Zprávy | Z archivu rubriky


Napínavá až do poslední chvíle bude anketa o nejlepšího českého lyžaře uplynulé sezony. Po měsíčním hlasování vzejde Král bílé stopy v pátek z textových zpráv fanoušků, přičemž možnost volit skončí až v průběhu vyhlášení, které začne v 19:00 v Krušnohorském divadle v Teplicích.

"První tři místa se každým dnem mění," řekla ČTK Renata Balašová z agentury Victoria Ideas, která mediálně zastupuje lyžařský svaz. Anketa přilákala podle pořadatelů velký zájem fanoušků, kteří mohou svému favoritovi z jednoho telefonu poslat neomezené množství hlasů. Korunu vítězi večer předají lyžařský předseda Aleš Vaněk s předsedou senátu Přemyslem Sobotkou. Dá se předpokládat, že ze sedmnáctky nominovaných patří k nejžhavějším kandidátům na korunu pro vítěze běžkyně Kateřina Neumannová. Mistryně světa z Oberstdorfu anketu vyhrála již čtyřikrát, naposledy loni, a v případě pátého triumfu by v počtu výher předstihla další běžkyni Květu Jeriovou-Peckovou.

Neumannová ovšem není jedinou favoritkou, jelikož čeští lyžaři přivezli v zimě sedm medailí ze světových šampionátů. Zlato si na krk pověsil i skikrosař Tomáš Kraus, který se navíc stal prvním českým vítězem Světového poháru. Vysoko může být například dvojnásobný medailista z MS, skokan na lyžích Jakub Janda, nebo slalomářka Šárka Záhrobská, bronzová z MS v Bormiu. Stříbro ze šampionátu v jízdě v boulích dává šanci Nikole Sudové.

Občanští demokraté požádají premiéra Jiřího Paroubka, aby ve sněmovně vysvětlil své výroky na adresu prezidenta Václava Klause. Zároveň jeho výroky přirovnali k praktikám minulého režimu. Paroubek ve čtvrtek zakladateli a čestnému předsedovi ODS pohrozil omezením zahraničních cest, nebude-li vystupovat v souladu se zahraniční politikou vlády. Učinil tak v souvislosti s Klausovou kritikou euroústavy. Podle prohlášení nejsilnější opoziční strany, které obdržela ČTK, Paroubkův výrok připomíná praktiky minulého režimu. Premiérovo chování označila ODS "za snahu umlčet svobodnou diskusi o závažných tématech, které se dotýkají každého občana ČR". Prezident podle ústavy zastupuje stát navenek a je spolutvůrcem zahraniční politiky, tvrdí občanští demokraté.

Podle Paroubka je ale prezident stejným služebníkem státu jako kdokoli jiný z vládních úředníků. V zahraničí proto musí vystupovat v souladu s postojem kabinetu. "Je legitimním právem občana Klause vyjadřovat své názory. Jako prezident a součást výkonné moci státu by však měl zmírnit své postoje. Zejména v zahraničí, kde není vnímán jako občan Klaus, ale jako prezident republiky," uvedl Paroubek ve Žďáru nad Sázavou, kde se zúčastnil sněmu Svazu měst a obcí.

Prezident vzápětí zásadně odmítl Paroubkovu interpretaci, že za zahraniční politiku státu zodpovídá výhradě vláda a prezident se musí řídit jejími pokyny. Klaus se chce příští týden s Paroubkem sejít a spor vyjasnit.