Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér Jiří Paroubek se dohodl se všemi rebelujícími poslanci ČSSD, vláda prý má k dispozici všech 70 hlasů sociální demokracie. Pravda se ukáže 13. května, kdy hodlá kabinet požádat sněmovnu o důvěru. S podporou dosud váhali Vladimír Laštůvka, Jan Kavan, Josef Hojdar a Robert Kopecký. Úterní usnesení poslaneckého klubu, že disponuje 70 hlasy, které podpoří vládu, nebylo přijato jednomyslně. Je však závazné. Kavan s Laštůvkou měli výhrady zejména k ministerstvu zahraničí, které vedou koaliční lidovci, a požadují větší vliv ČSSD na tento úřad. V minulých dnech hovořili o tom, že sociální demokracie by měla získat na ministerstvu místo prvního náměstka. Personální změny nejsou prvořadé, jde o systém práce a komunikace, uvedl Laštůvka. Paroubek se s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou dohodl, že prvním náměstkem bude člen sociální demokracie nebo člověk navržený ČSSD. Konkrétní jméno bude známo v pátek. Po rozhovoru s premiérem od rebelie upustil i Kopecký. Při rozmluvě si prý mnoho věcí vyjasnil. Rovněž Hojdar, který přišel na jednání klubu s kritikou ministerstva dopravy, vedeného lidovcem Milanem Šimonovským, po jednání s Paroubkem ustoupil. Jeho připomínky se týkaly mimo jiné elektronického mýtného a měly by se promítnout do programového prohlášení vlády. Pátý nerozhodnutý Petr Lachnit přislíbil důvěru vládě již v pondělí. Premiér si ho na oplátku zřejmě zvolí za poradce pro oblast regionální politiky. Paroubek už před jednáním klubu naznačil, že poslanci, kteří by hlasovali proti vládě, by museli počítat s následky. Podle stanov by jim mohlo hrozit i zrušení členství v ČSSD. Podle některých účastníků bylo jednání klubu bouřlivé a část poslanců požadovala odvolání rebelů z parlamentních funkcí, pokud se postaví proti vládě. K nespokojencům se také podle neoficiálních informací přidal Miloš Kužvart. Co mu na nové vládě vadí, není známo.

Preference sociální demokracie se podle šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) v dubnu propadly na 10,5 procenta. ČSSD tak zaznamenala vůbec nejnižší podporu voličů od července 1996. Volby by se ziskem 31 procent hlasů vyhrála ODS. Druhou pozici by obhájila KSČM, které by dalo hlas 16,5 procenta lidí. Podle sociologa Daniela Kunštáta z CVVM je ale propad ČSSD zřejmě jen krátkodobý.

Oproti březnovému výzkumu CVVM si polepšili - a to jen nepatrně - pouze komunisté. Jejich preference vzrostly o jedno procento. ODS a US-DEU si meziměsíčně pohoršily o půl procenta. Preference KDU-ČSL se ve srovnání s březnem nezměnily. ČSSD, která v březnu získala 14,5 procenta hlasů, si za měsíc pohoršila o čtyři procenta. Výsledek dubnového výzkumu je pro ČSSD vůbec nejhorší od července 1996, kdy CVVM s průzkumy preferencí začalo. Podle Kunštáta propad preferencí ČSSD souvisí s neúspěchem při sestavování nové vlády v čele s diplomatem Janem Kohoutem. Sběr dat se totiž uskutečnil během neúspěšného sestavování kabinetu. Je možné, že šetření provedené nyní by žádný propad sociální demokracie nezjistilo, uvažuje sociolog CVVM. "Pakliže ta vláda (premiéra Jiřího Paroubka) bude stabilní a konflikty uvnitř sociální demokracie a mezi koaličními stranami trošičku ustanou, tak je určitý předpoklad, že sociální demokracie posílí. Možná ještě víc než na těch 15 procent," řekl ČTK Kunštát. Politici ČSSD soudí, že rekordně nízká obliba strany u voličů je důsledkem vleklé vládní krize. "Je to důsledek té dlouhotrvající vládní krize," řekl ČTK vicepremiér a místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. I na preferencích se podle něj ukazuje, že její největší tíhu nesla sociální demokracie.

Spor mezi mezi ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem (US-DEU) a nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou byl podle premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) ukončen. "Spor je z mého hlediska vyřešen a nebude pokračovat, rozhodně ne v té mediální oblasti. Oba zúčastnění se budou snažit najít nějaké společné schůdné řešení," řekl ČTK premiér po schůzce s oběma aktéry konfliktu. Němec ani Benešová se ke způsobu, jakým hodlají roztržku uzavřít, zatím nevyjádřili. Oba se přou o to, do jaké míry může ministerstvo spravedlnosti zasahovat do práce státních zastupitelství. Spor se vyhrotil zejména kvůli rozdílnému postoji v kauzách exministra informatiky Vladimíra Mlynáře (US-DEU) a katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, obviněného z pohlavního zneužívání nezletilých. Paroubek spor o výklad zákona v případě vydání katarského prince konzultoval i s bývalým šéfem legislativní rady vlády Jaroslavem Burešem. Ministr Němec podle Bureše své pravomoci nepřekročil. V médiích se objevily úvahy, že by Němec mohl na vládě navrhnout odvolání Benešové, která svého nadřízeného veřejně kritizovala. Ministr ale v úterý řekl, že nic takového nechystá. Paroubek dnes potvrdil, že vláda nebude jednat o změně v čele Nejvyššího státního zastupitelství. Situací v resortu spravedlnosti se v úterý večer zabýval na mimořádném zasedání i sněmovní ústavně-právní výbor, ale jednání skončilo bez jakékoliv výsledku. Poslanci se nemohli dohodnout na tom, zda a o čem mají jednat. Po téměř 45 minutách proto schůzi výboru ukončili.

Mléko ani mlékárenské výrobky v prodejnách zřejmě v nejbližší době výrazně nezdraží. Zemědělci sice dosáhli zvýšení farmářské ceny mléka z 8,06 koruny za litr v roce 2004 na 8,43 koruny za litr v letošním prvním čtvrtletí, zpracovatelé ale nemohou zejména kvůli tlaku obchodních řetězců razantně zvyšovat ceny mlékárenských výrobků. Novinářům to v Brně řekl předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský. Cena mléka je podle něj již nyní na úrovni sousedního Německa. "Nelze očekávat, že by farmářské ceny mléka byly vyšší než v Německu," dodal. Vývoj je podle něj velmi obtížné předvídat, ale možný je i dovoz například z Polska nebo Slovenska. Statistiky Českomoravského svazu mlékárenského (ČMSM) uvádějí, že dovoz z těchto zemí za první dva měsíce letošního roku dosáhl 8,5 milionu litrů, za celý rok 2004 to bylo 31,8 milionu litrů. Bilanci mléčného trhu doplňuje vývoz téměř 20 milionů litrů mléka do Německa a Itálie za leden a únor, přičemž za celý loňský rok to bylo 37,1 milionu litrů. "Část mléka se vyveze, část doveze," uvedl Jirovský. Předseda ČMSM Michal Němec upozornil, že spotřeba mléka se v tuzemsku začíná zotavovat. V roce 1989 činila 260 kilogramů na hlavu a rok a přes největší propad na 188 kilogramů v roce 1995 se dostala až na loňských 230 kilogramů. Dobře je zlepšení patrné u sýrů, jejichž spotřeba se zvedla téměř o polovinu na loňských 12 kilogramů ročně. "Růst ceny mlékárenských výrobků neodpovídal zvýšení ceny mléka ani zdaleka," upozornil Němec.

Základní kámen pomníku obětem odboje za druhé světové války na Klárově v Praze 1 slavnostně poklepali představitelé Prahy a Českého svazu bojovníků za svobodu. Pomník, který navrhli sochař Vladimír Preclík a architekt Ivan Ruller, bude odhalen příští rok v květnu. V hlavním městě není dosud žádné místo, které by připomínalo činy a oběti druhého zahraničního či domácího odboje z let 1938 až 1945. Napravit to má pomník na Klárově. Praha tak splatí dávný dluh, uvedli shodně náměstek primátora Jan Bürgermeister a starosta Prahy 1 Vladimír Vihan. Všem, kteří se o to zasloužili, poděkoval místopředseda Českého svazu bojovníků za svobodu Milan Grus. "Přínos druhého československého odboje k vítězství antihitlerovské koalice byl značný a je třeba připomínat si činy jeho hrdinů dodnes," prohlásil Bürgermeister. Sedm metrů vysoký bronzový pomník měl být odhalen už v rámci letošních oslav 60. výročí ukončení druhé světové války. Dílo v podobě praporu se však nestihlo vyrobit. Zatím bylo vyhotoveno jen pár modelů. Jak bude vypadat pietní místo a jeho okolí, zobrazuje informační tabule umístěná v parku. Starosta ujistil, že bylo vybráno místo mimo prostor plánovaných podzemních garáží. Na Klárově měl původně stát pomník podle návrhu výtvarníka Davida Černého, který vyhodnotila odborná porota jako nejlepší. Po čase se však proti tomu, aby byl Černý autorem pomníku, vyslovil Český svaz bojovníků za svobodu. Jeho zástupcům vadily některé výtvarníkovy názory.

Novinku pro turisty v této sezoně připravilo brněnské Turistické informační centrum (TIC). Od středy zahájilo každotýdenní pravidelné prohlídky města s průvodcem. Budou se konat vždy ve středu v 10:00 a ve 14:00, sraz pro zájemce je u Staré radnice v Radnické ulici u informačního centra, řekla ČTK mluvčí střediska Hana Baldelliová. Minimální počet zájemců, aby byla prohlídka uskutečněna, je pět osob. "Prohlídky po významných památkách a objektech jsou určeny pro turisty i obyvatele Brna, zaměřujeme se však hlavně na žáky brněnských škol," uvedla Baldelliová. Infocentrum proto vydalo i inzerát v Učitelských novinách. Na jeho základě si školy mohou objednat prohlídkovou trasu podle vlastního výběru. TIC má v současné době připraveny čtyři trasy. Hlavní trasa zahrnuje kromě Staré radnice například Zelný trh s barokní kašnou Parnas, Sloup Nejsvětější trojice, katedrálu sv. Petra a Pavla, Denisovy sady, Kapucínskou hrobku, Náměstí Svobody s Morovým sloupem, Kleinův palác, Dům pánů z Lipé a Kostely sv. Jakuba a sv. Tomáše.

Pravidelné prohlídky jsou zatím plánovány do září. V případě zájmu budou pořádány po celý rok. Brněnské Turistické informační centrum vzniklo 1. ledna osamostatněním od Kulturního a informačního centra města Brna. Prezentuje se na internetu na adrese www.ticbrno.cz. Nabízí informace o turistických zajímavostech, zajišťuje ubytování. Pobočky má ve Staré radnici a naproti Hlavnímu vlakovému nádraží, přičemž připravuje další.

Kamerové systémy rozmístili letos už druhým rokem ekologové v Plzeňském kraji do okolí hnízd vzácných výrů velkých. Moderní technika hlídá hnízda před zloději vajec i vandaly, kteří v minulých letech snůšky i ptáčata často kradli, ničili a zabíjeli. Na Plzeňsku, Domažlicku a Tachovsku je 12 výřích hnízdišť, asi na sedmi letos sedí samice na vejcích nebo se už vylíhla mláďata, řekl ČTK Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů. "Letos víme na hnízdech nejméně o 12 vejcích a mláďatech, doufáme, že jich přežije co nejvíce," uvedl ekolog. Podle něj je díky dobré snůšce relativní šance, že se konečně podaří posílit populaci výrů. Větší přírůstky byly na Plzeňsku naposledy před téměř deseti lety, od té doby podle Makoně každoročně přežila jen dvě až tři mláďata. Tak malý počet přitom sotva stačil pokrýt přirozený úhyn starých ptáků. Mladým výrům nehrozí jen divoká prasata, větší dravci i šelmy, ohrožuje je i čistě ptačí choroba malárie, která postihuje nejčastěji právě sovy. Může jim ublížit i chlad a nedostatek potravy, v minulosti uhynula právě odrostlá mláďata například i po srážce s autem či vlakem. Kamerové systémy, které mohli ekologové pořídit díky sponzorskému daru, jsou ukryty v okolí hnízd. Přehledně monitorují prostor obrazově i zvukově. "Poskytují obraz s vysokým rozlišením a kvalitní zvuk, záznam se přenáší až na vzdálenost deset kilometrů a zaznamenává se na DVD," popsal Makoň. V případě, že někdo naruší střežený prostor, posílá systém okamžitě textovou zprávu s upozorněním na mobilní telefony ekologů.

Šance vlády na to, že získá důvěru sněmovny, výrazně vzrostla. Váhající poslanci ČSSD Vladimír Laštůvka, Jan Kavan, Robert Kopecký i Josef Hojdar po úterním jednání poslaneckého klubu ČSSD uvedli, že kabinet Jiřího Paroubka zřejmě podpoří. Poslanecký klub ČSSD by měl hlasovat jednotně. "Přijali jsme usnesení, že poslanecký klub disponuje 70 hlasy, které podpoří vládu," řekl po jednání předseda klubu Michal Kraus. Pokud ministr zahraničí Cyril Svoboda splní to, co slíbil premiérovi, není důvod, proč by Laštůvka spolu s Kavanem kabinet nepodpořili. "Jsem optimista, že pan ministr zahraničí tuhle vládu nepoloží," řekl Laštůvka. Oba poslanci si přejí větší vliv ČSSD na českou diplomacii a lepší spolupráci sněmovního zahraničního výboru s Černínským palácem. Dohoda mezi Paroubkem a Svobodou má podle Laštůvky tyto principy při zásadních zahraničně-politických událostech zaručit. Také Kopecký naznačil, že pro vládu nakonec zvedne ruku. Hojdar prohlásil, že po jeho úterním jednání s Paroubkem "se názory začínají velmi sbližovat". Podle svých slov neusiluje o výměnu lidoveckého ministra dopravy Milana Šimonovského. "Mně se jedná o to, aby ministerstvo víc sloužilo tomuto státu, a to se teď neděje," míní. Nechtěl hovořit o svých výhradách k práci resortu, potvrdil však, že k zásadním patřilo elektronické mýtné. Premiér před jednáním klubu naznačil, že by poslanci, kteří by navzdory rozhodnutí klubu ČSSD hlasovali proti vládě, museli počítat s následky. Takovým poslancům by podle stanov mohlo hrozit i zrušení členství v ČSSD.