Zprávy | Z archivu rubriky


Energetická společnost ČEZ v úterý podala předběžnou nabídku na koupi polské černouhelné elektrárny Kozienice. Uvedla to mluvčí ČEZ Eva Nováková, neupřesnila ale, o jakou výši nabídky jde. Polsko v privatizaci nabídlo desetiprocentní podíl v elektrárně v nominální hodnotě zhruba 330 milionů korun. Zatím není známo, kolik firem nabídku na polskou elektrárnu podalo. Polská vláda by měla nyní vybrat užší okruh zájemců a následně rozhodnout o konkrétním privatizovaném podílu. Elektrárna Kozienice je jednou z největších v Polsku a má instalovaný výkon 2845 megawattů, tedy téměř o polovinu více než oba bloky temelínské elektrárny. Účast v privatizaci je třetím pokusem ČEZ o koupi podílu v polské elektrárně. Před více než třemi týdny firma podala předběžnou nabídku na koupi téměř 40procentního podílu ve druhém největším polském výrobci elektřiny Zespóľ Elektrowni Patnów- Adamów-Konin. Minulý týden předložila nabídku na desetiprocentní podíl v elektrárně Dolna Odra. ČEZ poprvé na zahraniční trhy pronikl v minulém roce, kdy koupil tři distribuční firmy v Bulharsku. Na začátku dubna podepsal smlouvu na privatizaci rumunského distributora Oltenia. Účastní se rovněž privatizace tří bulharských elektráren Varna, Ruse a Bobov Dol, u nichž termín pro předložení nabídek vyprší ve středu. Prodej energetických zařízení ČEZ sleduje i v jiných balkánských státech.

Toto úterý Česká republika oficiálně převzala od Švédska prvních šest nových stíhaček Jas-39 Gripen. Ceremoniálu na letišti v Čáslavi se vedle českého ministra obrany Karla Kühnla a jeho švédské kolegyně Leni Björklundové zúčastnil také legendární český letec z druhé světové války František Peřina. Přijel i nový český premiér Jiří Paroubek, jeho předchůdce Stanislav Gross a ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Dalších osm letounů získá armáda do konce srpna. Pronájem dvanácti jednomístných a dvou dvoumístných gripenů na deset let bude stát téměř na 20 miliard korun. Česko letadla zaplatí do deseti let formou každoročních splátek. Kromě přímých nákladů se z rozpočtu ministerstva obrany uhradí jejich výzbroj - americké střely středního doletu AMRAAM za téměř miliardu korun a munice do kanonu, kterou armáda nakoupí v Německu. Střely krátkého doletu Sidewinder Česku věnovaly Spojené státy. Česko bude první zemí NATO, která začne tento typ stíhacích letounů používat. Zatím je má ve výzbroji jen Švédsko. Stroje nahradí stará sovětská letadla MiG-21, jimž v polovině letošního roku končí životnost. Podle náčelníka generálního štábu Pavla Štefky začnou gripeny s hlídáním českého vzdušného prostoru 15. června. Budou s nimi létat piloti, kteří se od loňského podzimu účastnili kurzu ve Švédsku. Šestice stíhaček přiletěla ze švédského Linköpingu do České republiky minulé pondělí. Před přistáním se polovina z nich potýkala s různými závadami, které později odstranili švédští technici. Podle ministerstva obrany se nedostatky týkaly palubního softwaru a navigačních přístrojů, bezpečnost letounu ani pilota však nijak neohrozily. Pronájem letadel dlouhodobě kritizuje opozice. Podle ní je projekt zbytečně nákladný a nekoncepční. Tvrdí, že letadla nejsou dostatečně vyzkoušena.

Toto úterý zemřel ve věku 78 let spisovatel Josef Nesvadba. Byl znám jako autor vědeckofantastické literatury. Ve svých knihách navázal na tradici filozoficky a sociálně laděné prózy Karla Čapka a Jana Weisse. Jeho prózy z přelomu padesátých a šedesátých let, Tarzanova smrt, Einsteinův mozek a Výpravy opačným směrem, jsou milníkem ve vývoji české literární fantastiky. Byl činný také jako dramatik a překladatel, je autorem několika divadelních a rozhlasových her, filmových námětů a scénářů. V polovině 60. let se dostal dvakrát do Ameriky, kde v Hollywoodu chtěli zfilmovat jeho povídku. V roce 1982 ji pak přenesl na plátno pod názvem Upír z Feratu režisér Juraj Herz. Podle spisovatele Ondřeje Neffa byl klíčovým románem v Nesvadbově tvorbě nefantastický Dialog s doktorem Dongem (1964), v němž šlo o mezicivilizační dialog ve smyslu konfrontace kultur. Za vrchol jeho spekulativní tvorby této doby označuje Neff román Bludy Erika N. (1974). S otázkami politickými se vyrovnával v díle, které mělo složitý osud. Začal na něm pracovat v roce 1967, po četných střetnutích s cenzurou vyšlo až v roce 1991 pod názvem První zpráva z Prahy. I jeho poslední dílo, román Peklo Beneš (2002), bylo politicko-filozofickou fikcí. Uvažoval zde o osudu malého národa uprostřed velmocenských her. Ve své lékařské profesi se Josef Nesvadba věnoval psychiatrii, patřil k zakladatelům skupinové psychoterapie.