Zprávy | Z archivu rubriky


Český prezident Václav Klaus soudí, že lidé mají základní povinnost chránit přírodu, ale nejsou k tomu vůbec nutní organizovaní ekologové a zelené strany. Klaus to řekl v pátek při návštěvě Finska, jehož přístup k přírodě a prolínání přírody s městem se mu líbí; stejný přístup by rád viděl i v České republice.

"S ekologickým agresivním občasným hnutím to fakt nemá nic společného, ani se stranami Zelených to nemá nic společného. To měli Finové dávno předtím, než vůbec napadlo někoho Stranu zelených založit," prohlásil Klaus. Finský styl života, architektury a urbanistiky je podle něj tradiční a vznikl dávno předtím, než ochránci životního prostředí začali "dělat pochody na jaderné elektrárny". To, co dělají Finové, je podle něj normální přístup rozumných lidí.

Podle Klause musejí lidé zachovat přírodu minimálně v takovém stavu, v jakém ji zdědili od otců a praotců. "A na to já nepotřebuji pana Jakuba Patočku (šéfredaktora Literárních novin a představitele české Strany zelených) nebo kohokoli jiného," podotkl prezident.

Patočka, který je nyní ve Španělsku, byl ve své reakci stručný. "K tomu se snad nedá říct nic jiného, než že příroda nepotřebuje Václava Klause k tomu, aby komentoval poměry, které tady panují," řekl Patočka ČTK.

Česká ekologická hnutí v minulosti věnovala Václavu Klausovi pozornost při udílení svých anticen za problematický vztah k životnímu prostředí. Hned dvakrát byl například Klaus nominován v anketě Zelená perla za největší antiekologický výrok roku. Cenu v této anketě Klaus získal v roce 1995 ještě jako premiér za tvrzení, že "ekologie není věda, s vědou nemá nic společného, je to ideologie". Už o dva roky dříve rovněž jako premiér dostal cenu Ropák za největší antiekologický počin. Toto ocenění obdržel za "prosazení dostavby jaderné elektrárny Temelín a za ekonomickou politiku, která přeměňuje přírodu na ekonomický ukazatel - výši hrubého domácího produktu".

Co nejrychleji ukončit čekání na gól a pak pobavit atraktivní hrou, takový mají cíl fotbaloví reprezentanti v sedmém kvalifikačním utkání o účast na mistrovství světa. Zápas proti největšímu outsiderovi první skupiny Andoře ale nebude jen honičkou za gólovým účtem, ale také velkým svátkem pro Liberec; zde se bude hrát vůbec první reprezentační zápas.

První vzájemný zápas skončil před dvěma měsíci v Andoře jasnou výhrou českého favorita 4:0. Nyní se očekává minimálně stejný brankový rozdíl a optimisté dokonce doufají, že dojde k překonání historické výhry, kterou reprezentace zaznamenala před devíti lety proti Maltě (6:0). Nejvyšší prohru Andoře připravili před čtyřmi lety Portugalci (1:7).

Výše skóre proti Andoře může, ale také nemusí hrát v konečném účtování roli. Zvlášť, pokud sobotní soupeř skončí ve skupině poslední. Výsledky s ním se pak pro případné hodnocení týmů na druhých místech ve skupinách budou odečítat.

Fotbalisté v týdnu ale tvrdili, že o překonání střeleckých rekordů jim nepůjde. Hlavním heslem před dalším duelem s Makedonií je klidná cesta k vítězství bez zranění a také žlutých karet. V ohrožení je nyní pouze Tomáš Rosický, který byl napomínán právě v Andoře.

Trenér Brückner zřejmě chystá překvapení v základní sestavě, a to nejen kvůli tomu, že pošle na hřiště jen tři obránce. "Budeme brát v potaz, že hrajeme ve středu další zápas, stejně jako to činíme jindy. Na trávník vyběhne optimální sestava na tu hru, kterou předvádí soupeř. Musíme si uvědomit, že 95 procent zápasu strávíme útočením do plných," uvedl kouč nekonkrétně.

Ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková soudí, že páteční dohoda politiků, zdravotníků a pojišťoven deficit ve zdravotnictví neodstraní, dokonce ani nesníží, mohla by ale zajistit, aby už nerostl. Ocenila však tu část dohody, která pojišťovny nabádá k tomu, aby začaly zveřejňovat údaje o kvalitě zdravotní péče. Mělo by to například znamenat, že lidé se dozvědí, jak je která nemocnice úspěšná v léčbě různých diagnóz. "K tomu nás vyzval přímo pan premiér - začít zveřejňovat, která zařízení jsou kvalitní, kde ručíme za péči pro naše pojištěnce," uvedla. Pojišťovny dostaly podle ní také za úkol důsledně trvat na tom, aby zdravotníci spořili. "Dohoda jako taková k úsporám nevede, je to na tom, jak donutíme naše partnery úsporně se chovat," řekla.

Jedna z věcí, na které se účastníci schůzky domluvili, je zavedení elektronických zdravotních knížek. Musílková řekla, že 550.000 klientů VZP už je má. V praxi to podle ní vypadá tak, že kromě pacienta si i ošetřující lékař po zadání hesla na internetu může ověřit, jaké jsou výsledky vyšetření i kolik a jaké léky člověk bere. Jde o to, že pacient obvykle chodí k několika lékařům a každý mu třeba předepíše jiný lék. Účinky některých medikamentů mohou jít vzájemně proti sobě, kromě toho může užívání příliš mnoha léků způsobit na zdraví víc škody než užitku. Ošetřující lékař by tak po nahlédnutí do zdravotní knížky mohl tyto věci ohlídat a některé léky třeba vysadit. Znamenalo by to tedy i úspory ve výdajích na léky a za zbytečná vyšetření.