Zprávy | Z archivu rubriky


Film Horem pádem režiséra Jana Hřebejka a producenta Ondřeje Trojana v sobotu získal cenu Český lev pro nejlepší film roku 2004. Filmoví akademici snímku s 12 nominacemi udělili celkem čtyři prestižní křišťálové sošky; Hřebejkovi také za nejlepší režii. Cenu si za nejlepší scénář odnesl Petr Jarchovský a za herecký výkon v hlavní roli Emília Vášáryová. "Jsem skoro tak šťastný, jako kdyby odstoupil premiér," řekl při přebírání sošky ve Velkém sále pražské Lucerny Hřebejk v narážce na současnou krizi koaliční vlády, způsobené aférou kolem financování bytu předsedy vlády Stanislava Grosse.

Čtyři ceny si odnesli také tvůrci snímku Král zlodějů režiséra Ivana Fíly. Film byl nominován v deseti kategoriích a zabodoval díky kameře Vladimíra Smutného, hudbě Michaela Kocába, zvuku Zdeňka Taublera a výkonu Jaši Kulťasova v hlavní roli. Za nemocného herce ocenění převzal režisér Fíla. Třemi lvy akademici ocenili snímek Mistři režiséra Marka Najbrta nominovaného v sedmi kategoriích. Cenu za nejlepší střih získal Pavel Hrdlička, ve vedlejších rolích byli oceněni Klára Melíšková a Jan Budař. Naprázdno nevyšel ani snímek Vaterland - lovecký deník, jeho výtvarník Milan Popelka získal cenu za nejlepší výtvarný počin. Divácky nejúspěšnějším filmem byli vyhlášeni Snowboarďáci režiséra Karla Janáka. Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu získala herečka Stella Zázvorková.

Na České lvy bylo ze 17 loni natočených českých snímků nominováno devět filmů; z nominovaných naprázdno vyšly Bolero, Duše jako kaviár, Krajina mého srdce a Milenci a vrazi.

Důvěra, kterou v sobotu širší vedení ČSSD dalo premiérovi Stanislavu Grossovi, zřejmě nepřinesla podle vyjádření většiny politiků dalších stran žádný velký posun pro vyřešení koaliční krize. Patrně jen ČSSD je přesvědčena v souladu se svým usnesením, že tím krize kolem majetkových poměrů premiérovy rodiny skončila. Předseda koaliční KDU-ČSL Miroslav Kalousek označil rozhodnutí sociálních demokratů za jejich vnitřní záležitost a zopakoval, že lidovci dali ČSSD do jejího velikonočního sjezdu čas na to, aby problém vyřešila. Podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Kasala výsledek jednání nepřekvapil, není v rozporu se čtvrteční koaliční dohodou. Pro lidovce se podle něj nic nemění. "My budeme jednat o obnovení důvěry," řekl ČTK. Výsledek jednání ČSSD uvítal předseda nejmenší vládní strany US-DEU Pavel Němec. "Je to pozitivní signál pro stabilitu současné koalice, od počátku jsme respektovali vůli ČSSD k řešení a v naději očekáváme deklarovanou omluvu (premiéra Grosse)," vzkázal ČTK Němec po svém mluvčím.

Místopředseda opoziční ODS Petr Nečas uvedl, že rozhodnutí ČSSD nic nemění na tom, že důvěra ve vládu je otřesena. "Já si nedovedu představit, že by se (koalice) zatvářila, že se nic neděje, a jede se dál," řekl ČTK. Hlavní příčina krize - nejasnosti kolem Grossova majetku - podle něj přetrvává. Nečas očekává, že kabinet požádá sněmovnu o důvěru. Míní, že ČSSD neměla příliš na výběr. "Sociální demokracie usoudila, že ji nic jiného nezbývá, než se držet Stanislava Grosse," řekl ČTK. Komunisté výsledek sobotního zasedání sociálních demokratů příliš nekomentovali. "Rozhodnutí ÚVV ČSSD jsme zaznamenali. Je věcí pouze ČSSD, jak uspořádá své záležitosti," píše se v prohlášení, které ČTK zaslala mluvčí strany. K poslednímu vývoji vládní krize se v sobotu nemohl vyjádřit prezident republiky Václav Klaus, cestující do USA. Již dříve ale řekl, že pro zemi nejlepším řešením vládní krize by byly předčasné volby. Dočasný koaliční smír, který byl nastolen ve čtvrtek, ho podle vlastních slov zklamal.