Zprávy | Z archivu rubriky


Atmosféra plná diskusí, výměn názorů a nečekaných setkání chyběla letos podle účastníků i pořadatelů divadelní přehlídce ostravských divadelních scén OST- RA-VAR. "Představení byla jako vždy na úrovni, ale z večerních setkání, která dělají atmosféru festivalu, byli letos naši studenti zklamaní. Říkali tomu 'nuda v Bezruči'", řekla ČTK vysokoškolská profesorka z Bratislavy Katerina Beňušková. Vinu na tom mělo přesunutí večerních programů z klubu Divadla Jiřího Myrona, který se opravuje, do náhradních prostor v Divadle Petra Bezruče. "Věříme, že za rok už se bude tančit a besedovat až do rána zase v Myronu," řekl spolupořadatel festivalu Marek Pivovar.

Od středy do neděle zhlédli studenti divadelních škol z celé republiky i ze Slovenska a přední literární kritici 14 představení. "Reprezentativní účast české divadelní kritiky napomáhá k tomu, že nejlepší ostravské inscenace se daleko snáze dostávají na celostátní přehlídky. V posledních letech se to příznivě projevilo i v různých anketách i soutěžích, kde se ostravské inscenace začaly umísťovat na prvních místech," řekl v neděli ČTK Jiří Štefanides z Uměleckého centra olomoucké Univerzity Palackého. Letošní ročník byl podle některých odborníků umělecky jeden z nejlepších. "Ani jedno divadlo nemělo vyloženě špatnou inscenaci a naopak každé mělo jednu vynikající hru," řekl Štefanides.

Film Horem pádem režiséra Jana Hřebejka a producenta Ondřeje Trojana v sobotu získal cenu Český lev pro nejlepší film roku 2004. Filmoví akademici snímku s 12 nominacemi udělili celkem čtyři prestižní křišťálové sošky; Hřebejkovi také za nejlepší režii. Cenu si za nejlepší scénář odnesl Petr Jarchovský a za herecký výkon v hlavní roli Emília Vášáryová. "Jsem skoro tak šťastný, jako kdyby odstoupil premiér," řekl při přebírání sošky ve Velkém sále pražské Lucerny Hřebejk v narážce na současnou krizi koaliční vlády, způsobené aférou kolem financování bytu předsedy vlády Stanislava Grosse.

Čtyři ceny si odnesli také tvůrci snímku Král zlodějů režiséra Ivana Fíly. Film byl nominován v deseti kategoriích a zabodoval díky kameře Vladimíra Smutného, hudbě Michaela Kocába, zvuku Zdeňka Taublera a výkonu Jaši Kulťasova v hlavní roli. Za nemocného herce ocenění převzal režisér Fíla. Třemi lvy akademici ocenili snímek Mistři režiséra Marka Najbrta nominovaného v sedmi kategoriích. Cenu za nejlepší střih získal Pavel Hrdlička, ve vedlejších rolích byli oceněni Klára Melíšková a Jan Budař. Naprázdno nevyšel ani snímek Vaterland - lovecký deník, jeho výtvarník Milan Popelka získal cenu za nejlepší výtvarný počin. Divácky nejúspěšnějším filmem byli vyhlášeni Snowboarďáci režiséra Karla Janáka. Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu získala herečka Stella Zázvorková.

Na České lvy bylo ze 17 loni natočených českých snímků nominováno devět filmů; z nominovaných naprázdno vyšly Bolero, Duše jako kaviár, Krajina mého srdce a Milenci a vrazi.