Zprávy | Z archivu rubriky


Vleklá kauza českého podnikatele Františka Příplaty netvoří podle předsedy rumunského Senátu Nicolaeho Vacaroia problém v dobrých česko-rumunských vztazích. Vyřešení případu je plně v rukou soudu, řekl ČTK Vacaroiu. Příplata je obžalován z ošizení rumunského státu a z účasti na vraždě místního odboráře. Rumunský nejvyšší soud má verdikt vynést tento pátek. "Tento případ nevytváří žádný problém v dobrých vztazích mezi Českou republikou a Rumunskem. Naše stanoviska se shodují, totiž že pravda je pravda," uvedl Vacaroiu po jednání s šéfem české horní komory Přemyslem Sobotkou v Praze. "Je v zájmu české strany, aby tento proces byl co nejdřív ukončen," dodal Sobotka.

Příplatův případ se táhne od konce roku 2000 a byl provázen řadou odkladů a dalších komplikací. Obžaloba viní českého podnikatele z toho, že se v září 2000 podílel na vraždě rumunského odborového funkcionáře Virgila Sahleana. Odborář usiloval o zrušení kupní smlouvy, podle níž získaly většinový podíl ve válcovnách trub Tepro v rumunských Jasech české Železárny Veselí. Smlouvu podepsal Příplata. Zaměstnanci firmy Tepro tvrdí, že vraždu si objednali čeští majitelé, neboť odborový předák smlouvu odmítal jako nevýhodnou. Odvolací soud loni 8. října Příplatovi zvýšil za údajné nabádání k vraždě Sahleana navrhovaný trest ze šesti na osm let. Nově také uznal Příplatu vinným z ošizení rumunského státu při privatizaci firmy Tepro. Za to ho poslal do vězení na 14 let, ačkoli soud první instance ho v této kauze obvinění zprostil. Podle rumunských zákonů je platný jen delší trest. Příplata jakýkoli podíl na obviněních vždy rozhodně odmítal.

Za velkého zájmu veřejnosti se v úterý v Praze uskutečnilo poslední rozloučení s přední divadelní, filmovou a televizní herečkou Stellou Zázvorkovou, která zemřela 17. května ve věku 83 let. Velká obřadní síň strašnického krematoria se zaplnila do posledního místa.

Rakev na katafalku obklopovalo množství květů. Byly mezi nimi věnce od prezidenta Václava Klause a jeho chotě Livie, předsedy vlády Jiřího Paroubka, který usedl mezi smutečními hosty, od předsedy Senátu Přemysla Sobotky, ministra kultury Pavla Dostála, od Herecké asociace, České filmové a televizní akademie, televize a rozhlasu, nadace Život umělce a Městských divadel pražských.

V úvodu pietního aktu zazpívala Lucie Bílá. Nejprve Gounodovo Ave Maria a pak rovněž známou píseň Pie Jesu z Requiem skladatele Andrewa Lloyda Webbera za doprovodu královéhradeckého chlapeckého sboru Boni Pueri. Ministr Dostál pak dal zesnulé poslední sbohem nikoli z titulu své funkce, ale jako člověk, který ji měl rád. "Jestli byl někdo tak silně poznamenán člověčinou, byla to právě ona. A to v soukromém životě i na jevišti. Ačkoli její osobní život nebyl vždy jen plný radosti, dokázala sama radost rozdávat plnými hrstmi. Její povaha přinášela pohodu, moudrost, laskavost, dobrou náladu, nakažlivý optimismus, ale i světlo do tmy," uvedl a poděkoval za to, co vykonala pro českou kulturu. Dostál se prý nikdy nepotkal s člověkem, který by o ní řekl byť jen jedno nepěkné slovo. "Kdyby tady byla s námi dalších sto roků, asi by nám pořád přinášela radost. Patřila k těm vzácným lidem, jejichž odchodem ztrácí tento svět mnoho ze svého jasu a barevnosti. Bude nám všem hodně chybět," dodal. Nestyděl se přitom za slzy, které se nejen jemu při "poslední děkovačce" této velké české herečky draly do očí.

Smuteční síní se pak při zavírající se oponě rozezněl potlesk, jímž přítomní herečce naposledy poděkovali. Byli mezi nimi Jiřina Jirásková, Zdeněk Svěrák, Karel Gott, Helena Vondráčková, Miroslav Donutil, Eva Pilarová, Stanislav Zindulka, Miloš Nesvadba, Václav Postránecký, Jiřina Bohdalová, Juraj Herz a mnozí další.

Česká elektrárenská společnost ČEZ vyzvala Evropskou unii k vytyčení jasné politiky pro trhy elektřiny. Zásah je nutný zvláště kvůli prudkému rozšiřování subvencované větrné energie. To by mohlo v Evropě vést až k úplnému konci přeshraničního obchodování s elektřinou, řekl v Budapešti místopředseda představenstva ČEZ Alan Svoboda. ČEZ především poukazuje na propad kapacit pro obchodování s elektřinou mezi Německem a Českou republikou. Společnost je druhým největším evropským vývozcem po Electricité de France a loni vyvezla asi třetinu své produkce.

EU ve snaze mít politiku pro celou řadu oblastí elektroenergetiky od cen přes bezpečnost dodávek po udržitelnost úplně ztratila ponětí o prioritách. "V EU není žádná jasná politika. Jestliže nevytyčíme skutečné priority, budeme těžce bojovat o formování trhů (elektřiny) na nadnárodní úrovni," řekl Svoboda podle agentury Reuters. Za největší problém, s nímž se střetávají trhy elektřiny ve střední Evropě, označil Svoboda dostupnost obchodovatelných přenosových kapacit pro mezihraniční dodávky. Objem těchto kapacit totiž v poslední době prudce snížila expanze větrné energie v Německu s rozsáhlou vládní podporou. Obchodníci nyní mají k dispozici mnohem méně kapacit, protože přenosové sítě se musí vyrovnávat s prudkým kolísáním nespolehlivé produkce větrných turbín. "Musí se změnit politika podpory větrné energie. Pokud se zde nic neudělá, bude to znamenat úplný konec obchodování," varoval Svoboda. "Do pěti let se vrátíme ke starým dobrým časům národních sítí bez mezinárodního obchodu," dodal Svoboda, který je rovněž obchodním ředitelem ČEZ.