Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus nepřijme demise sedmi ministrů, které mu již delší dobu leží na stole. Zopakoval, že očekává v pondělí demisi celé vlády premiéra Stanislava Grosse. Podle dohody by se novým premiérem měl stát Jiří Paroubek, výměnu ale ještě v sobotu musí posvětit Ústřední výkonný výbor ČSSD. K dohodě o odstoupení Grosse a zformování nové vlády na základech dosavadní spolupráce lídři ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody dospěli po mnoha peripetiích několikaměsíční vládní krize, kterou odstartovala aféra kolem financí Grossovy rodiny. Dohodu stran vládní koalice Klaus chápe "jako příslib odstranění hrozby vzniku menšinové vlády ČSSD bez předem sjednané podpory". V prohlášení prezident připomněl, že tuto variantu řešení vládní krize nebyl ochoten umožnit.

Jiří Paroubek nyní jedná o skladbě nového kabinetu. Očekává se, že se jeho složení příliš nezmění. Střídání by se mělo týkat jen několika ministerských křeslech. Konečná podoba kabinetu by podle Paroubka měla být hotová do konce týdne. Závěrečné rozhodnutí o řešení vládní krize spočívá na Ústředním výkonném výboru ČSSD, který se sejde v sobotu. Očekává se však, že návrh vlády s Paroubkem čele výraznou většinou schválí. Podle zjištění ČTK jsou i ti největší odpůrci unaveni vleklou krizí, která podle nich sociální demokracii poškozuje, a považují rychlé a třeba i špatné řešení za lepší než žádné.

S pravděpodobným budoucím premiérem se dohodl na svém dalším působení v kabinetu vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Ve vládě se chce i nadále věnovat především podpoře podnikatelů, vědy a výzkumu, dokončení strategie hospodářského růstu a přípravě na čerpání peněz z Evropské unie po roce 2007. Ekonomičtí experti a zástupci podnikatelů chválí Jahna jako mimořádně schopného ekonoma a vyjednavače. Ve vládě by měla zasednout i ministryně školství Petra Buzková a zdravotnictví Milada Emmerová. Po té chce Paroubek do tří měsíců koncepci zdravotnictví. Ministrem bez portfeje se stane právník Pavel Zářecký. V této funkci nahradí Jaroslava Bureše.

Pravděpodobný budoucí premiér Jiří Paroubek odmítá plošné škrty v rozpočtu, které navrhuje ministr financí Bohuslav Sobotka. Škrty by měly být výběrové. Paroubek naopak podporuje Sobotkův plán na snížení daní. O dalších privatizacích budoucí předseda vlády neuvažuje. Ze systémových reforem je prý vláda schopná dokončit bytovou reformu a vytvořit "určité obrysy systému důchodové reformy". Na další systémové změny již údajně nebude dost času.

Kandidátovi na budoucího premiéra Jiřímu Paroubkovi (ČSSD) by nevadil benevolentnější přístup státu k takzvaným lehkým drogám. Souhlasí také s eutanazií. Uvedl to v pořadu Press Klub na Frekvenci 1. "Asi bych mohl uvažovat o některých měkkých drogách, že by se mohly legalizovat. Myslím, že rozdíl mezi alkoholem a třeba marihuanou asi není takový," řekl. Dodal, že jasný názor ale nemá. Vláda se přitom na konci loňského roku rozhodla důrazněji bojovat právě proti takzvaným lehkým drogám, mezi které patří marihuana nebo extáze. Vypracovala za tímto účelem novou národní strategii protidrogové politiky. Největšími zastánci tvrdého přístupu ke všem narkotikům bez rozdílu jsou zejména křesťanští demokraté. Benevolentnějšími názory jsou naopak známi někteří zástupci Unie svobody. Eutanazie je podle současné právní úpravy de facto vražda a hrozí za ni teoreticky i výjimečný trest. Podle nového trestního zákona, který však ještě nebyl schválen, by se trestala maximálně šestiletým vězením.