Zprávy | Z archivu rubriky


Prezidenta republiky Václava Klause se dotklo, že předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) souhlasí s kritikou, kterou vůči prezidentovi vznesli místopředseda Evropského parlamentu Roca Vidal-Quadras a předseda ústavního výboru EP Jo Leinen. Na tiskové konferenci věnované Klausovým názorům na evropskou ústavu konzervativec Vidal-Quadras ve středu prohlásil, že Klaus je jediným šéfem členského státu EU, který vůči unii stojí v tak výrazné opozici. "Jeho (Klausovy) argumenty proti ústavě jsou předpojaté, zavádějící i lživé," řekl novinářům Vidal-Quadras.

Klaus v dopise Zaorálkovi napsal, že nedovede pochopit, že jako ústavní činitel veřejně schvaluje urážky prezidenta vlastní země. "Pokud je Váš výrok v médiích, že 'námitky obou poslanců jsou přesné a výstižné', autentický, pak se tímto výrokem ztotožňujete i s tím, že politici cizí země mohou hlavu našeho svrchovaného státu zcela neslýchaně vyzývat k demisi," napsal v pátek Klaus Zaorálkovi. "Dopustíme-li, aby i nejvyšším představitelům České republiky bylo zakazováno účastnit se diskuse o zásadních otázkách, které ovlivní život občanů naší země na dlouhá desetiletí, ztratíme postupně právo rozhodovat o budoucnosti vlastní země a o svém vlastním životě. Naplní se tak, naším vlastním přičiněním, nejhorší obavy, které o směřování Evropské unie mám," napsal Klaus.

Zaorálek pátečnímu vydání deníku Právo řekl, že považuje kritiku na Klausovu adresu za oprávněnou: "Námitky obou poslanců jsou přesné a výstižné. Jediné, co nyní může pan prezident udělat, je to, že na jejich argumenty věcně odpoví. To není žádné okřikování."

Prezident v dopise uvedl, že Zaorálek má odlišné názory na Evropskou ústavu, což plně respektuje. "Považoval bych však za nepřijatelné, aby Vám kdokoliv bránil je svobodně vyjadřovat. O to větší by bylo mé pobouření, kdyby Vám právo vyslovit svůj názor, který jinak nesdílím, bylo - jako předsedovi Poslanecké sněmovny - upíráno ze zahraničí a kdyby byl předseda naší sněmovny urážen a umlčován," napsal. Kritiku od europoslanců považuje za urážku suverénní členské země EU. Ve čtvrtek proto v dopise předsedovi EP Josepu Borellovi napsal, aby zaujal stanovisko. Podle šéfa prezidentské kanceláře Jiřího Weigla očekává prezident omluvu. K omluvě vyzvali také poslanci ODS.

Ruka Pavla Béma rozhodla o tom, že Iveta Benešová zahájí fedcupové utkání tenistek ve Světové skupině II proti Japonsku. Pražský primátor vytáhl z osudí při pátečním losování jméno české dvojky, která se v sobotu na antuce pražské Štvanice střetne s Akiko Morigamiovou. Ke druhé dvouhře nastoupí v den svých šestnáctin a ke své premiéře ve Fed Cupu Nicole Vaidišová proti Aiko Nakamuraové. "Jsem jednička, ale zodpovědnost mě svazovat nebude. Na utkání se těším a snad to dobře dopadne," řekla Vaidišová po losu. O nominaci Vaidišové, 34. hráčky světa, český kapitán Tomáš Petera nepochyboval. Druhou singlistku vybíral z trojice Benešová, Klára Koukalová a Květa Peschkeová. "Jsem hluboce přesvědčen, že kterákoli by nastoupila, tak by vyhrála," řekl Petera. Aby mohla být Vaidišová jedničkou, tak nemohla hrát v sobotu Koukalová, protože se ve Fed Cupu počítá žebříček z minulého týdne, kdy na tom byla Koukalová na WTA lépe. Petera zvolil Benešovou především z taktických důvodů. "To nám umožňuje obrovská vyrovnanost všech hráček. Nemusíme hledět na momentální formu, protože všechny hrají výborně," těšilo Peteru. Kapitán počítá s případnou nedělní změnou. "Nominace Benešové nám umožňuje všechny možné varianty," řekl Petera. Vítěz utkání prvního kola druhé Světové skupiny postoupí do baráže o účast v elitní Světové skupině pro rok 2006.

Policie po řadě měsíců znovu žalobci navrhla, aby předal soudu trestní kauzu Kreditní a průmyslové banky, jejíž krach v 90. letech předznamenal pády dalších bank. Někdejší šéf KPB Antonín Moravec je stíhán za zhruba půlmiliardový podvod, poškozování věřitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Podle týdeníku Respekt koupil Moravec v roce 1991 na úvěr stáčírnu minerálky Ida. Továrnu potom zastavil, a získal tak padesát milionů korun, nutných jako základní jmění pro nově zřizovanou banku, napsal týdeník. Podle něj si pak Moravec s bankovní licencí od České národní banky půjčil od jiných bank tři miliardy korun. Desítkám svých firem půjčil 800 milionů korun, další peníze zmizely u jiných dlužníků, popsal Respekt. Podle něj pak Moravcovy firmy jeho bance nesplácely, a KPB tak neplatila svým věřitelům. Kvůli dlouhodobým potížím banky, která podle tisku zanechala dluhy asi 3,5 miliardy korun, uvalila ČNB na KPB v roce 1993 nucenou správu. Opakovaně ji prodloužila až do roku 1995, kdy byla KPB odebrána licence a banka se ocitla v konkurzu.

Skandál kolem KPB zasáhl i politickou scénu. Od banky si totiž půjčily peníze i ODA a KDU-ČSL. ODA do KPB převedla svůj dluh ve výši 52 milionů korun a KDU-ČSL si vzala u banky úvěr 20 milionů korun. Úvěr nesplatila, získala však novou půjčku přibližně 13 milionů korun. Dluh ODA převzala Česká pojišťovna, dluh lidovců přešel na Agrobanku.

Kritika dvou představitelů Evropského parlamentu na adresu prezidenta Václava Klause za jeho názory na EU a evropskou ústavu byla na místě, míní představitelé ČSSD. Uvedli to v prohlášeních, která v pátek poskytli ČTK. Klaus naopak považuje kritiku za urážku a čeká omluvu. Totéž požaduje i ODS. Její europoslanci považují kritiku Klause za skandální.

Europoslanci ČSSD Libor Rouček a Richard Falbr označili způsob, jakým Klaus komentoval obsah a smysl evropské ústavy, za "zavádějící a zkreslující". "Ani neztratíme svou národní identitu ani se nestaneme pouhými provinciemi státu Evropská unie," uvedli. Místopředseda Evropského parlamentu Roca Vidal-Quadras a šéf výboru pro ústavní záležitosti Jo Leinen podle Falbra s Roučkem "pouze uvedli na pravou míru, jaké jsou skutečnosti". Způsob Klausova vyjádření k evropské ústavě "není korektní, nevychází z hlubší znalosti evropského práva a evropského integračního procesu a je založen pouze na negativních emocích", dodali Rouček a Falbr.

Místopředsedkyně senátorů ČSSD a výboru pro evropské záležitosti Alena Gajdůšková soudí, že omlouvat by se měl spíš Klaus českým občanům za své postoje. Prezidentovo chování podle senátorky navíc vybočuje z ústavního rámce. Podle ústavy konání prezidenta v zahraniční oblasti podléhá spolupodpisu premiéra a odpovídá za něj vláda. "Jestliže tedy prezident nekoná v souladu se zahraničněpolitickou linií vlády, pak porušuje Ústavu České republiky," tvrdí senátorka.