Zprávy | Z archivu rubriky


Ministerstvo kultury se pokusí prosadit zapsání velkomoravského hradiště v Mikulčicích na Břeclavsku na seznam kulturního světového dědictví UNESCO. Do projektu se má zapojit některou z velkomoravských památek i Slovensko. "Pak by to byl druhý případ v Evropě, po francouzsko- španělských Cestách do Compostelly, kdy by zápis do seznamu UNESCO měl nadnárodní charakter," řekl ČTK Michal Beneš z ministerstva kultury. Konečný verdikt o zápisu památky z období Velké Moravy by mohl padnout asi za čtyři roky.

Na seznamu světového a kulturního dědictví má Česko 12 pamětihodností. Dvě z nich jsou na jihu Moravy: Lednicko-valtický areál na Břeclavsku a brněnská funkcionalistická vila Tugendhat. Zápis další památky by byl pro Jihomoravský kraj obrovským přínosem, především z hlediska turistického ruchu, řekl ČTK krajská radní Miloš Šifalda. Vedení kraje chce proto s ministerstvem kultury ohledně zapsání památky maximálně spolupracovat, především s odbornou a projektovou agendou.

Česko má šanci na registraci hradiště podle Beneše relativně velkou. "Bedlivě totiž analyzujeme zápis památek do seznamu, proto se snažíme nominovat k UNESCO takovou památku, která vyplní bílá místa v jejím seznamu," uvedl Beneš. Velkomoravské hradiště je podle něj ojedinělou architektonickou památkou. Od registrace pamětihodnosti si stát slibuje větší světové povědomí nejen o samotné památce, ale i o Velké Moravě a jejím přínosu k vytváření civilizované Evropy, míní odborník.

Slovanské hradiště v Mikulčicích je od roku 1962 národní kulturní památkou. Rozprostírá se na ploše 200 hektarů a patří k nejvýznamnějším památkám z období vytváření prvních státních útvarů ve slovanském světě. Plochu památky tvoří vlastní hradiště s předhradími a přilehlou sídelní aglomerací. Hlavní hrad se zvedá téměř sedm metrů nad okolní terén.

České střední i vysoké školy chrlí absolventy, kteří si potom jen těžko hledají své první zaměstnání, uvedli experti oslovení ČTK. Zatímco ekonomické nebo právnické směry zažívají již léta přetlak, na trhu práce chybějí především lidé s přírodovědným a technickým zaměřením. Málo kvalitních lidí podle odborníků produkuje i učňovské školství. Technicky vzdělaní lidé přitom budou v ČR potřeba stále více. Zatímco dosud do Česka mířily především výrobní firmy, které zde zaměstnávaly z 90 procent dělníky, nově do země směřují investice s vyšší přidanou hodnotou.

Malá oblíbenost přírodovědných a technologických oborů a jejich vyšší náročnost by se měla kompenzovat vyššími výhodami pro studenty, domnívají se experti vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna, kteří připravují Strategii hospodářského růstu. Studenti těchto oborů by mohli pobírat státní stipendia a v případě zavedení školného by odváděli méně. V pracovní verzi Strategie, kterou má ČTK k dispozici, navrhují experti i další řešení. Vysoké i vyšší odborné školy by měly své programy zaměřit i na pracující, v dalším vzdělávání by měli pokračovat i absolventi učňovských oborů. Školy by také mohly být finančně hodnocené podle toho, jak se jejich absolventům bude dařit uplatnit se na trhu práce.

Také podle šéfa ČEZ Martina Romana by měl stát financovat pouze obory, u kterých je jistota, že budoucí absolventi najdou uplatnění. "Nyní stát financuje každého, kdo si řekne," kritizoval na čtvrteční konferenci Frankofonie plošné státní dotace na studentské místo. Jako příklad uvedl, že se již setkal i se studijním oborem "rakvář manažer".

Člen katarské královské rodiny Hámid bin Abdal Sání, obviněný v Česku ze sexuálních kontaktů s nezletilými dívkami, si na cestu domů bude muset ještě počkat. Podle soudu totiž rozhodnutí katarských orgánů, že převezmou jeho stíhání, obsahuje zásadní vady. "Za této situace nemohu rozhodnout o přerušení řízení," řekla v pátek ČTK soudkyně Monika Křikavová. Proto bude v případu zatím pokračovat tak, jako by ministr spravedlnosti o předání do Kataru nerozhodl. Hlavní líčení naplánovala na dva dny - 25. dubna a 5. května. Ministrovi zároveň odešle dopis, v němž ho na nedostatky podkladů upozorní. "Nezpochybňuji právo ministra rozhodnout, měl to (správnost) ale garantovat jeho odborný aparát," uvedla Křikavová.

Soudkyni zejména vadí, že v katarském verdiktu, který jí ve čtvrtek doručil ministerský úředník, nejsou popsány skutky a právní kvalifikace neodpovídá obžalobě. Nedá se proto podle ní zkontrolovat, co vlastně Katar přebírá. "Nebude třeba nové rozhodnutí ministra, ale bude potřeba nové a správné rozhodnutí katarské strany, které bude ověřeno," uvedla Křikavová. Mluvčí ministra spravedlnosti Petr Dimun již dříve uvedl, že Sánímu hrozí v Kataru až doživotní vězení. V Česku maximálně osmiletý trest.

Sání byl zatčen loni v září, od té doby je ve vazbě. Křikavová je připravena o jeho dalším setrvání v cele rozhodovat první den líčení, tedy 25. dubna. Dřív by se vazbou zabývala jen v případě, že do té doby přijde návrh obhájce na Sáního propuštění či se jí z městského soudu vrátí k rozhodnutí navržená dvacetimilionová kauce.

Komunisté kategoricky odmítli návrh ČSSD na vytvoření vlády staronové koalice s jiným premiérem a bez stranických lídrů. Jedinou variantou, kterou by KSČM za určitých okolností mohla podpořit, je menšinový kabinet ČSSD. Ovšem za předpokladu, že by se sociální demokraté vrátili ke svému levicovému programu, řekl novinářům po pátečním jednání výkonného výboru KSČM předseda strany Miroslav Grebeníček. V případě, že by se pro variantu jednobarevné vlády ČSSD v sobotu vyslovil ústřední výkonný výbor nejsilnější vládní strany, je Grebeníček připraven svolat širší vedení KSČM a rozhodnout, za jakých podmínek jsou komunisté ochotni takový kabinet podpořit.

Proevropsky orientovaná vláda bez lídrů ČSSD, KDU-ČSL a US- DEU by podle Grebeníčka jen pokračovala v dosavadní politice vládní koalice, která je pro komunisty nepřijatelná. "Nehodláme podpořit druhou ligu, natož okresní přebor," uvedl.

Výkonný výbor KSČM přijal v pátek usnesení, v němž označuje za příčinu vládní krize neschopnost koalice efektivně vládnout a zájem ODS urychlit cestou předčasných voleb přechod k pravicové vládě Modré šance. V tomto scénáři ODS podle komunistů využívá aktivit KDU-ČSL, prostor pro vládu pravice připravuje i část ČSSD a Unie svobody-DEU. "Stranickou pozici v této situaci začal otevřeně zaujímat i prezident republiky," uvádí se ve stanovisku. Poslední obrat v postojích ČSSD podle KSČM svědčí o slabosti a rozpolcenosti této strany. "Vyzýváme reprezentaci ČSSD, aby našla odvahu vrátit se k tradičnímu levicovému pojetí své politiky a nepodléhala tlakům kapitálu a vnějších, republiku poškozujících zájmů... Na tahu není KSČM, i když máme promyšlené postupy různých variant vývoje," shodlo se vedení strany.