Zprávy | Z archivu rubriky


Všeobecná zdravotní pojišťovna odeslala dopis bruselské Nemocnici svaté Anny a svatého Remigia, v němž žádá vysvětlení okolností případu svého klienta. ČTK to řekl mluvčí VZP Jiří Suttner. "Chceme vysvětlit okolnosti," uvedl.

Bruselští lékaři zjistili u sedmapadesátiletého Čecha neprůchodná střeva. Když si vybral, že chce operaci až v Česku, uložili ho v suterénní místnosti a dál se o něj nestarali. Podle českých lékařů přežil jen díky své vitalitě a dobré kondici. Pacient dorazil do pardubické nemocnice více než tři dny poté, co v Belgii určili jeho diagnózu. Po celou dobu byl vystaven velkým bolestem. "Tvrdíme, že postup nemocnice nebyl lege artis, nebyla mu poskytnuta nezbytná péče, byl vystaven značnému riziku i útrapám, a to je pro nás nepřijatelné," řekl ředitel pardubické nemocnice Jan Feřtek.

Podle původních informací nechtěla nemocnice přijmout evropský průkaz pojištěnce, který pacient měl, ale žádala platbu v hotovosti. Ředitel bruselské nemocnice Guilbert de Fauconval uvedl, že v penězích problém nebyl, protože přijímají platby v hotovosti i bankovním převodem, od pacientů i pojišťoven. Evropský průkaz měl pacientovi zajistit nezbytnou lékařskou péči ve stejném rozsahu jako Belgičanům. Navíc měl komerční připojištění spojené s asistencí u pojišťovny Kooperativa. "Asistenční služba nezvládla svou roli. Pro pacienta přijela po dvou dnech sanita bez lékaře," uvedl Feřtek. Zástupci asistenční služby toto tvrzení odmítli.

Neobvyklý závěr čeká první fotbalovou ligu. Soutěž byla významně poznamenána vyšetřováním korupčního skandálu z minulé sezony a bude zakončena nezvyklým termínovým zvratem. Ve středu se sice půjde už na 30. kolo, ale soutěž skončí až v sobotu zápasy 29. kola.

Liga zná mistra i sestupujícího, ale dosud nezná odpověď na další otázky: Kdo Opavu doprovodí do druhé ligy? Kdo bude hrát předkolo Ligy mistrů, Pohár UEFA a kdo bude muset vzít zavděk Pohárem Intertoto? Všechny středeční zápasy začínají v 16:40.

Největší boj se vede o druhé místo. Ve hře jsou Slavia, Teplice a Olomouc, po úterním rozhodnutí odvolací komise z boje odpadl Liberec, který po skončení ligy přijde o šest bodů. V Teplicích si po prohře s Libercem mohli alespoň ulevit, že na reparát nemusejí čekat celý týden, teď přivítají Ostravu. "Po každé prohře je vždycky lepší, když se hraje co nejdřív. Jen musíme naši dobrou hru potvrdit ziskem bodů," uvedl trenér Vlastislav Mareček, který bude postrádat distancovaného Radu. Ostrava ví, jak se z teplických Stínadel vozí body, v posledních dvou startech zde uspěla. Teď ji ale víc než liga zajímá finále poháru.

Slávisté na jaře doma ztrácejí neobvykle často, ale se Zlínem si to nemohou dovolit, jinak na stříbrné medaile mohou zapomenout. "Je smutné, že jsme ve dvou zápasech doma nedali ani jeden gól. Musíme zachovat klid a věřím, že se podaří konečně prosadit útočníkům, či někomu z druhé řady," mínil trenér Karel Jarolím. Hrát nebude Koloušek, otazník je nad Švecem a Zbončákem.

Zlín ještě nemá stoprocentně jistou záchranu, a tak by rád bodoval. "Určitě už ale můžeme hrát proti Slavii uvolněněji a bez nervozity," říkal trenér Pavel Hapal, kterému stále chybí zraněný gólman Baránek.

Podobný souboj ohroženého s týmem pokukujícím po horních pozicích se odehraje v Českých Budějovicích, kam přijede Olomouc. Domácí mají pád na dosah. "Naděje je malá, ale budeme se prát," tvrdil trenér František Cipro, kterého trápí rozsáhlá marodka. Ke Gruberovi, Němcovi a Horejšovi se přidali už i Pončák a Chlebek, navíc Homoláč má osm žlutých karet.

Olomouci se otevřel velký cíl a chce udělat všechno pro jeho splnění. "Domácí mají motivaci jako hrom, je to pro ně zápas o bytí a nebytí. Bude to proto nesmírně obtížně," tušil trenér Petr Uličný, který postrádá jen dlouhodobě zraněného Pečnika.

Nejblíže Českým Budějovicím je v lize Slovácko, které nyní přivítá Spartu. Domácí jsou remízovým králem ligy, už třináctkrát se o body dělili. "Sparta má svoje problémy. Pro naše hráče musí být motivací, že si mohou zajistit prvoligovou příslušnost," burcoval trenér Ladislav Molnár. Chybět bude Lukáš Jarolím.

Sparta má za sebou jablonecký debakl, navíc ještě vůbec netuší, zda ji do zápasu povede Jaroslav Hřebík, kterého trápí nepříjemný pásový opar. "O tom, zda bude s týmem, se rozhodne až během dnešního odpoledne," řekla mluvčí Lenka Raková. Přítomnost trenéra je ohrožena, účast kapitána vyloučena; Poborský má osmou žlutou kartu a dvouzápasový trest si odpyká v závěru jara; nepřenese ho tak do příští sezony. Zraněn je stále Pergl.

Jablonec proti Spartě poprvé vyhrál na jaře na domácím trávníku, ale teď ho čeká potvrzení v duelu s Mladou Boleslaví. "Je to menší derby. Soupeř je to hodně nepříjemný, venku hraje velmi dobře," míní kouč Petr Rada, který má problémy s postem defenzivního záložníka: Kordula a Rosický jsou zraněni, Hušek netrénuje kvůli bolestivým puchýřům.

Mladá Boleslav má naději, že hned v první sezoně mezi elitou pronikne do Evropy. Pokud Ostrava vyhraje pohárovou soutěž, stačí jí skončit před Zlínem a bude hrát v Intertotu. Do sestavy se vracejí Langer a Baranek. "Hra zálohy a útoku v Brně nebyla dobrá," sliboval si Uhrin od zkušených hráčů zlepšení.

Fotbalisté Drnovic už nemají po sportovní stránce existenční starosti, ale stále je nevyjasněna jejich profesionální licence. V derby s Brnem bude mít větší motivaci hostující tým, který není zachráněn. Domácím bude chybět potrestaný Gába. "Nyní už nedoléhá na naše hráče psychický tlak záchrany, budou ale hrát o body, prémie a případně nové smlouvy," řekl trenér Josef Mazura. Stopera Schindlera čeká jubilejní dvoustý ligový start.

Trenér Brna Jiří Kotrba už může počítat se Živným, nejistý je start zraněného Mezlíka. "Soupeře máme dobře zmapovaného z jeho posledního vystoupení. V domácím prostředí představují Drnovice velmi kvalitního soupeře," uvedl Kotrba. Brno vyhrálo v Drnovicích naposledy před devíti lety.

Opava se minimálně na rok rozloučí s první ligou na vlastním stadionu. Před derniérou má problémy s marodkou: zranění jsou Šalamoun a Laciga, šrámy mají Kulig s Burešem. "Budeme to těžce lepit dohromady, ale věřím, že našim fanouškům ještě naposledy uděláme radost," řekl trenér Vlastimil Palička. Slezanům se doma proti Příbrami nevede, z pěti zápasů vyhráli jediný.

Marila se rozhodla z Moravy přivézt záchranu a definitivu si může vybojovat v Opavě. Trenér Pavel Tobiáš s týmem od víkendu zůstal na soustředění nedaleko Vyškova. "Když se vydáme na více než sto procent, budeme odjíždět z Moravy spokojeni," tvrdí kouč.

Ani Blšany ještě nemohly slavit, po Liberci by se jim to však mohlo poštěstit. "Hrajeme s velice kvalitním soupeřem, kterému se daří. Víme ale také, že bod by znamenal definitivní pojistku," řekl trenér Michal Bílek. Chmel doma poslední čtyři zápasy neprohrál, ale pouze jednou se radoval z vítězství.

Liberec vynesly poslední dvě výhry na druhé místo, ale musí po sezoně počítat se šestibodovým odpočtem za korupci. "Bude to minimálně tak těžké jako v sobotu v Teplicích. Z Blšanských spadlo napětí a nedostávají moc gólů," připomněl trenér Stanislav Griga. Potrestaný je Šinglár, zraněni Došek s Abrahámem.

Nepřijetím ústavy EU se vůbec nic nestane, život půjde dál; její přijetí by naopak znamenalo skok do temnot supranacionalismu. Evropa není žádná politická jednotka, a nemusí být proto akceschopná jako celek. Je sdružením svébytných států a tak by to mělo zůstat, prohlásil v rozhovoru pro nejnovější číslo německého politického magazínu Focus český prezident Václav Klaus.

"Tvrzení, že nepřijetí evropské ústavy by znamenalo konec EU, krizi integrace a podobně, je nesmysl. To tvrdí jen evropští naivisté. Paniku šíří lidé, kteří nás chtějí přinutit, abychom řekli ano," řekl Klaus. "Nestane se vůbec nic (když ústava přijata nebude). Den poté půjdou lidé znovu spokojeně na procházku," pokračoval Klaus. Připomněl, že EU v různých formách už bez ústavy existuje 50 let. To ale podle něj neznamená, že ústava je nedůležitá. Je totiž pokusem evropské sjednocování urychlit a prohloubit. "Nedůležitá je ale pro každodenní fungování společenství," zdůraznil.

Podle Klause nemá současná debata o ústavě EU nic společného s Evropou. "Nikdo nemá klíče od Evropy. Chceme mít evropské komisaře, ale my Evropané bychom nikdy těmto lidem neměli dávat klíče od kontinentu," řekl.

Kritiku evropské byrokracie odmítl jako lacinou. "Já kritizuji přechod k postdemokratické společnosti. Bez státu nemůžeme mít demokracii. Proto považuji za ohrožení svobody občanů Evropy, když se kompetence států převádějí na EU. V současnosti děláme skok do temnot, skok z intergovernmentalismu (mezistátních vztahů) do supranacionalismu (nadnárodního řízení)."