Zprávy | Z archivu rubriky


Žena poslance Vlastimila Tlustého má úvěr od banky ovládané skupinou PPF, kterou konsolidační agentura, kde Tlustý šéfuje dozorčí radě, určila vítězem lukrativního tendru. Informovala o tom Česká televize. Podle zpravodajství dostala loni v dubnu společnost JMTCZ, v jejímž představenstvu je i manželka šéfa poslaneckého klubu ODS Ladislava Tlustá, od První městské banky dvacetimilionový úvěr. Banku ovládá skupina PPF. Poslanec Tlustý jako předseda dozorčí rady České konsolidační agentury dohlíží na obchody, které tato státní organizace uzavírá. A za jeho působení agentura rozhodla, že právě PPF získá pohledávky za více než miliardu korun. Tlustý se hájí tím, že o podnikání své ženy nemá detailní informace. Ladislava Tlustá je podepsána i pod účetními dokumenty a poslancův otec předsedá dozorčí radě. "V podstatě to byla jediná banka, která byla ochotna s námi jednat," řekla televizi Tlustá. Podle televize Tlustý jakoukoliv spojitost mezi tímto obchodem a úvěrem pro firmu své ženy odmítá. "Manželka v té firmě pracuje - to je, co vám k tomu mohu říct, tak se zeptejte jí," řekl České televizi.

Podle advokáta Václava Sládka banka poskytnutím úvěru podstoupila riziko. Z účetnictví společnosti totiž vyplývá, že za první tři roky existence prodělávala a poprvé se dostala do plusu až v roce 2003. Účetní rozvaha, kterou firma uložila na soud, navíc neodpovídá údajům v obchodním rejstříku. Dva roky po sobě v kolonce Základní kapitál uváděla částku přesahující 12 milionů, ale podle obchodního rejstříku je to pouze jeden milion korun, uvedla televize. "To je tam nějaký omyl, to jmění nebylo ještě zapsáno," řekla Tlustá. Dvacetimilionový úvěr si firma vzala na opravu statku. Jednu jeho část koupila za dva a půl milionu od soukromé osoby a druhou za 350.000 korun od města. Šéfa ODS Mirka Topolánka informace o půjčce firmy, kde působí manželka Vlastimila Tlustého, překvapila. "Je to pro mě nová informace. Zeptám se," řekl televizi. Podle ČT šéf poslanců ODS Tlustý vlastní spolu se svou ženou byt v Praze a dům ve Slaném. Zkolaudoval ho v roce 1997 a přiznal, že do něj investoval pět milionů korun. Říká, že mu peníze půjčili dva lidé, ale nepřejí si být zveřejněni. Je prý ochoten udělat stejný krok jako lidovecký předseda Miroslav Kalousek, tedy seznámit s jejich jmény šéfy obou komor parlamentu.

Prezident Václav Klaus po konzultacích s premiérem Stanislavem Grossem (ČSSD) a předsedou lidovců Miroslavem Kalouskem vyzval oba politiky, aby na středeční jednání koalice přišli s nezpochybnitelným řešením současné politické krize. U obou prý zaznamenal vůli k nalezení přijatelného východiska, ale podle prezidenta to nestačí na cestu z nynější slepé uličky. Místopředseda vlády a ČSSD Zdeněk Škromach se přitom domnívá, že "rozumné řešení" už neexistuje. Koalice se dostala do patové situace - lidovci trvají na demisi premiéra, Gross je připraven ministry za KDU-ČSL odvolat, pokud KDU-ČSL nezmění do středy svůj názor. Ani jedna ze stran nemíní ustoupit, situace se zdá patová. Vyjednávači ČSSD a KDU- ČSL se ale přesto snaží sondovat, jak rozpad kabinetu odvrátit. Škromach však míní, že pokud lidovci setrvají ve vládě, bude se roztržka opakovat - nejpozději na podzim při jednání o rozpočtu. "Osobně bych proto odchodu lidovců z vlády nelitoval," řekl. S Grossem Klaus hovořil v neděli večer, Kalouska si na Hrad pozval v pondělí ráno. Kalousek prezidenta informoval, proč KDU-ČSL vyzvala premiéra k demisi a proč její tři ministři nemíní odejít z vlády. Pro lidovce zůstává problém, že "předseda vlády je svými příjmy ekonomicky napojen na příjmy z pochybného podnikání, včetně pravděpodobných příjmů z prostituce", prohlásil Kalousek. Narážel tím na informace tisku, že obchodní partnerka premiérovy manželky Šárky Libuše Barková je zřejmě majitelkou nevěstince. Klaus odpoledne vystoupil s prohlášením apelujícím na dva hlavní aktéry koaliční roztržky. Měli by navrhnout takové řešení, které umožní vykročení z nynější slepé uličky. Gross a Kalousek by měli také přesvědčit občany, že další věrohodné fungování vlády je možné. Jak si představuje řešení vládní krize, neuvedl. Gross reagoval prohlášením, že si uvědomuje odpovědnost za politickou stabilitu země. Věří, že řešení, které zajistí fungování vlády, je možné. Nynější krizi vládní koalice odstartovaly informace o půjčce, kterou si Gross v minulosti vzal na koupi barrandovského bytu. Koaliční krize nenechává lhostejné ani některé občany - například internetová petice, kterou podepsalo přes 22.000 lidí, vyzývá k demisi vlády a předčasným volbám. Ve středu ji má před sídlem vlády podpořit protestní shromáždění.