Zprávy | Z archivu rubriky


I když někteří poslanci ČSSD stále váhají s podporou nové vládě, premiér Jiří Paroubek i místopředseda sociální demokracie a kabinetu Bohuslav Sobotka soudí, že nakonec pro nový kabinet zvedne ruku všech 70 poslanců nejsilnější vládní strany. Sobotka si nedokáže představit, že by se některý člen poslaneckého klubu ČSSD postavil proti rozhodnutí ústředního výkonného výboru, který vznik nové vlády v sobotu schválil a doporučil poslancům ČSSD, aby mu vyjádřili důvěru.

Paroubek ve středu novinářům řekl, že se snaží postupně mluvit se všemi poslanci ČSSD. Nikdo podle něj nemá právo na exkluzivní zacházení, protože by to mohlo zhoršit vztahy v poslaneckém klubu. "To, kteří poslanci údajně nehodlají podpořit vládu, je skutečně spekulací," míní.

V úterý večer se premiér sešel s Janem Kavanem, který patří do skupinky rebelujících poslanců a žádá změny v české zahraniční politice. Na jednání byl i staronový ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Kavan po schůzce řekl, že s podporou vládě stále váhá a možnost dohody se spíše vzdálila. Paroubek ale získal dojem, že je možné mezi sněmovním zahraničním výborem a Černínským palácem nastolit rozumnou spolupráci. Kavan a jeho kolega Vladimír Laštůvka vedle lepší spolupráce se Svobodovým úřadem rovněž žádají, aby se prvním náměstkem ministra stal současný velvyslanec při OSN Hynek Kmoníček. Svoboda to ale odmítl.

Sobotka připomněl, že během posledního zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD se sešla i poslanecká frakce, i když ne v plném počtu. "Klub nadpoloviční většinou podpořil vznik vlády a současně rozhodl, že hlasování o důvěře vládě bude závazné hlasování," uvedl vicepremiér a ministr financí. V takovém případě je povinností každého poslance ČSSD hlasovat spolu s ostatními, a pokud má výhrady, musí to oznámit předem. Zatím tak nikdo neučinil, uvedl Sobotka.

V sociální demokracii nepanuje shoda v tom, zda by měly mít centrální stranické orgány větší vliv na vytváření kandidátek pro parlamentní volby. Návrh, podle něhož by je sestavovalo předsednictvo a krajské organizace by se k nim jen vyjadřovaly, narazil většinou na odpor, i když by při případných sporech měl rozhodující slovo ústřední výkonný výbor, kde jsou kraje zastoupeny. Změnu sice odmítl březnový sjezd, vedení strany ale o posílení svého vlivu na kandidátky stále uvažuje.

Někteří vlivní socialisté v centru i v krajích ČTK řekli, že současný systém není dobrý, a připustili alespoň výjimečné zásahy stranického vedení do kandidátek, o nichž by podle nich měly rozhodovat krajské konference jako dosud. "Myslím si, že by měla být dána větší možnost orgánům sociální demokracie vyjádřit se k tomu, jak poslanci dosud pracovali ve sněmovně," uvedl senátor Milan Štěch. Kraje hodnotí poslance podle práce v regionu, hodnotit jejich výkon ve sněmovně by mělo stranické vedení, dodal. Člen ÚVV Ivan David vidí naopak v návrhu, který nynější vedení odůvodňuje tím, že nese hlavní tíhu odpovědnosti, další pokus o centralizaci. "Problém je v tom, že toto vedení, zatím vede stranu od desíti k pěti, proto pokládám takový návrh za drzost," zdůraznil. Posílení centrálních orgánů při sestavování kandidátek podle Davida má posloužit k vyloučení "rebelujících poslanců" a jejich nahrazení "nohsledy". "Byl by to způsob, jak vést poslance k větší odpovědnosti," řekl naopak Štěch.