Zprávy | Z archivu rubriky


V ústecké části Předlice, v níž se v úterý a ve středu večer strhly rvačky mezi romskými rodinami, je už podle policie klid. Někteří Romové ale tvrdí, že pokud se neodstěhuje rodina, která je podle nich příčinou nepokojů, tento klid dlouho nevydrží. Mluvčí ústeckého okresního policejního ředitelství Veronika Beranová ČTK informovala, že policisté na místě dohlížejí na pořádek a klid.

Policie ani městští strážníci se nechtějí k příčinám masových potyček vyjadřovat. Beranová a mluvčí města Milan Knotek novinářům sdělili, že asistent primátora pro menšiny, policisté a znepřátelené rodiny spolu v čtvrtek jednali. O konkrétních výsledcích však hovořit nechtěli. Knotek pouze uvedl, že asistent primátora se v čtvrtek snažil situaci v Předlicích uklidnit a bude v tom nadále pokračovat.

Podle městské policie bylo v úterý večer ulicích 200 až 500 Romů. Někteří z nich se mezi sebou prali, dav přihlížel. Situaci se podařilo uklidnit po 22:00. Policie ohlásila dva lehce zraněné. Výtržnosti pokračovaly i ve středu večer, kdy musela městská policie povolat posily z ostatních částí města. Ulice se podle zástupce ředitele městské policie Jana Novotného zklidnila až půl hodinu po půlnoci..

Někteří Romové z Prostřední ulice, která byla centrem výtržností, tvrdí, že příčinou napětí je početná rodina Polákových. Prodává prý drogy a je agresivní ke svému okolí. "Napadli dřevěnými holemi ženy dalších rodin Cibriků a Horvátů a jejich chlapi si to nenechali líbit," popsal počátek rvaček mezi romskými rodinami ČTK padesátiletý muž. Polákovi se k nařčení odmítli vyjádřit. Městští strážnici, kteří slouží v Předlicích již řadu let, ČTK řekli, že srocení a rvačky tolika lidí v této lokalitě nepamatují.

Ve Vltavě pod Karlovým mostem leží leccos. Přesvědčili se o tom dělníci i odborníci při nynějších průzkumech a opravách dvou pilířů prvořadé pražské památky. Z vody vylovili různé historické cennosti i třeba přenosné telefony. "Na dně Vltavy se dají najít neuvěřitelné věci. Jsou tady jak vysloužilé mobily, tak kusy nějakých bambitek, kusy pouličního osvětlení i nejrůznější železné předměty," řekl Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu. "A co je opravdu velký unikát, aspoň z pohledu památkářů, našly se tu dlaždice z Juditina mostu, které zřejmě musely spadnout do řeky při velké povodni v roce 1342," pokračoval památkář. Při ní se tento první kamenný most, postavený ve druhé polovině 12. století, zřítil.

Zřejmě největší překvapení odborníci zažili zkraje loňského roku. Potápěči našli pod malostranskou částí mostu část sochy, která v řece ležela 220 let. Do Vltavy spadla při povodni v roce 1784. Průzkum potvrdil odhady, že jde o torzo anděla ze sousoší svatého Václava s anděly, jehož autorem je Ottavio Mosto. Torzo přitom nikdo nepostrádal. O něco později dělníci vylovili z Vltavy na opačné straně mostu opracované kameny - kus obelisku zřejmě barokního sousoší. Nedávno dělníci vytáhli přímo z dutiny v jednom z mostním pilířů otesek na výrobu mlýnského kamene. V díře jich bylo víc. "Ví se, že byly využívány pro založení mostu," podotkl Šefců.

Cenné nálezy se zkoumají a konzervují. Magistrát plánuje, že v budoucnu zřídí expozici o Karlovu mostu, jejíž součástí by torza byla. Podle Šefců by si tak významná památka samostatnou expozici zasloužila. Mohla by také připomenout již téměř zapomenutý Juditin most, jehož pilíře se nacházejí na dně řeky blízko Karlova mostu.

Prezident Václav Klaus trvá na tom, že východiskem nynější vládní krize může být buď kabinet na základě bývalé koalice, nebo dohoda stran o předčasných volbách. Proto požádal předsedy dosavadních vládních stran o potvrzení, zda jejich dohoda o novém kabinetu definitivně ztroskotala. Třetí možnost - menšinovou vládu bez předem dohodnuté podpory - neumožní.

"Sděluji ČSSD, že žádná třetí cesta, to znamená menšinová vláda bez předem sjednané koaliční či eventuálně opoziční podpory, není východiskem. Vznik takové vlády neumožním," uvedl Klaus v tiskovém prohlášení.

Pokud mu lídři ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU potvrdí, že se nedohodli na novém kabinetu na základě koalice vzniklé po volbách v roce 2002, neprodleně zahájí s politickými stranami jednání o prozatímní vládě a o přípravě předčasných voleb.

Gross ve čtvrtek Klause informoval o výsledcích nočního jednání, z něhož vzešla dohoda lídrů ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU o novém kabinetu s jiným premiérem a v obnoveném personálním složení. Sociální demokraté včetně Grosse ale pár hodin poté ujednání odmítli, chtějí vládu bez stranických špiček. "Kdybych to bral osobně, cítil bych se jeho (Grossovým) včerejším jednáním podveden, protože jsem mu uvěřil, že udělá všechno pro to, aby dohoda z noci z 13. na 14. dubna 2005 byla realizována. Tyto osobní pocity si však jako hlava státu nemohu dovolit," reagoval na nečekaný zvrat událostí prezident.

Spartu a Slavii dělí v prvoligové tabulce jednadvacetibodový rozdíl, ale letenští fotbalisté mají před sobotním 261. derby dostatek motivace. V odhadech jsou tradičně optimističtí, na Strahov prý jedou pro výhru. Není to ale proto, že by soupeře podceňovali; derby bude i podle nich zápasem dvou vyrovnaných soupeřů.

Sparťané tuší, že současný bodový rozdíl není reálným odrazem výkonnosti obou týmů. Na jaře se sice na Letné radovali z více výher, ale vypjatý zápas pokaždé přinese zcela jinou podívanou. V zádech mají skvělou bilanci posledních let: z gólu ve sparťanské síti se slávisté radovali naposledy v dubnu 2002, přepočteno na hrací čas před sedmi a půl hodinami. V tomto století Slavia ještě ligové derby nevyhrála, naposledy se jí to podařilo v roce 1999.

O zvláštní atmosféře derby mluví všichni aktéři. "Pokaždé to je svátek, mimořádná událost," říká trenér Jaroslav Hřebík, který slavný zápas prožil na obou stranách bariéry. Může se pochlubit tím, že nebyl nikdy poražen. Přesto nervozitu nezapře. Možná tuší, že výhra mu může vylepšit pozici u dosud velmi kritických fanoušků. Stále platí nepsané pravidlo, že vítěz derby je králem Prahy a fandům na obou stranách na tom zvlášť záleží.

Jednu obavu ale přece jen sebevědomí sparťané přiznávají. Výměna trenéra většinou přináší v nejbližších zápasech úspěchy a příchod trenéra Karla Jarolíma může podle nich uvadající slávisty pozvednout. "Takové výměny bývají většinou úspěšné. On přinese nové myšlenky - Slovácko hrálo za jeho trénování kvalitní fotbal," uznal Hřebík kvality svého kolegy.