Zprávy | Z archivu rubriky


Klíč k řešení současné vládní krize má po dnešku zřejmě v rukou prezident Václav Klaus. V pondělí by mu měli sociální demokraté sdělit, zda pro ně platí čtvrteční dohoda o novém kabinetu. Pokud řeknou že ne, Klaus pravděpodobně zahájí jednání o prozatímní vládě a přípravě předčasných voleb. Počátkem týdne chce také premiér Stanislav Gross prezidentovi navrhnout odvolání ministrů, kteří již podali demisi. Jména nových ministrů má prý již připravena.

Politici si tento víkend žádná jednání nenaplánovali. Oficiálně se sešli až v neděli ve třech televizních debatách, kde se vystřídala téměř celá politická elita. Gross v televizi Nova prohlásil, že dává přednost vzniku proevropské nekomunistické vlády bez stranických špiček. Kdyby na to lidovci a unie nepřistoupili, měl by se podle něj role moderátora dalších jednání ujmout prezident. Gross několikrát zopakoval, že je ochoten vzdát se funkce premiéra, musí být ale podle něj jasné, co by následovalo.

Jednání o nové vládě ve čtvrtek zkrachovalo. Straničtí vyjednávači se sice dohodli, výsledky však odmítli poslanci ČSSD. Strana zvažuje, že vyjednávací tým obmění. Klaus ale strany v pátek vyzval, aby mu sdělily, zda dohoda platí, či nikoli. Lidovci a unionisté na původní dohodě trvají. Prezidentovi ještě neodpověděli sociální demokraté. "Podle mých informací má ČSSD odpovědět snad během pondělí," řekl televizi Prima ředitel sekretariátu prezidenta Ladislav Jakl. Do doby, než obdrží stanovisko ČSSD, nechce Hrad spekulovat o termínu případné schůzky k jednání o prozatímní vládě a přípravě předčasných voleb. "Faktem je, že prezident v těchto věcech trpělivost již možná vyplýtval," upozornil Jakl. Gross přitom očekává vyřešení vládní krize do deseti dnů.

Prezident dal tento týden najevo, že neumožní menšinovou vládu bez předem dohodnuté podpory ve sněmovně. V ČSSD ale sílí hlasy volající po menšinovém kabinetu, který by se pokusil udržet do řádných voleb. Menšinovou vládu tolerovanou KSČM připustila místopředsedkyně sněmovny Jitka Kupčová (ČSSD). Někteří ministři této strany hrozí, že v takovém případě by rezignovali. Demisi zatím podalo sedm lidí, tři lidovci, tři unionisté a nestraník Jaroslav Bureš. Klaus zatím demise nepřijal. Někteří sociální demokraté uvažují o tom, že pokud bude prezident s přijetím demisí otálet příliš dlouho, podají stížnost k Ústavnímu soudu, uvedla televize Nova. Prezidentův mluvčí Petr Hájek to označil za drzost.

Vlastní alternativu řešení krize zopakovali čelní představitelé ODS. Nabízejí "technokratickou vládu" čtyř nekomunistických stran, která by zemi dovedla k předčasným volbám. Spolu s nimi by se začátkem listopadu konalo referendum o evropské ústavě. ODS jinak dává přednost tomu, aby se volby a referendum konaly v jiných termínech. Jednání o této možnosti připustil i Gross. Uvedl, že ODS na rozdíl od lidovců aspoň přišla s nějakým ústupkem.

Na statek v Řehlovicích na Ústecku se sjeli čeští a němečtí studenti uměleckých škol, aby společně diskutovali o druhé světové válce. Své myšlenky začali skicovat. "O válce většinou mluví politici či historici, což je mladým lidem dosti vzdálené, my to chceme alespoň trochu změnit," řekla ČTK Frauke Wetzelová, která seminář Kultura paměti zaštiťuje. Na statek přijela dvacítka studentů, z nichž většina byla z drážďanské univerzity. Navštívili Prahu a Terezín. "Mluvili jsme s pamětníky a zároveň je i památky fotili, natáčeli video, dělali poznámky," uvedla Wetzelová. Své zážitky z pobytu a své ztvárnění války a emocí, které v nich vzbuzuje, zobrazí studenti v divadelním představení a uměleckých dílech.

Vzpomínky na druhou světovou válku, její vznik a následky jsou v Čechách i v Německu důležité téma. "Často dochází ke střetům, při nich ale slovo dostává především starší generace, mladí se mohou cítit z diskuse vyloučeni," popsala Wetzelová důvod, proč se rozhodla seminář uspořádat. "Právě mladí lidé mohou mít neotřelý pohled, vzdálený nacionálním zájmům nebo pocitům vlastní viny," dodala. Mladí studenti se do Řehlovic vrátí 5. května, připraví výstavu a doladí detaily divadelního představení k 60. výročí konce války. Premiéra představení a vernisáž se uskuteční na statku 8. května. Své výtvory pak předvedou studenti i na Technické univerzitě v Drážďanech.

Po neúspěchu prvního projektu sochy legendárního amerického generála George Pattona, osvoboditele Plzně, vypíše město soutěž na jeho pomník. Zastupitelé na její přípravu schválili 500.000 korun z přebytku loňského rozpočtu města. "Vítězný návrh pomníku bychom měli mít na stole v polovině příštího roku," řekl ČTK plzeňský primátor Miroslav Kalous. "Nemusí to být socha, ale památník nebo pomník, který by se nemusel odhalit při oslavách osvobození, ale například na výročí narození generála," řekla náměstkyně primátora Marcela Krejsová na otázku, kdy chce radnice monument zveřejnit. Podle Kalouse má symbolizovat obecné vyjádření úcty občanů všem obětem války.

Radnice nedávno zastavila projekt Military Car Clubu, který chtěl postavit u Pattonova mostu téměř třímetrový bronzový monument od sochaře Jaroslava Bockera. Vedení města se nelíbilo, že je Bocker evidovaný jako agent bývalé StB. Socha měla být v Plzni odhalena letos k 60. výročí konce světové války. Na její základní kámen loni v květnu poklepávali minulý plzeňský primátor i americký velvyslanec. Podstavec odstranil Military Car Club letos 1. dubna. Bockerův pomník bude od 7. května stát v malé obci Dýšina u Plzně. Většina jejích zastupitelů před dvěma týdny schválila, že ho chtějí. Podle starostky obce s 1500 lidmi Václavy Kuklíkové nejde o snahu obec zviditelnit nebo rehabilitovat sochaře.

Světová banka bude v nastávajícím fiskálním roce pokračovat v technické pomoci při analýze ochrany spotřebitelů na českém finančním trhu, řekl po dvoustranných jednáních s představiteli banky ve Washingtonu náměstek českého ministra financí Tomáš Prouza ČTK. Připomněl, že jde o aktivitu, kterou banka v rámci přípravy metodologických postupů rozvíjí pouze v České republice. Práci dokončí expertní mise banky, která přijede na podzim do Prahy. "Se světovou bankou máme nadstandardní vztahy. Díky tomu jsme vždy dostali zvlášť kvalitní experty, kteří si sami chtěli nastavit metodologii," uvedl Prouza.

Odborníci banky rovněž pokračují v průzkumu řízení firem působících na finančním trhu, fungování jejich představenstev, dozorčích rad, státního dozoru a jeho efektivity. Dokončili už studii v oboru kolektivního investování a bankovnictví, pokračují v analýze pojišťovnictví a čeká je rozbor penzijních fondů. "Jde o to, jak je firma řízená a kontrolovaná, zda je v ní prostor pro pochybné aktivity, zda nastavení systému potenciálně umožňuje ohrožení vkladatelů a klientů a zda a jak je dozor schopen reagovat," vysvětlil náměstek. K tomuto průzkumu přikročila Světová banka i v jiných zemích, ale se všemi programy začínala v České republice, kde si testovala a upravovala metodologii.

Podobně tak banka v České republice a dalších státech pokračuje v analýze účetnictví a daní, kde především srovnává, co se v jednotlivých zemích považuje za základ daně z příjmu. "Pro nás je důležité, že jde o srovnávání řady zemí. Hned vidíme, v čem se Česká republika liší a kde většina zemí postupuje jinak. Je to dobrý motiv, na co se rychle podívat a nad čím začít přemýšlet," řekl Prouza.

Obraz Františka Kupky V zahradě byl v neděli na pražském Žofíně prodán za 4,6 milionu korun. Je to dosud nejvyšší cena, která byla za Kupkovo dílo na domácím aukčním trhu zaplacena. Dílo z roku 1906 bylo vrcholem nabídky aukčního dne společnosti Antikva Nova Kodl a Aukční síně Vltavín. Obraz byl vyvoláván před zcela zaplněným sálem za částku čtyři miliony korun. Dražitelé přihazovali po 100.000 korunách a získal ho zájemce po telefonu. Dosud nejvyšší dosažená cena za Kupkovo dílo na domácím aukčním trhu je 4,45 milionu korun. Obraz s názvem Ocel pije vydražila v roce 2003 právě Antikva Nova Kodl.

Obraz V zahradě namalovaný pod vlivem fauvismu je jedním z posledních Kupkových olejů ze slavné Waldesovy obrazárny, která byla v 90. letech restituována z Národní galerie v Praze. Obraz byl mnohokrát vystaven v zahraničí a je reprodukován v základní Kupkově monografii z roku 1968. Rozhodnutím ministerstva kultury byl obraz prohlášen kulturní památkou. Vydražený Kupkův obraz V zahradě tak v žebříčku nejdráže prodaných výtvarných děl na aukcích v ČR od roku 1990 zaujímá šesté místo spolu s olejem Bohumila Kubišty Zátiší. Nejvyšší částky dosáhly v roce 2000 Fillovy Zlaté rybičky, za které nový majitel zaplatil 7,3 milionu Kč.

Kupka je jedním z mála českých umělců, který v zahraničí dosahuje světových cen. V aukční síni Christie's se v listopadu 1999 v New Yorku prodal jeho obraz za 330.000 dolarů (13,2 milionu korun). V Sotheby's v New Yorku se prodal v květnu 1998 olej Vertikální plány modré a červené za 540.000 dolarů, což v té době představovalo zhruba 17 milionů korun.