Zprávy | Z archivu rubriky


Peticí chtějí zabránit aktivisté zamýšlené stavbě páteřního armádního radaru NATO na slavkovském bojišti. O výsledcích podpisové akce, která začala ve středu, chtějí za několik týdnů informovat vrchního velitele českých ozbrojených sil prezidenta Václava Klause, premiéra Jiřího Paroubka a jihomoravské zastupitele. "Petice je dalším z našich pokusů o to, abychom přiměli armádu ustoupit od tohoto záměru," řekl ČTK šéf občanského sdružení Austerlitz 2005 Miroslav Jandora. Odpůrci výstavby radaru NATO na slavkovském bojišti, které patří k turisticky nejnavštěvovanějším místům jižní Moravy, se kvůli sporu s armádou obrátili s žádostí o pomoc na prezidenta. Chtějí, aby dal impulz armádě k hledání jiného místa pro umístění radaru. "Žádná lepší varianta ale neexistuje," řekl v uplynulých dnech ČTK v reakci na dopis ministr obrany Karel Kühnl. Vysílač by měl stát u památníku Mohyla míru, který byl na bojišti postaven jako pocta 20.000 obětem bitvy tří císařů. Zařízení by mělo nahradit tři staré sovětské vysílače, které byly na bojišti vystavěny v 50. letech. Nový radar ale bude podstatně vyšší než staré vysílače. Zařízení bude vysoké 28 metrů a v jeho horní části bude koule o průměru 18 metrů. Koule bude podle odpůrců vidět desítky kilometrů daleko, zcela zničí krajinný ráz lokality a zneuctí památku obětí bitvy. Podle aktivistů by měl radar vzniknout někde jinde. Zdůrazňují, že jejich postoj již podpořila četná mezinárodní sdružení. Armádě vytýkají, že o sporu nevede dialog.

Několik zákonů o bydlení, které připravuje vláda a jež jsou součástí nového programového prohlášení, označil premiér Jiří Paroubek za největší bytovou reformu za posledních 15 let. Hlavním bodem koncepce bytové politiky zůstává připravovaný zákon o postupném uvolňování nájemného. "Očekáváme, že během šesti let na základě tohoto zákona může proběhnout deregulace nájemného ve všech místech České republiky," řekl v úterý Paroubek novinářům. Se zákonem o postupném uvolňování nájemného ale nesouhlasí předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček. "Zákon o nájemném zachovává protiústavní stav po dobu pěti až šesti let, což je věc, která je nepřijatelná," řekl v úterý ČTK. Podle Šimečka není nový zákon řešením, ale jen prodlužováním protiústavního stavu. Sdružení tvrdí, že jej současná regulace nájemného poškozuje, a český stát žaluje u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku o stovky milionů korun.

Lidem, kteří by se vlivem uvolňování nájemného dostali do svízelné sociální situace, chce vláda pomoci adresnou sociální podporou. Adresná by měla nadále být i podpora mladým manželům a mladým lidem do 36 let, kteří usilují o první bydlení. Současná podoba půjček, které poskytuje Státní fond rozvoje bydlení, se ale změní. Úvěry již nebude poskytovat fond, ale banky. Stát bude u jednotlivých půjček dotovat úvěry.