Zprávy | Z archivu rubriky


Premiérova manželka Šárka Grossová přeruší podnikání, a dokud bude Stanislav Gross ve vysoké funkci, svěří obchody renomované advokátní kanceláři. "Myslím, že to prospěje řadě věcí," řekl Gross při návštěvě Francie.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach reagoval na rozhodnutí manželky premiéra zdrženlivě. "Je to její rozhodnutí. Není to moje žena," uvedl. "Moje rodiče byli jedináčci, takže nemám ani žádného strýčka nebo tetičku," dodal druhý muž sociální demokracie v narážce na původ peněz, které si Gross půjčil na pořízení bytu. "Je to velmi moudré rozhodnutí, které může přispět k odstranění pochybností kvůli tomu, že žena premiéra podniká. Myslím, že bude dobré, když žena premiéra podnikat nebude a bude se třeba věnovat charitě," řekl novinářům předseda poslanců ČSSD Michal Kraus. I když už odpoledne doporučil, aby Šárka Grossová přerušila své podnikání, Grossovi to prý neradil.

Předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý zvolené řešení považuje jen za pokus o úhybný manévr, který nic neřeší. ODS teď nechystá žádné kroky. "Taktovku v této vládní krizi převzal předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Dokud se neukáže, kam to povede - já mám čím dál větší strach, že nikam - tak my do té chvíle ani žádné kroky chystat nemůžeme," dodal.

"Pan premiér by si ušetřil hodně starostí, kdyby před pár lety splnil svůj slib a nechal si udělat bezpečnostní prověrku. Stejně by měli postupovat všichni, kteří mu něco vyčítají," soudí místopředseda US-DEU, ministr obrany Karel Kühnl.

Česká republika se zatím nezařadí k zemím, kde je kouření, ale i prodej tabáku a alkoholu výrazně omezen. Návrh zákona, který s tím počítal, sněmovna po zhruba dvou letech projednávání opět vrátila do druhého čtení. V praxi to znamená, že jeho schválení se přinejmenším o několik měsíců odkládá. Hlasování o této normě již dolní komora odložila několikrát a širší shoda na její podobě stále není na obzoru. Proti je hlavně ODS. Místopředsedkyně zdravotního výboru Lucie Talmanová soudí, že zákon je špatně připraven a spotřebu tabáku a alkoholu stejně nesníží. Někteří zastánci předlohy ale tvrdí, že za nechutí přijmout ji stojí hlavně tlak lobbistických skupin. Ve hře jsou například návrhy, které by kouření výrazně omezily i v restauracích, kde by mohli lidé tabáku holdovat jen v prostorách "stavebně oddělených" a řádně odvětraných. Takové požadavky se ale vůbec nelíbí hostinským, kteří se obávají, že podmínky zákona nebudou schopni splnit, a ztratí tak zákazníky.

Konzumace alkoholu v ČR v roce 2003 vzrostla na nejvyšší úroveň od roku 1997. Spotřeba cigaret se předloni meziročně zvýšila o 15,8 procenta. Údaje se různí, uvádí se ale, že v ČR denně zemře na následky nemocí z kouření 50 až 60 lidí.

Návrhu zákona ve středu hrozilo i zamítnutí. Předseda legislativní rady vlády Jaroslav Bureš totiž poslancům řekl, že v současné podobě je nepřehledný a byl by jen obtížně vymahatelný. Na návrh komunistky Kateřiny Konečné se nakonec sněmovna přiklonila k opakování druhého čtení. Bureš by podle ní mohl zdravotnímu výboru předložit do dvou měsíců představu, jak má zákon vypadat.

Premiér a úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross zrušil čtvrteční jednání koaličních stran. Po návratu z Francie se chce sejít nejdříve s předsedou KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem a zvlášť s lídrem unionistů Pavlem Němcem. Koaliční schůzku iniciovali lidovci, podle nichž důsledky nejasných majetkových poměrů Grossovy rodiny ohrožují akceschopnost vlády. Pro politiky ČSSD bylo zrušení schůzky signálem, že Gross se nemíní nechat lidovci zahnat do defenzívy. Kalousek uvedl, že nezná důvody zrušení schůzky. Premiér už v úterý lidovcům vzkázal, že se bez nich obejde.

Po schůzce vládních stran chtěli lidovci k jednacímu stolu přizvat i předáka ODS Mirka Topolánka, který volá po předčasných volbách. S takovým řešením ale většina vládních politiků nesouhlasí.

Belgický politolog Jean-Michel De Waele považuje neschopnost Grosse vyjasnit aféru okolo financování svého bytu a podnikání své manželky za nepochopitelnou. Možná v Česku ještě nedozrál čas na vypěstování zkušených politiků schopných čelit podobným útokům, soudí. Čeští politologové se domnívají, že aféra kolem Grossova bytu pravděpodobně vyzní do ztracena. Je to podle nich dáno právě nepříliš vysokou politickou kulturou v České republice a také tím, že současná vládní koalice zatím ostatním politikům vyhovuje. Podle odborníků politické aféry posledních týdnů zatím české ekonomice téměř neubližují. Investoři by se prý od ČR odvrátili pouze v případě, pokud by bezprostředně hrozil pád vlády nebo zastavení privatizací. Někteří analytici se však domnívají, že politická krize může dočasně oslabit kurz koruny a akcie privatizovaného Českého Telecomu.

Prvoligové fotbalové kluby z Blšan a Opavy nepřijdou o profesionální licenci, bez které by nemohly působit v nejvyšší soutěži. Rozhodnutí v případu druholigových Bohemians Praha a Hradce Králové licenční komise o další dva týdny odložila a konečný verdikt by měla vynést 28. února. Po úterním zasedání komise to oznámil její šéf Stanislav Rýznar.

Všechny čtyři zmíněné kluby se dostaly v minulých měsících do vážných finančních problémů. Proto komise 19. ledna rozhodla o tom, že s celým kvartetem zahájí řízení o možném odebrání licence. Blšany, Opava, Hradec Králové i Bohemians musely do 10. února předložit doklady o zlepšení svého hospodaření.

Po úterku si oba prvoligisté mohou alespoň na čas oddychnout, neboť z nejhoršího jsou venku. "U Blšan a Opavy byly na základě aktuální situace a zjištění všech skutečností naplněny podmínky licenčního manuálu. Nemůžeme jednat jinak, než jim licence v současné době ponechat," zdůvodnil Rýznar rozhodnutí komise. Upozornil na to, že profesionální licence může být klubům z první a druhé ligy odebrána kdykoliv během rozehrané soutěže.

Naopak královéhradecký klub s Bohemians zdaleka vyhráno nemají. Do 28. února mají týmy čas na to, aby licenční komisi přesvědčily o tom, že letošní ročník druhé ligy mohou dohrát. "Ještě jim dáme nějaký čas," řekl Rýznar. Situace Bohemians je nadále kritická. Na vršovický klub se slavnou tradicí byl už na začátku února prohlášen konkurz a podle arbitrážní komise mají "Klokani" uhradit fotbalovým subjektům deset milionů korun. Celkové dluhy se podle auditu odhadují až na 40 milionů korun. Přesto Bohemians zatím o licenci nepřišli. "Chceme správci konkurzní podstaty v Bohemians poskytnout dostatečný čas pro jednání s potenciálními kupujícími. Objevilo se tam nějaké světélko na konci tunelu," uvedl Rýznar.

Premiér Stanislav Gross (ČSSD) během úterní návštěvy Francie lidovcům vzkázal, že pokud nechtějí být ve vládě, pak je nikdo nenutí. Reagoval tím na výzvu KDU-ČSL, kteří kvůli dopadům nejasného financování Grossova bytu a podnikání jeho manželky chtějí vyvolat koaliční schůzku a poté přizvat k jednacímu stolu i ODS.

"Pokud někdo nechce být ve vládě, není zapotřebí někoho k tomu nutit, je to svobodná vůle každého," řekl Gross českým novinářům v Paříži. Úřadujícího šéfa ČSSD prý zarazilo, že si lidovci vybrali pro svoji výzvu den, kdy odjel na dlouho plánovanou dvoudenní návštěvu Francie. "Já kvůli vnitropolitickým hrátkám nebudu ohrožovat pověst České republiky," dodal.

Kalousek novinářům řekl, že s premiérem telefonicky mluvil v úterý ráno, před Grossovým odletem do Paříže. Šéf lidovců proto rezolutně odmítl srovnání úterní výzvy s vládní krizí na konci roku 1997. Pád vlády tehdy odstartovala výzva dvou vlivných členů ODS Jana Rumla a Ivana Pilipa, aby tehdejší premiér Václav Klaus, který byl tou dobou pracovně v Sarajevu, odstoupil z funkce předsedy ODS. Ministři KDU-ČSL a ODA o den později podali demisi.

Gross poznamenal, že od té doby se situace symbolicky změnila v tom, že nyní už to není Sarajevo, ale Paříž. Nevidí důvod, proč by teď měla jeho vláda znovu žádat sněmovnu o vyslovení důvěry. "Pokud někdo chce žádat vyslovení nedůvěry, má k tomu ústavní právo. Myslím, že si určitě poradíme i bez KDU-ČSL," prohlásil. Lidovci chtějí svolat koaliční jednání a poté jednat i s předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Politici by se podle nich měli dohodnout na tom, jak chránit dobré jméno Česka. Ve sněmovně se v úterý objevily spekulace, že lidovci nechtějí opustit koalici, ale kloní se k odchodu Grosse z čela kabinetu. To by ale znamenalo pád vlády. Lídři KDU-ČSL zatím tají, o co jim jde. Koaličním partnerům to chtějí sdělit ve čtvrtek ráno.

Topolánek řekl, že nejlepším východiskem ze současné situace by byla dohoda o předčasných volbách. Grosse to nepřekvapilo. "ODS dlouhodobě neprahne po ničem jiném než být v ministerských funkcích, ale o tom budou muset rozhodnout voliči a já věřím, že budou mít rozum," řekl. Gross je připraven jednat s koaličními partnery, moc ale nechápe, proč by měl mluvit i s Topolánkem. "Já nepochybně nemám problém komunikovat s panem Topolánkem, ale nevidím důvod, abychom teď dělali nějakou schůzku na takto oficiální bázi," uvedl premiér v rozhovoru pro BBC.

Čeští futsalisté ve druhém vystoupení na evropském šampionátu nenapodobili svůj pondělní výkon s Ukrajinou a po porážce 1:4 s Ruskem mají k postupu do semifinále stále stejně daleko. O účast mezi nejlepší čtveřicí budou bojovat ve čtvrtečním duelu proti Nizozemsku. Češi bez zraněného Romana Mareše začali velmi ustrašeně a dlouhé minuty jen přihlíželi ruským kombinacím. Favorizovanému soupeři ale selhávala střelecká muška, podobně jako v pondělí Ukrajině. Až v sedmé minutě dostal Chamaďjev oblouček od postranní čáry a poslal míč nekompromisním a především přesným volejem do sítě. Ani inkasovaný gól ale Střížův tým k větší aktivitě nevyprovokoval. Při ráně Šajchmetova byli domácí hráči rádi, že míč orazítkoval jen tyč. Až nadějný trestný kop v 16. minutě zvedl aktivitu mužstva a také téměř vyprodaného hlediště. A v 17. minutě bylo vyrovnáno: Michal Mareš našel Sluku, který přesnou trefou odčinil několik předchozích chyb.

Klíčový okamžik zápasu přišel dvacet vteřin před poločasem, kdy Rusové přidali druhý gól. Češi sice začali po pauze aktivně, ale několik slibných možností neproměnili, naopak soupeř dokázal využít otevřené obrany ke třetímu úderu. Česká aktivita ani potom neskončila, ale Rusové byli zřejmě nad síly Střížova výběru. Tři minuty před koncem dokonal dílo Abyšev a zajistil svému týmu postup do bojů o medaile.

Policie v neděli zadržela a obvinila dalšího muže, který podle ní patří ke gangu kolem Davida Berdycha propojeného s elitními policisty. Na podezřelého měla policie podle zdroje ČTK políčeno již při lednové třetí fázi operace Uniforma, nakonec při ní ale zadržela jen šest mužů, sedmý jí tehdy unikl.

Pětatřicetiletý muž z Prahy byl v neděli zadržen při přechodu česko-slovenské hranice, upřesnila informace ČTK mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Týž den byl obviněn ze dvou loupeží z let 1997 a 1999. Hrozí mu až 15 let vězení. V pondělí bylo rozhodnuto o vzetí obviněného do vazby, řekla ČTK mluvčí soudu.

Nově obviněný muž podle zdroje s Berdychem a dalšími komplici přepadl v roce 1999 v Praze 10 movitého podnikatele, pronajímatele tržnice Bokave. Údajně ho vtáhli do dodávky a spoutali. Pak mu podle obvinění vzali revolver, mobilní telefon, šperky a klíče od BMW a odvezli ho na neznámé místo. "Tam po něm pod pohrůžkou likvidace jeho osoby požadovali vydání veškeré finanční hotovosti," řekl ČTK zdroj. Protože neuspěli, oběť propustili a dále ji sledovali.

Následující den prý podnikatele donutili vyzvednout v bance sedm milionů korun a 170 000 dolarů (asi 3,9 milionu korun). Hotovost pak musel vhodit do staženého okna pomalu projíždějícího osobní auta. Údajně mu způsobili škodu přes 13 milionů korun. Část skupiny, včetně nově obviněného, přitom podle zdroje přepadla stejného podnikatele už v prosinci 1997. Přímo na chodníku mu prý ukradli kufřík s tržbou ve výši téměř sedm milionů korun a tašku s osobními doklady. Z místa odjeli připraveným džípem.

Sdružení firem PPF, J&T a InWay se dohodlo s evropským poskytovatelem telekomunikačních služeb a provozovatelem telekomunikačních sítí Tiscali na jeho vstupu do konsorcia, které se uchází o koupi 51 procent státních akcií Českého Telecomu. ČTK to v úterý sdělila mluvčí PPF Romana Tomasová. Vstup velkého telekomunikačního operátora byl podmínkou vlády pro další účast konsorcia v privatizaci.

Podle analytika Atlantik FT Jana Schiessera by Tiscali neměla splnit kritéria pro významného telekomunikačního operátora. Podle něho je firma menší než Český Telecom, navíc se téměř výhradně zaměřuje na připojení k internetu a nemá žádné zkušenosti s mobilní telefonií. Firma se navíc nachází ve složité finanční situaci, které ji vedla k prodeji aktiv například v Dánsku, Norsku, Rakousku nebo Švýcarsku, dodal analytik.

Obrat společnosti Tiscali loni vzrostl meziročně o pětinu na 1,08 miliardy eur. Pokud bude Tiscali uznáno jako významný operátor, bude moci konsorcium provést v Českém Telecomu hloubkovou prověrku. Podle dostupných informací nabídlo konsorcium za státní podíl v Telecomu předběžně nejvyšší cenu kolem 71 miliard korun.

Tři telekomunikační zájemci o Telecom mohou tuto prověrku provádět již od pondělí a mají na ni čas do 27. března. Dalším dvěma finančním investorům PPF/J&T a Blackstone/CVC/Providence zatím v přístupu k podrobným údajům o Telecomu bránilo rozhodnutí vlády z minulého týdne. Kabinet požadoval, aby si našli nové, dostatečně velké, telekomunikační partnery. PPF, která šla do tendru se svou dceřinou firmou InWay, to označila za změnu podmínek během tendru.