Zprávy | Z archivu rubriky


Univerzita Karlova dá stipendium na ubytování všem studentům denního studia. Největší částku poskytne sociálně slabým posluchačům, mezi ostatní rozdělí zbytek peněz, které dostane od ministerstva školství. O pravidlech rozdělování ubytovacího stipendia rozhodl v pátek akademický senát. Přímý příspěvek zavádí reforma financování a nahradí současnou státní dotaci na lůžka na kolejích. Příspěvek dostanou i ti, kteří nyní nebydlí na kolejích dotovaných státem a bydlení si financují ze svého.

Studentům žijícím na kolejích stipendium většinou nepokryje zvýšení cen ubytování. Zatímco nyní platí v průměru 800 až 1200 korun za lůžko na měsíc, od října bude nejčastější cena koleje kolem 2000 korun, někde až 4000 korun. Zástupci UK tvrdí, že ceny jsou režijní a univerzita na studentech nechce vydělávat. Kolejné se zvyšuje kvůli reformě financování, školy k ceně lůžka na měsíc většinou připočítávají zhruba 900 korun, které dostávaly jako dotaci od státu. Proti zdražení minulý týden v Praze protestovalo téměř 200 studentů.

Členové akademického senátu se přeli o to, zda by měli stipendium dostat i studenti bydlící v sídle školy. Odpůrci příspěvků pro všechny uváděli, že škola dostane peníze jen na studenty, jejichž trvalé bydliště je mimo sídlo školy, a peníze se tak zbytečně rozmělní mezi velký počet posluchačů. Nakonec se akademici přiklonili k plošným příspěvkům.

Hokejoví obránci Marek Židlický a Jan Srdínko podepsali smlouvy s nováčkem švédské ligy Leksandem. Zatímco čerstvý mistr světa z Vídně Židlický bude ve Skandinávii působit pouze v případě, že se nerozběhne NHL, Srdínko uzavřel s ambiciózním klubem klasický kontrakt.

Židlický by se do Leksandu přesunul z IFK Helsinky, kde strávil letošní sezonu. "Když to přeženu, tak Marek měl milion nabídek, chtěl ho skoro každý," řekl hráčský zástupce Jiří Hamal internetovému serveru hokej.cz na adresu nejlepšího obránce šampionátu ve Vídni a člena All Star týmu turnaje. Odchovanec kladenského hokeje se rozhodl pro švédský klub, se kterým podepsal takzvanou alternativní smlouvu. "V případě, že začne NHL, bude hrát za Nashville. Jestliže ne, nastoupí za Leksand," uvedl Hamal.

Srdínko se stěhuje na sever Evropy z Ruska, kde hájil barvy Novosibirsku. Po roce však klub opustil a podepsal s Leksandem také roční smlouvu. Také on měl několik nabídek, i z české extraligy. "Dohodli jsme se, že Honza ještě bude hrát v cizině. Má za sebou úspěšný rok, příští sezonu na to chce navázat," řekl Hamal, podle kterého se Srdínko do švédské soutěže hodí.

Srdínko a případně Židlický nebudou jedinými českými hráči v klubu. V letošní sezoně působili v Leksandu obránce Ladislav Benýšek a útočník Tomáš Kucharčík. Zatímco Benýšek bude v týmu pokračovat, Kucharčík odešel do druholigového švýcarského celku Morges. Leksand pro příští sezonu angažoval také slovenského útočníka Jiřího Biceka.

Stát zdravotnictví finančně pomůže, na druhé straně by se ale mělo začít šetřit, například ve výdajích na léky a přístroje. Lékařům a dalším zdravotníkům v nemocnicích by měly od 1. září vzrůst platy, a to o osm procent. U lékařů by to mělo být z 37.000 zhruba na 40.000 korun. Dohodli se na tom v pátek zástupci vlády, pojišťoven, lékařů a nemocnic.

Premiér Jiří Paroubek po jednání řekl, že lidé se také zřejmě dozvědí, jak je která nemocnice a ordinace úspěšná v léčbě. Podle prezidenta České lékařské komory Davida Ratha jde o "racionální kompromis", který prospěje všem. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová je s výsledky jednání vcelku spokojena. "Já doufám, že to již bylo jednání gruntovní a závěrečné a že konečně k určité dohodě došlo," řekla. Naznačila ale, že pojišťovny s výsledky zřejmě spokojeny nebudou. "Tím jsem chtěla říci, že nelze vyloučit ještě některé úpravy," prohlásila.

Stát jednak odkoupí pohledávky Všeobecné zdravotní pojišťovny ve výši 3,8 miliardy korun, které zůstaly po zkrachovalých státních podnicích. Kromě toho bude státní rozpočet od příštího roku víc platit za státní pojištěnce, tedy děti, důchodce a nezaměstnané. Mělo by to přinést dalších 2,3 miliardy korun ročně. Emmerová naznačila, že částka by se mohla vyšplhat až na 4,6 miliardy korun.

Podle mluvčího Koalice soukromých lékařů Jana Jelínka dohoda zahrnuje krátkodobá opatření, která zajistí "přežití" jen na půl roku až rok. "Neřeší to dlouhodobé problémy," řekl. "Myslím si, že by bylo úplně nejlepší, kdyby se podařilo zkoncipovat úplně nový zákon, který by lépe řídil financování péče," podotkla Emmerová.