Zprávy | Z archivu rubriky


Ministerstvo práce a sociálních věcí dokončilo návrh novely zákona o sociálním zabezpečení. "Týká se především občanů EU, kteří mají v České republice statut pracovníka a mají zde přechodný pobyt," řekla ČTK mluvčí ministerstva Kateřina Beránková. Cílem novely je, aby se někteří v Česku žijící občané členských zemí EU nestali "neodůvodněnou zátěží" zdejšího systému sociální péče. Novela rovněž sladí české právo v oblasti volného pohybu osob s právem unie.

Sociální systémy členských zemí EU jsou značně odlišné a mají rozdílné uspořádání. "Cílem EU nyní není harmonizace práva sociálního zabezpečení, ale jeho vzájemná koordinace," uvedla Beránková.

Novela změní platnost současného zákona o pobytu cizinců, podle něhož může být občanům EU, kteří v Česku požádají o dávku sociální péče, zrušeno právo přechodného pobytu, což je v rozporu s evropským právem. "V praxi tento princip znamená, že není možné odmítat nároky migrujících pracovníků a jejich rodinných příslušníků na sociální dávky pouze z toho důvodu, že jsou občany jiného členského státu," konstatovala Beránková.

Podle navrhované právní úpravy budou mít občané členského státu EU a jejich rodinní příslušníci nárok na dávky sociální péče za podmínky, že budou mít na území České republiky přechodný pobyt. Ministerstvo navrhuje zavést bodové ohodnocení, které by zabránilo pobírat dávky osobám dlouhodobě závislým pouze na sociální pomoci. "Tím by se vyloučili lidé, kteří by se mohli stát neodůvodnitelnou zátěží českého sociální systému," míní Beránková.

Slzy dojetí měly v očích více než dvě desítky bývalých účastníků druhé světové války z Ruska a Ukrajiny, kteří ve čtvrtek přiletěli do Prahy na oslavy 60. výročí vítězství nad fašismem. Na vojenském letišti ve Kbelech vystoupili z letadla s řády na hrudi a s růžemi v rukou. Navzdory dešti v pozoru vyslechli tři hymny a někteří dokonce salutovali. Pro většinu ze 14 ruských a osmi ukrajinských veteránů je Praha nezapomenutelně spojena s jejich mládím. "Chceme si tyto vzpomínky oživit. V našem věku je vzácné, že můžeme tento okamžik štěstí prožít znovu na stejném místě," řekl ČTK Moskvan Anton Danilickij, který se honosí titulem Hrdina Sovětského svazu.

Do Prahy přijel i legendární ruský velitel Dajan Murzin, známý za války pod přezdívkou Černý generál. Patřil mezi nejúspěšnější ruské diverzanty v týlu nepřítele. Velel První československé partyzánské brigádě Jana Žižky, která měla kolem 900 příslušníků a asi tisícovku spolupracovníků. Němci vypsali na jeho hlavu odměnu dva miliony marek a nasadili proti němu jednotku obávaného velitele teroristické divize SS Otty Skorzenyho, který se vyznamenal osvobozením Benita Mussoliniho z vězení. Na tehdy čtyřiadvacetiletého poručíka, který si kvůli mládí nechal narůst hustý černý plnovous, aby mátl nepřítele, však neměl. "Je vynikající pocit, být v těchto dnech v Praze. Tehdy mi bylo 24 let a měl jsem pět zranění. Jsem šťastný, že jsem se dožil a mohu být znovu tady," řekl Murzin ČTK.

Ministr vnitra František Bublan se zastal policistů, kteří zasahovali při nedělním mítinku KSČM v Praze na Letné. "Já jsem přesvědčen, že zásah byl oprávněný," uvedl ve čtvrtek Bublan ve sněmovně v odpovědi na interpelaci stínového ministra vnitra Ivana Langra (ODS).

Policie v neděli při komunistických oslavách Svátku práce zadržela dva muže, kteří podle ní narušovali veřejný pořádek. Jedním z nich byl Jan Šinágl, který chtěl protestovat proti komunismu během projevu šéfa strany Miroslava Grebeníčka. Policisté zadrželi také studenta, který kopl do nárazníku policejního auta. Obvinili ho z výtržnictví.

Policejní akci kritizuje ODS a za "velmi nepřiměřenou" ji označili i senátoři z Klubu otevřené demokracie. Langer již v pondělí oznámil, že chce, aby Bublan postup policie vysvětlil. Místopředseda ODS a stínový ministr soudí, že zásah byl nepřiměřený a že policie neměří všem stejným metrem - podle něj se snaží potírat pravicový extremismus a levicový přehlíží.

Bublan řekl, že Inspekce ministra vnitra případ prověřila a neshledala, že by policie spáchala trestný čin. Kauzou se teď podle něj zabývá ještě odbor stížností, který může případně konstatovat, že zásah byl nepřiměřený. "Já zatím nemohu vyslovit žádný soud, ale domnívám se, že ten výsledek nebude nějak zvlášť překvapivý," uvedl. Ministr ale soudí, že policisté zasáhli oprávněně. Řekl, že zákon jim ukládá, aby na řádně ohlášeném shromáždění zajistili pořádek. Lidi, kteří podle Bublana komunistickou demonstraci narušovali, prý policisté několikrát vyzvali, aby toho nechali. Dodal, že policisté sice byli v civilu, prokázali se ale služebním odznakem a průkazem.

Bublan řekl, že policie na Letné bránila právo na pokojné shromáždění. "Mně je jedno, kdo svolal to shromáždění. Pokud to shromáždění je svoláno, je řádně ohlášeno, nebylo zakázáno, tak policie má povinnost zajistit, aby tam byl dodržen veřejný pořádek," uvedl ministr vnitra.