Zprávy | Z archivu rubriky


Členství v Evropské unii pomůže České republice získat v létech 2007 až 2013 každoročně 110 až 120 miliard korun. Tyto peníze mohou významně pomoci regionům s vysokou nezaměstnaností, které jsou sužovány hospodářskými a sociálními problémy, tedy i Moravskoslezskému kraji. Na úterní tiskové konferenci to řekl premiér Jiří Paroubek. "Naším problémem není v této chvíli celkový hospodářský růst, naopak, ten se výtečným způsobem rozvíjí, problém je, že ten růst je velmi nerovnoměrný. V Praze je mimořádně rychlý, ale jsou problémové oblasti, kterým musíme pomoci z centra a především díky strukturálním fondům," prohlásil premiér Paroubek.

Na dotaz ČTK řekl, že Moravskoslezský kraj by mohl získat deseti až 20procentní podíl z peněz EU, které pomohou odstranit hospodářské disproporce mezi kraji. O konkrétních částkách se podle něj bude jednat. Další peníze půjdou do krajů na podporu programů zaměřených na rozvoj průmyslové výroby, rozvoj cestovního ruchu a infrastruktury. Příkladem pomoci moravskoslezskému regionu je podle Paroubka čtvrtmiliardová dotace na výstavbu Centra pokročilých a inovačních technologií, kterou poskytlo ministerstvo školství. Jde o projekt, který se bude zabývat perspektivními technologiemi, výzkumem, vývojem a pracovišti pro špičkové absolventy vysokých škol. Dalších 50 milionů korun vláda pošle v nejbližších dnech na rozšiřování Vědeckotechnologického parku v Ostravě.

Reprezentační brankář Petr Čech poprvé triumfoval v novinářské anketě Zlatý míč České republiky. Třiadvacetiletý fotbalista na pomyslném trůnu vystřídal pětinásobného vítěze Pavla Nedvěda, který skončil v devátém ročníku na druhém místě. Nejlepším trenérem v anketě, jejíž výsledky byly vyhlášeny v Praze, se stal kouč národního týmu Karel Brückner.

Fotbalový klub FK Drnovice vzdal svůj boj o účast v první lize. Zástupce majoritního vlastníka Petr Urbánek řekl ČTK, že klub už neusiluje o získání licence pro nejvyšší soutěž. Nabídku hrát první ligu tak zřejmě ve středu dostane Viktoria Plzeň, která ve druhé lize skončila třetí.

Pro fotbalisty pražské Sparty znamenala uplynulá sezona v Lize mistrů nejen neúspěch na hřišti, ale také na trhu. Letenský klub získal v soutěži jediný bod a vydělal nejméně v historii. Podle oficiální zprávy, kterou UEFA zveřejnila na svých internetových stránkách, činil zisk aktuálního českého mistra 3,847.403 eur (zhruba 115,5 milionu korun).

Start letní přípravy v milánském AC ještě nestihne, ale už začátkem srpna by chtěl český fotbalista Marek Jankulovski po zranění znovu naplno trénovat. Osmadvacetiletý reprezentant, který před nedávnem přestoupil z Udine do klubu italského vicemistra údajně za 382 milionů korun, měsíc po operaci zlomeného kotníku teprve začíná opatrně chodit bez berlí.

Český fotbalista Tomáš Ujfaluši je podle italského tisku jednou z možných posil Realu Madrid. Informaci o tom, že španělský velkoklub projevil zájem o stopera Fiorentiny, přinesla i televizní stanice SkySport. Hráčův agent Pavel Paska však zatím žádnou konkrétní nabídku nemá. Ani sám Ujfaluši zatím nic oficiálního neví, ale Real by prý neodmítl.

Mladí angličtí fotbalisté by měli přijít na hostování do pražské Slavie. V Londýně se na tom v minulých dnech dohodli zástupci klubu s představiteli Tottenhamu Hotspur, který stejně jako Slavii vlastní firma ENIC. Vedení českého vicemistra rovněž oznámilo, že v týmu zůstává největší opora mužstva Karel Piták, o kterého měla zájem Sparta. "Nabídka letenského rivala byla bezpředmětná a zájem ze zahraničního klubu zatím neregistrujeme," uvedl tiskový mluvčí Slavie Alexandr Kliment. Piták má v klubu smlouvu ještě na rok a půl.

Z Norska do Španělska se stěhuje brankářka házenkářské reprezentace Vendula Ajglová. Jejím novým působištěm bude špičkový klub Orsan Elda Prestigio, jenž za posledních pět let nechyběl ani jedou ve čtvrtfinále některého z evropských pohárů. Jeho vedení usiluje také o získání další české reprezentantky Martiny Knytlové z pražské Slavie.

Prezident Václav Klaus podpořil Ukrajinu v jejím zájmu o integraci do Evropské unie a NATO. Při úterním setkání se svým protějškem Viktorem Juščenkem v Kyjevě vyjádřil naději, že tento proces nebude trvat dlouho. Oba prezidenti se také shodli na nutnosti smluvní úpravy legalizace pobytu Ukrajinců v České republice, kteří zde hledají pracovní uplatnění a jichž je podle Juščenka na 200.000. "Česká republika bere na vědomí a plně respektuje ambice Ukrajiny stát se v co nejrychlejší době součástí evropských a euroatlantických struktur. Přáli bychom si, aby klepání na dveře těchto institucí netrvalo příliš dlouho," uvedl Klaus. Dodal, že Česká republika je připravena pomoci Ukrajině politickými názory a také po technické stránce. Juščenkovi předal dokument s konkrétními návrhy.

Klaus svou cestu označil za "výrazný signál změnám, ke kterým na Ukrajině právě dochází". "Česká republika oceňuje to, co se na Ukrajině stalo, a velmi si přeje, aby to vedlo ke šťastné budoucnosti všech Ukrajinců," uvedl. Oba prezidenti jednali o bilaterální spolupráci v rámci evropských struktur. Juščenko poděkoval českému prezidentovi za aktivní podporu demokratických změn na Ukrajině. České zkušenosti se vstupem do EU označil za užitečné pro Ukrajinu.

České a ukrajinské ministerstvo zahraničí připraví v nejbližší době návrh dohody o dočasném zaměstnávání občanů. Ta by měla vyřešit problémy Ukrajinců, kteří hledají pracovní uplatnění v České republice. Na tiskové konferenci v Kyjevě to oznámil prezident Juščenko po jednání s Václavem Klausem. Dohoda by podle něj měla usnadnit poskytování konzulárních služeb lidem pocházejícím z Ukrajiny a zjednodušit proces zaměstnávání.

Výstavy obrazů, soch, tradičních uměleckých výrobků i fotografií z arabských zemí nabízí od úterý nejen v Praze program Arabských kulturních dnů. Součástí jsou rovněž koncerty a filmový festival v pražském kině Blaník. Akci, kterou připravila Společnost česko-arabská, zahájil v Černínském paláci ministr zahraničí Cyril Svoboda. Připomněl, že sjednocováním Evropy se brzo arabský svět stane přímým sousedem Česka. Je proto podle něj třeba pěstovat povědomí o kultuře a životním stylu těchto kdysi vzdálených zemí.

V Praze a také Brně, Plzni, Hradci Králové, Olomouci, Kutné Hoře a Vyškově se v rámci první akce tohoto druhu v historii Česka představí umělci ze Sýrie, Alžírska, Tuniska, Palestiny, Libanonu i Saúdské Arábie. V hlavním městě se otevřely například dveře výstav "Obrazy a tradiční výrobky z arabských zemí" v galerii Jindřišská věž a "Tuniské výtvarné umění a knihy" v budově Útvaru rozvoje Prahy. Zájemci si budou moct v průběhu arabských dnů poslechnout i typickou hudbu tohoto regionu či vyslechnout arabskou poezii. V pražské restauraci Dahab se 25. června uskuteční arabská diskotéka. V pražské Botanické zahradě v Tróji bude možno nakoupit typické arabské rukodělné výrobky či zhlédnout břišní tance. Nezapomnělo se ani na ochutnávku tradičních arabských jídel. V zahradě bude rovněž instalována výstava kreseb českých školáků s arabskou tematikou. Tyto akce budou doplňovat přednášky zaměřené na seznámení s arabskou kulturou a historií a výstava arabských knih v Národní knihovně.