, protože ti mají o zdanění příjmů zcela jiné představy. Šéf KSČM je přesvědčen, že jde o cílený postup, který má zabránit spolupráci ČSSD a KSČM. Svědčí o tom podle něj aktivita šéfa lidovců Miroslava Kalouska, který chce paralelně tyto zákony za KDU-ČSL předložit sněmovně, a totálně tak rozložit sociální demokracii. "Spojit hlasování o důvěře vládě s něčím jiným než se zákonem o majetkových přiznáních by se v tuto chvíli dalo vykládat jako pokračování volebního podvodu i korupčního stylu vládnutí," zdůraznil Grebeníček. Komunisté se podle něj už nehodlají o ničem jiném než o tomto zákoně bavit. Rozhodujícím jednáním podle Grebeníčka ale nebude páteční zasedání výkonného výboru. KSČM svolá ústřední výbor, který je nejvyšším orgánem mezi sjezdy, a ten dá doporučení poslaneckému klubu. Komunisté ale ještě počkají na závěry sobotního zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD, uzavřel předseda.

Prezident republiky Václav Klaus při příležitosti 60. výročí povstání vězňů v koncentračním táboře Buchenwald varoval před změnami v hodnocení druhé světové války. Podle něj přibývá pokusů historii přepisovat. "Jsou od nás vyžadována stále nová smiřovací gesta, která de facto stavějí viníky a oběti války na stejnou úroveň, či je dokonce zaměňují," řekl prezident na Pražském hradě v projevu k bývalým vězňům nacistických táborů. Historii podle něj nelze přepsat, ani napravit. Jedinou cestou je smířit se s minulostí, dodal. V pondělí uplyne 60 let od vzpoury buchenwaldských vězňů a osvobození tábora americkou armádou. V táboře, založeném v roce 1937 u Výmaru v Durynsku, zemřelo do konce druhé světové války přes 50.000 lidí.

"Stále znovu se setkáváme s pokusy dívat se na minulost ahistoricky, s pokusy pomíjet vztah příčin a následků, s pokusy k tragickému období války a k období těsně po ní přistupovat s optikou jakési symetrie utrpení. Touto cestou se někteří snaží obcházet otázku viny za rozpoutání válečných hrůz, pomíjet souvztažnost zločinu a trestu, stavět viníky do role obětí a v neposlední řadě historii přepisovat," řekl ve čtvrtek Klaus.

Mezi čtvrt milionem lidí vězněných v Buchewaldu byly i tisíce Čechů, například malíř Josef Čapek či novinář a publicista Ferdinand Peroutka. Podle jednoho z bývalých vězňů Miloslava Moulise byl sice Buchenwald místem nepopsatelných hrůz, ale lidé, kteří pocházeli z různých míst Evropy, se dokázali spojit a časem vytvořili silnou ilegální organizaci. "Podařilo se vytvořit lepší podmínky pro život - bez vzájemné solidarity by to nebylo možné," uvedl v projevu.

Rychlé přijetí eura by Českou republiku, Polsko a Maďarsko mohlo poškodit, kdyby tyto země neposílily své ekonomiky a neomezily deficity veřejných rozpočtů a zadluženost. Uvádí se to ve studii ekonomů České národní banky. Předčasný "závod o euro" by mohl být dosti nákladným podnikem, uvedli podle agentury Reuters autoři studie Aleš Bulíř a Kateřina Šmídková. Počítačové simulace podle studie naznačují, že česká koruna, maďarský forint i polský zlotý budou mít problém zůstat v úzkém kurzovém rozpětí takzvaného ERM-2, kde musí kandidáti eura strávit nejméně dva roky. Kromě kritéria stability směnného kurzu musí kandidáti splňovat podmínky u inflace, deficitu veřejných financí, státního dluhu a dlouhodobých úrokových sazeb. To však mohou být pro postkomunistické ekonomiky stále velmi těžké úkoly. "Snaha o splnění konvergenčních kritérií příliš brzy může poškodit konkurenceschopnost české, maďarské a polské ekonomiky," uvádí studie. Její zjištění souhlasí se společným postojem ČNB a vlády, podle něhož by spěch do režimu ERM-2 mohl být před vyřešením vysokých rozpočtových deficitů riskantní. Studie zjistila, že předčasné napojení středoevropských měn na euro by vedlo k nadhodnocení jejich kurzů, což by ekonomikám uškodilo. Hlavními výsledky zbrklého kroku bylo nahromadění dluhů a narušení zahraniční konkurenceschopnosti. Podmínkou hladkého přijetí eura jsou tak zdravé rozpočty a silná ekonomika. "Výsledky naznačují, že postup k euru si bude vyžadovat buď přísnější fiskální politiku než za volného kurzu, nebo mnohem rychlejší růst hrubého domácího produktu a exportu," uvádí studie. Česká republika s Maďarskem plánují kvůli vysokému rozpočtovému schodku vstup do eurozóny až v roce 2010. Slovensko naopak počítá s dřívějším vstupem v letech 2008-09. Ještě dříve chtějí z nových členů EU přijmout euro menší země jako Kypr, Malta, Slovinsko a tři pobaltské republiky. Polští činitelé za cílový termín vstupu do pásma eura často prohlašují rok 2009.

Zásah pražských strážníků proti účastníkům demonstrace za odstoupení premiéra Stanislava Grosse byl oprávněný, ale nebyl přiměřený. ČTK to ve čtvrtek řekl primátorův náměstek Rudolf Blažek. Zástupci magistrátu a městské policie se sešli s organizátory protestu ve středu. Organizátoři dokonce tvrdí, že se jim za incident omluvili. "Byla vyjádřena omluva všem účastníkům demonstrace. Byla vyjádřena omluva konkrétním osobám," uvedli svolavatelé Darek Dupal a Erik Matouš v tiskové zprávě, v níž přístup vedení města a městské policie ocenili. Z Blažkova vyjádření ale vyplynulo, že omluva nebyla. "Bylo jim řečeno, že uznáváme, že zásah byl neadekvátní, a zajistíme, aby se věc neopakovala," řekl Blažek. Primátor Pavel Bém, který schůzku s organizátory svolal, nechtěl jejich vyjádření vůbec komentovat.

Konflikt mezi demonstranty a strážníky se odehrál minulý týden na Václavském náměstí. Účastníci protestu tam postavili reproduktory a mikrofon, aniž měli povolení k záboru prostranství. Strážníci zasáhli a některé věci jim zabavili. Podle Blažka nebylo správné, že strážníci věc řešili násilnou formou za asistence psovodů. Organizátoři protestu uvedli, že zabavená zvuková technika bude urychleně vrácena majiteli a přestupkové řízení proti svolavateli bude zastaveno. Podle Blažka se budou podnikat kroky, aby řízení neskončilo sankcí. "To ale nemůžeme slíbit," podotkl náměstek. Řízení totiž vede radnice Prahy 1. Incidentem se zabývala inspekce městské policie, podle níž strážníci zákon neporušili. Na základě trestního oznámení podaného na městskou policii případ vyšetřuje státní policie.