Zprávy | Z archivu rubriky


ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU začaly konkretizovat složení, program a podmínky spolupráce nově formované vlády v parlamentu. Zatímco politici jsou optimističtí, občané a analytici jsou kritičtější. Podle průzkumu agentury STEM dostaly dosavadní vláda a parlament nejhorší hodnocení za posledních pět let.

Kandidát na premiéra Jiří Paroubek (ČSSD) řekl, že nejzazším termínem, dokdy by měl mít seznam členů kabinetu, je konec týdne. Nepočítá s velkými změnami. Nevyloučil ale, že odejde některý z ministrů ČSSD. Spekuluje se mimo jiné o ministru zemědělství Jaroslavu Palasovi. Paroubek předpokládá, že nestraník Martin Jahn zůstane vicepremiérem pro ekonomiku. Naznačil, že by zůstala zachována funkce ministra bez portfeje. S Jaroslavem Burešem, který jím byl, ani s ministrem informatiky Vladimírem Mlynářem (US-DEU) ale nepočítá. Unie už má tři kandidáty za Mlynáře. Všichni jsou nestraničtí odborníci.

Odcházející premiér Gross zůstane jen předsedou ČSSD. O výši jeho platu rozhodne politické grémium strany. Kdyby ČSSD při výpočtu postupovala podobně jako ODS u svého šéfa Mirka Topolánka, mohl by se Grossův plat pohybovat kolem 100.000 korun.

Vyjednávači ČSSD, KDU-ČSL a unie začali konkretizovat koaliční dohodu a podmínky spolupráce stran. Předseda lidovců Miroslav Kalousek předpokládá, že dohoda by měla být podepsána do konce týdne. Dosavadní vláda by pak měla podat demisi zřejmě příští týden, kdy by mohla být jmenována i nová vláda, která by pak mohla požádat sněmovnu o důvěru v květnu.

Ze středečního jednání předsedů poslaneckých klubů ČSSD, KDU-ČSL a unie vyplynulo, že by si v koaliční smlouvě měly vymezit oblasti, ve kterých by závazně postupovaly společně a nesnažily by se vzájemně přehlasovat s pomocí opozice. Mohla by to být podobná témata jako v dosavadní koaliční smlouvě, která počítá s tím, že mezi oblasti, kde by měla koalice postupovat jednotně, patří státní rozpočet, veřejné výdaje, daňové změny, ochrana vlastnictví či bytová politika a zákon o nájemném.

Lídři poslanců ČSSD, KDU-ČSL a unie rovněž ujistili, že všichni jejich členové novou vládu podpoří. Řada poslanců hlavně ČSSD má nicméně k podobě nového kabinetu velké výhrady. Zatím se však zdá, že při hlasování o důvěře vládě by ji přesto mohli podpořit. Dohodu o obnovení vlády většinou přivítali i krajští politici ČSSD. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) vnímá rekonstruovaný kabinet jako pouhou výměnu premiéra. Myslí si také, že tlak ze strany KDU-ČSL zcela nezmizí.

S převažujícím optimismem politiků kontrastuje postoj občanů a analytiků. Ekonomičtí analytici očekávaný konec vládní krize pokládají za příznivou zprávu, ale staronový kabinet podle nich českému hospodářství nijak výrazně nepomůže. Více než 80 procent lidí si podle průzkumu agentury STEM myslí, že dosavadní vláda a parlament pracovaly v době mnohatýdenní vládní krize špatně. Pohoršil si i Klaus, přesto se dlouhodobě těší důvěře většiny veřejnosti.

Evropský parlament (EP) vyjádřil ve středu znepokojení nad odmítavým postojem českého prezidenta Václava Klause k přijetí evropské ústavy. Znepokojení vyjádřili jménem instituce místopředseda EP Roca Vidal-Quadras a předseda ústavního výboru Evropského parlamentu Jo Leinen. Klausův mluvčí Petr Hájek vzápětí vyjádřil nad postupem obou europoslanců své pobouření. Na tiskové konferenci věnované Klausovým názorům na evropskou ústavu konzervativec Vidal-Quadras připomněl, že dokumentu a jeho ratifikaci dal většinovou podporu Evropský parlament. Prohlásil, že Klaus je jediným šéfem členského státu EU, který vůči unii stojí v tak výrazné opozici. "Česká republika je země v srdci Evropy, je v jejím středu a byla by škoda, kdyby se kvůli tomuhle euroskeptikovi a zavádějící kampani dostala do izolace, na periferii evropské politiky," uvedl socialista Jo Leinen, podle něhož Klaus svým přístupem poškozuje zájmy své země.

"Pokud jsou slova panů Roca Vidal-Quadrase či pana Jo Leinena, představitelů Evropského parlamentu, autentická, musím vyjádřit hluboké pobouření nad tím, že takto reagují na názor vyjadřovaný hlavou jednoho ze členských států EU," uvedl Hájek ve svém vyjádření, které zaslal ČTK. "Jestli takto vypadá demokratická diskuse a respekt k názorům druhých, pak jsou tito lidé skutečnými škůdci Evropské unie a evropského porozumění," napsal prezidentův mluvčí.

Klaus počátkem dubna prezentoval v Praze knihu irského ekonoma Anthonyho Coughlana, který odmítá přijetí evropské ústavy jako krok směřující k vytvoření evropského superstátu. "Pan Klaus uvádí v tomto textu (předmluvě) sérii argumentů proti ústavě, které jsou předpojaté, nefér nebo prostě chybné," řekl na tiskové konferenci v Bruselu Vidal-Quadras. Podle přední irské politoložky Brigid Laffanové je irský akademik Coughlan skalní euroskeptik, kterého vědecká obec v Irsku nebere vážně. Leinen se podivil, že se hlava členského státu EU hlásí k takovému "pamfletu".

Předsednictvo ČSSD chce, aby příštím premiérem byl místopředseda ČSSD a ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek a aby nová vláda byla vytvořena na půdorysu bývalé vládní koalice. Novináře o tom po úterním jednání vedení strany informoval šéf ČSSD a premiér Stanislav Gross. Potvrdil, že poté, co bude znám nový kabinet, podá demisi. "Já chci, aby věc byla vyřešena rychle," řekl Gross. Odpoledne hovořil s prezidentem Václavem Klausem, kterému prý řekl, že ještě během dne očekává "průlomové rozhodnutí". Paroubek uvedl, že ve své vládě by rozhodně rád viděl dosavadního ministra kultury Pavla Dostála, další jména neřekl. Počet ministrů bude podle něj obdobný, "možná minus jedno nebo minus dvě". Nyní je kabinet osmnáctičlenný.

Podle prvních informací však bude mít Gross velké problémy s tím, aby návrh prosadil mezi vlastními poslanci, z nichž někteří se o něm už vyjádřili s nelibostí. Návrh předsednictva by měl v sobotu projednat ještě ústřední výkonný výbor strany. "My jsme řekli, že budeme respektovat návrh ČSSD," reagoval předseda lidovců Miroslav Kalousek předtím na spekulace o Paroubkově kandidatuře. Lidovecký ministr dopravy Milan Šimonovský řekl, že Paroubek je schopen vést vládu. "Má zkušenost z politiky pražského magistrátu, kde ČSSD vládne spolu s ODS. Je to člověk pragmatický, člověk schopný dohody," řekl lidovecký ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

ČSSD původně chtěla nominovat na funkci předsedy vlády diplomata Jana Kohouta, ten to ale dnes odmítl poté, co minulý týden jednání o novém kabinetu zkrachovala na nesouhlasu vedení ČSSD a jejího poslaneckého klubu s navrženou dohodou lídrů tří stran..