Zprávy | Z archivu rubriky


Člen katarské královské rodiny Hámid bin Abdal Sání, obviněný v Česku ze sexuálních kontaktů s nezletilými dívkami, si na cestu domů bude muset ještě počkat. Podle soudu totiž rozhodnutí katarských orgánů, že převezmou jeho stíhání, obsahuje zásadní vady. "Za této situace nemohu rozhodnout o přerušení řízení," řekla v pátek ČTK soudkyně Monika Křikavová. Proto bude v případu zatím pokračovat tak, jako by ministr spravedlnosti o předání do Kataru nerozhodl. Hlavní líčení naplánovala na dva dny - 25. dubna a 5. května. Ministrovi zároveň odešle dopis, v němž ho na nedostatky podkladů upozorní. "Nezpochybňuji právo ministra rozhodnout, měl to (správnost) ale garantovat jeho odborný aparát," uvedla Křikavová.

Soudkyni zejména vadí, že v katarském verdiktu, který jí ve čtvrtek doručil ministerský úředník, nejsou popsány skutky a právní kvalifikace neodpovídá obžalobě. Nedá se proto podle ní zkontrolovat, co vlastně Katar přebírá. "Nebude třeba nové rozhodnutí ministra, ale bude potřeba nové a správné rozhodnutí katarské strany, které bude ověřeno," uvedla Křikavová. Mluvčí ministra spravedlnosti Petr Dimun již dříve uvedl, že Sánímu hrozí v Kataru až doživotní vězení. V Česku maximálně osmiletý trest.

Sání byl zatčen loni v září, od té doby je ve vazbě. Křikavová je připravena o jeho dalším setrvání v cele rozhodovat první den líčení, tedy 25. dubna. Dřív by se vazbou zabývala jen v případě, že do té doby přijde návrh obhájce na Sáního propuštění či se jí z městského soudu vrátí k rozhodnutí navržená dvacetimilionová kauce.

Premiér a předseda ČSSD Stanislav Gross na sobotním zasedání ústředního výboru své strany uspěl se svojí představou, jak vyřešit několikaměsíční vládní krizi. Sociální demokraté zahájí s KDU-ČSL a Unií svobody-DEU jednání o vytvoření společného proevropského kabinetu. Do jeho čela ČSSD navrhne diplomata a svého člena Jana Kohouta. Pokud taková jednorázová dohoda vyjde, Gross odstoupí, když ne, pak sociální demokracie hodlá vládnout až do řádných voleb v menšinové vládě. Lidovci a unionisté chtějí jednat, jsou ale zdrženliví k podmínkám, které si ČSSD stanovila. Žádají také pojistku, že se ČSSD při hlasování ve sněmovně nespojí s komunisty. První schůzka stran bývalé koalice by se mohla konat už v neděli. Opozice chystaný scénář kritizuje, hovoří o loutkové vládě. Také ne všichni sociální demokraté souhlasí s tím, aby jejich strana znovu zasedla k jednacímu stolu s lidovci, kteří podle nich zradili koaliční spolupráci.

Vyjednavači ČSSD zřejmě budou prosazovat, aby ve vládě nebyli ti ministři Grossovy vlády, kteří už podali demisi. Například ministr práce Zdeněk Škromach soudí, že lidovci a zřejmě i unionisté by mohli vládu podporovat, ale její zástupci by v ní "fyzicky" nebyli. Poslanec Jan Kavan řekl, že by nezvedl ruku pro vládu, v níž by se znovu objevili odstupující ministři KDU-ČSL. Lidovci ale nechtějí, aby ČSSD předem omezovala jejich personální výběr. Premiér zdůraznil, že mezi ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU už neexistuje žádný smluvní vztah, protože lidovci koaliční dohodu jednostranně vypověděli. Nepřichází proto podle něj v úvahu vycházet z tohoto dokumentu, podle něhož měli lidovci i unionisté ve vládě po třech křeslech. "Začínáme na zelené louce," řekl Gross. Zopakoval, že v budoucím kabinetu nemají být ti, kteří předchozí vládu rozbili, tedy zřejmě ani odstupující ministři.

Na dohodu není podle ČSSD příliš času, rozhodnutí by mohlo padnout už příští týden. Kohout už má představu, kdo by mohl zaujmout některá místa v případném novém kabinetu, nikoho konkrétního však neprozradil. Za priority případné vlády, které by šéfoval, označil přijetí ústavní smlouvy EU, daně, zákoník práce, zjednodušení legislativy nebo pokračování reforem.