Zprávy | Z archivu rubriky


Český fotbal se raduje z dvou vysokých vítězství národního týmu, ale o jeho dalším osudu se bude rozhodovat také v pátek v jednací síni Národního domu v Praze na Smíchově. Tam se sjedou delegáti valné hromady Českomoravského fotbalového svazu, aby na druhý pokus zvolili předsedu. Jedinými kandidáty zůstali Vlastimil Košťál a Ivan Hašek.

V Jihlavě se bude v příští sezoně hrát poprvé v historii první fotbalová liga. Hráči FC Vysočina porazili v posledním kole druhé ligy Kroměříž 3:1 a v tabulce obsadili druhé místo za Mostem.

Slovenský fotbalový záložník Karol Kisel je novou posilou mistrovské Sparty Praha. Osmadvacetiletý fotbalista, který dosud oblékal dres Liberce, podepsal na Letné s novým zaměstnavatelem čtyřletou smlouvu.

Slovenský fotbalista Róbert Zeher přestoupil z Opavy do Baníku Ostrava. Dvacetiletý ofenzivní hráč dal nabídce loňského mistra přednost před Libercem i Olomoucí a přesun do nového slezského působiště stvrdil podpisem smlouvy na tři roky.

Trenér českých házenkářů Rastislav Trtík opustí 20. června po kvalifikačním zápase na mistrovství Evropy s Portugalskem národní tým. Svůj odchod oznámil na čtvrteční tiskové konferenci v Brně s vysvětlením, že se poté bude věnovat už jen angažmá v německém týmu Melsungen.

Česká republika se bude ucházet o pořádání veslařského mistrovství světa v roce 2010. Pokud Český veslařský svaz se svou kandidaturou, kterou plánuje podat letos na podzim, uspěje, sešla by se v Račicích světová elita tohoto sportu po sedmnácti letech. Areál na Litoměřicku totiž podobnou akci hostil naposledy v roce 1993.

Basketbalistka Kamila Vodičková ve středu poprvé oblékla v lize WNBA dres Phoenixu a podílela se na vítězství svého nového celku v Los Angeles 66:63. Česká pivotmanka, která do zámoří odcestovala později kvůli artroskopické operaci kolena, strávila jako náhradnice na palubovce 21 minut a připsala si dva body za koš ze hry.

Příjmy z drog, prostituce a pašování cigaret a alkoholu dosáhly předloni 0,5 procenta výkonu české ekonomiky. Zatímco příjmy z prostituce se do výpočtu hrubého domácího produktu počítají, obchod s drogami a pašování v něm zatím zahrnuty nejsou. V tiskové zprávě to uvedl Český statistický úřad. Celková přidaná hodnota uvedených nelegálních činností v roce 2003 přesáhla 14 miliard korun. Podle Jiřího Vopravila z ČSÚ patří k nejvyšším příjmům z nelegální ekonomiky příjmy z prostituce, které dosahují 0,2 procenta HDP. Statistici do budoucna plánují do výpočtu HDP zařadit i odhady obchodu s drogami a pašování.

Češi podle statistiků předloni spotřebovali drogy za 7,9 miliardy korun. Celková produkce drog v Česku dosáhla 3,9 miliardy korun. Ze zahraničí se dovezly drogy za dalších 687 milionů korun, jejichž hodnota se vlivem marží distributorů zvýšila na čtyři miliardy korun. Nejužívanější drogou byly marihuana a hašiš, kterých se spotřebovalo asi 10,5 tuny. Alespoň jednou užilo v roce 2003 nějakou drogu přes milion Čechů.

Prostitutky v ČR předloni utržily 8,7 miliardy korun, přičemž 5,5 miliardy za jejich služby utratili cizinci. Prostitutky s cizí státní příslušností poslaly podle odhadů do zahraničí asi 400 milionů korun.

Hodnota pašovaných cigaret a lihovin dosáhla v roce 2003 podle odhadů 3,4 miliardy korun, přičemž podíl obou druhů zboží byl přibližně stejný. Zatímco cigarety se pašují spíše do Česka, lihoviny se naopak obvykle ze země nelegálně vyvážejí do zahraničí.

První mezinárodní soutěž houslařských učňů a tovaryšů připravují v Lubech u Chebu. Nápad, který vznikl mezi studenty místního středního odborného učiliště, podpořila jak škola, tak lubští houslaři. Mezi dvacítkou přihlášených soutěžících jsou houslařští učni z České republiky, Německa či Itálie, řekl ČTK pořadatel soutěže Jaromír Jelínek. Soutěž se odehraje v Lubech od 21. do 25. června. Porota bude hodnotit nástroj, který si soutěžící přivezou s sebou a který sami ručně vyrobili, a také přímo na místě řemeslnou zručnost soutěžících. Budou muset vyřezávat desku houslí podle modelu, zaměřovat a vyřezávat rezonanční otvor. Na čas pak budou vyrábět takzvanou duši houslí, spojující horní a dolní část nástroje. "Je to poměrně komplikovaná práce, ale dobrý student ji musí zvládnout," řekl Jelínek.

Soutěž je zaměřena na učně a tovaryše, tedy mladé houslaře, kteří dosud nejsou profesionálové. Věk přitom není rozhodující. Mezi soutěžícími jsou proto sedmnáctiletí studenti i tovaryši, kteří už přesáhli třicítku. "Škol, jako je naše, je ve světě málo. V Česku jsme jediná škola tohoto druhu, několik dalších je po Evropě," řekl Jelínek. Jak ale dodal, houslaři z Lubů jsou znepokojení tím, že škola se po 133 letech bude z rozhodnutí kraje stěhovat do Chebu.

Součástí mezinárodní soutěže bude i řada doprovodných akcí pro účastníky. Připraveny jsou přednášky o historii houslařství v regionu, prohlídka lubské školy či návštěva partnerské houslařské školy a muzea v Markneukirchenu. Soutěž houslařů se samozřejmě neobejde bez hudby. Zahajovací koncert Brána baroka otevřená, který se bude konat už 19. června, představí instrumentální hudbu 17. a 18. století. Na závěrečném koncertě 24. června vystoupí houslista Ivan Ženatý spolu s klavíristkou Katarinou Ženatou. Souběžně se soutěží bude v Lubech zpřístupněna i výstava současných a historických smyčcových nástrojů a smyčců a houslařského materiálu.

Ekonomové neskrývají překvapení nad vysokým dubnovým růstem průmyslové výroby. Podle Radomíra Jáče z finanční skupiny PPF se růst vrací k silným úrovním z roku 2004 a nabízí se domněnka, že se ve statistice již projevuje zahájení výroby v kolínské automobilce TPCA. "Podobně jako u HDP, i zde opakujeme příslib pozitivního dopadu výroby TPCA na celkovou průmyslovou výrobu," řekl ČTK Jáč. Průmyslová výroba se v dubnu meziročně zvýšila o 5,7 procenta. Prudce zrychlila tempo z března, kdy stoupla o 0,1 procenta. V dubnu vzrostla produkce ve všech průmyslových seskupeních. Dařilo se zejména výrobcům strojů a dopravních prostředků, oznámil Český statistický úřad.

David Navrátil z České spořitelny upozornil na strukturu růstu průmyslové výroby. Na špičce pomyslného žebříčku je produkce výrobků s vysokou přidanou hodnotou, tedy strojů a aut, i výrobků s nízkou přidanou hodnotou, jako je těžba nerostných surovin a zpracování ropy. Podle něj navíc růst průmyslu v souvislosti s růstem HDP o 4,4 procenta dává dobré vyhlídky pro další urychlení růstu české ekonomiky.

Vladimír Kvasnička z Komerční banky naopak příliš důvodů k optimismu nevidí. Upozorňuje především na nedostatek zakázek. V meziročním srovnáním vzrostly o 4,3 procenta, což je výrazně méně než v loňském roce. "Lepší výsledek samotné dubnové výroby je také třeba hodnotit bez růžových brýlí. Významnou roli hrál nyní příznivější statistický základ," řekl.