Zprávy | Z archivu rubriky


Občanští demokraté požádají premiéra Jiřího Paroubka, aby ve sněmovně vysvětlil své výroky na adresu prezidenta Václava Klause. Zároveň jeho výroky přirovnali k praktikám minulého režimu. Paroubek ve čtvrtek zakladateli a čestnému předsedovi ODS pohrozil omezením zahraničních cest, nebude-li vystupovat v souladu se zahraniční politikou vlády. Učinil tak v souvislosti s Klausovou kritikou euroústavy. Podle prohlášení nejsilnější opoziční strany, které obdržela ČTK, Paroubkův výrok připomíná praktiky minulého režimu. Premiérovo chování označila ODS "za snahu umlčet svobodnou diskusi o závažných tématech, které se dotýkají každého občana ČR". Prezident podle ústavy zastupuje stát navenek a je spolutvůrcem zahraniční politiky, tvrdí občanští demokraté.

Podle Paroubka je ale prezident stejným služebníkem státu jako kdokoli jiný z vládních úředníků. V zahraničí proto musí vystupovat v souladu s postojem kabinetu. "Je legitimním právem občana Klause vyjadřovat své názory. Jako prezident a součást výkonné moci státu by však měl zmírnit své postoje. Zejména v zahraničí, kde není vnímán jako občan Klaus, ale jako prezident republiky," uvedl Paroubek ve Žďáru nad Sázavou, kde se zúčastnil sněmu Svazu měst a obcí.

Prezident vzápětí zásadně odmítl Paroubkovu interpretaci, že za zahraniční politiku státu zodpovídá výhradě vláda a prezident se musí řídit jejími pokyny. Klaus se chce příští týden s Paroubkem sejít a spor vyjasnit.

Zdravotní pojišťovny možná budou muset zveřejňovat údaje, z nichž by lidé poznali, jak jsou konkrétní nemocnice a ambulantní i praktičtí lékaři úspěšní v léčbě. Mělo by také být jasné, kolik peněz péče v daném zařízení stála. Počítá s tím návrh, který sněmovně předložila skupina autorů v čele s bývalým ministrem zdravotnictví Jozefem Kubinyim. Kromě sociálního demokrata Kubinyiho a jeho stranické kolegyně Evy Novákové jsou pod předlohou podepsáni i někteří poslanci ODS, KDU-ČSL a US-DEU. Navíc jde v krátké době již o druhý poslanecký návrh, který se zveřejňováním informací o kvalitě léčby počítá. Zdá se tedy, že tato myšlenka má v dolní komoře nezanedbatelnou podporu a není bez šancí na schválení.

Veřejné by měly být informace o tom, jak úspěšné jsou v boji s chorobami nejen nemocnice, ale obecně všichni zdravotníci a zdravotní zařízení, která mají smlouvu s pojišťovnami, a o pacienty tak pečují za peníze vybrané z veřejného pojištění. Lidé by se podle poslanců měli dozvědět, jak si vedou jednotlivé nemocnice v léčení různých diagnóz a kolik komplikací při léčbě v tom kterém zařízení hrozí. Pacienti podle autorů nejsou jen pasivními příjemci zdravotní péče. "Občan, který péči platí i čerpá, má proto právo kontrolovat," uvedli poslanci.

Loni na podzim ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) řekla, že data o kvalitě péče v jednotlivých nemocnicích by se měla dostat k občanům jen s vysvětlujícími komentáři. Podle ní jinak hrozí, že lidé si je vyloží chybně. Týká se to prý například úmrtnosti. "Menší nemocnice posílají komplikované případy do fakultních nemocnic a tam mohou umřít. To by nasměrovalo občany - tam raději nepůjdu. Taková pověst by nebyla platná, byla by neprávem odvozena. Já bych z toho měla strach," uvedla tehdy ministryně.

Jízdné v pražské hromadné dopravě od července výrazně podraží. Základní přestupní jízdenka za 12 korun bude stát 20 Kč, cena nepřestupní jízdenky za osm korun se zvedne na 14 korun. Dětský lístek bude za deset korun a bude tak o čtyři Kč dražší. O úpravě jízdného rozhodli radní ve čtvrtek jednomyslně, řekl novinářům primátorův náměstek Jan Bürgermeister (ODS). Za předplatní kupony lidé zaplatí zhruba o deset procent více nad jejich současnou cenu. Za roční kupon lidé zaplatí 4160 korun, tedy o 360 Kč více. Čtvrtletní kupon podraží ze současných 1150 na 1260 korun, měsíční ze 420 na 460 korun.

Zdražení by podle analytika Wood&Company Jana Slabého mělo cestující více motivovat k využívání předplatných kuponů. Naopak nárůstu individuální dopravy se vzhledem k vytíženosti silnic v hlavním městě neobává, stejně tak se nebojí zvýšeného podílu černých pasažérů. Slabý zároveň připomněl, že ceny hromadné dopravy v Praze stále patří k nejnižším v zemích EU. "Navíc poslední cenové úpravy byly prováděny v roce 2000, což se určitě nedá říct o nákladech," dodal.

Od července by si naopak měli polepšit důchodci. Na základě výměru o důchodu dostanou takzvaný seniorpas, řekl ČTK radní Radovan Šteiner (ODS). S ním budou mít podle něho nárok na zvýhodněné předplatní kupony, za jednotlivé jízdenky pak zaplatí polovinu jejich plné ceny. Seniorpas bude zahrnovat i volné, nebo zvýhodněné vstupy do zoo, botanické zahrady, městského muzea, galerie, muzea hromadné dopravy a některých divadel, uvedl radní.