Zprávy | Z archivu rubriky


Novým svědkem v případu údajného podplácení unionistického poslance Zdeňka Kořistky je bývalý novinář a spisovatel Ladislav Sommer z Ostravy. Muž, který se sám přihlásil policii, tvrdí, že poradce šéfa ODS Marek Dalík a lobbista Jana Večerek během loňské schůzky v ostravské kavárně Cafe Bar Paris s Kořistkou mluvili o deseti milionech a jeho politické budoucnosti. Dalík to ale odmítá. "Zařizoval jsem tehdy byt a měl v kapse tři tisíce korun. Když jsem to slyšel, říkal jsem si, že oni házejí miliony jako korunami a já suším jen drobné. To mě pobavilo," řekl v pátek ČTK osmapadesátiletý Sommer.

Dalík a Večerek byli stíháni kvůli tomu, že prý Kořistkovi nabídli deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří novou vládu. Oba od počátku obvinění odmítali. Dozorující státní zástupce Josef Bláha nakonec obvinění zrušil a případ odložil, protože neshledal podezření z trestného činu. Policie při stíhání obou mužů vycházela především z odposlechů. Postup v případu nyní prověřuje Nejvyšší státní zastupitelství v Brně. Dalík s Večerkem navíc podali žalobu na Kořistku a ministerstvo spravedlnosti. U soudu se chce bránit i ODS.

Sommer připustil, že přímo v restauraci nepochopil, že trojice hovořila o úplatku. "Nebylo zcela jasné, v jaké souvislosti o deseti milionech mluví. Domyslel jsem si to až později z novin," tvrdí svědek, který prý osobně zná jen Večerka, se kterým se setkal v rámci předvolební kampaně ODS do Evropského parlamentu. "Tehdy v restauraci jsem poznal i Kořistku," doplnil. Dalík na to má jednoznačný názor. "Já si myslím, že pan Sommer je šílenec. Je absurdní, že se po takové době přihlásí a někdo mu věří," řekl Dalík ČTK. "I nadále tvrdím, že tam nic takového nepadlo a navíc nikdo neseděl tak blízko, aby mohl něco slyšet," dodal.

Podle MfD Sommer svou opožděnou výpověď zdůvodnil policii do protokolu tak, že nepovažoval svědectví za důležité, protože se psalo, že policie má zásadní důkazy proti Dalíkovi a Večerkovi ve formě odposlechů. Když si prý přečetl v novinách vyjádření Bláhy, který případ definitivně odložil s tím, že důkazy nejsou dostatečné, odhodlal se přihlásit, Vzhledem k novému svědkovi se může celý případ znovu otevřít.

Novou semaforskou éru, v níž se vrátí k myšlence "sedmi malých forem", která před 46 lety stála u zrodu této populární pražské scény, začne Jiří Suchý na podzim v novém divadle v Dejvické ulici v Praze. Poté, co po povodních v roce 2002 vystřídal jedenáct adres, tam konečně se svým souborem nalezne střechu nad hlavou. "Bude to na Den Dejvic 4. září, co převezmeme klíče od nové scény. Pásmem Koncert s.r.o. pak 1. října, shodou okolností na mé narozeniny, zahájíme zkušební tříměsíční provoz. Koncert uvedeme i 28. října a 30. října, kdy oslaví narozeniny republika a Divadlo Semafor," řekl Suchý na pátečním setkání s novináři. Podle svých slov "přehodil veksl" a kromě zábavy nabídne i vážněji laděné projekty. Vedle hudebních komedií jimi budou koncerty, dětský kabaret, divadlo poezie, výtvarné divadlo, listování nerealizovanými filmovými scénáři a akce typu Host do domu. "Nejbližšími akcemi budou 16., 22., 23. a 30. června koncerty na nádvoří Nostického paláce, v nichž vedle současných členů Semaforu vystoupí i ti, kteří touto scénou prošli a dotáhli to daleko. Například Bohuš Matuš, Leona Machálková, Karel Černoch, Karel Vágner, Petra Janů, Miluška Voborníková a Zuzana Stírská," řekl Suchý. Nabral prý novou energii a kvůli finančnímu grantu sestavil pro novou scénu dramaturgický plán na čtyři roky.

"Budeme tam mít balkon a poprvé i orchestřiště. Budeme mít zpívající uvaděčky, na jedné stěně se objeví snímky z historie divadla a na obrazovkách videoprojekce," dodal. V repertoáru se 25. října objeví hra věnovaná českému bulváru Jako když tiskne, jejímž režisérem bude Zdeněk Zelenka. Koncem listopadu bude mít premiéru recitál Jitky Molavcové, o kterém se prý mluví už od roku 1971. Následovat bude večer připomínající semaforské začátky v někdejším Akord klubu v Redutě. "V každé sezoně se vrátíme k nějaké starší hře. První bude na jaře 2006 Kytice v koprodukci s brněnskou JAMU. Vystoupíme tam i my dva s Molavcovou a v roli Vodníka hostující Vašek Neckář," řekl Suchý. Sezonu uzavře hra Sukně smutnou jehlou spíchnutá.