Zprávy | Z archivu rubriky


Sněmovna v úterý hlasy sociálních demokratů a KSČM schválila novelu církevního zákona, která má upravit evidenci charit a diakonií. Kritici ale míní, že to dělá způsobem, který je v rozporu s právy, jež církvím dává ústava. Přijetí normy přivítal ministr kultury Pavel Dostál. Novele zjevně přikládal velký význam, protože kvůli ní přerušil léčbu. Ministr, který bojuje s rakovinou, se opět vrací do péče lékařů, takže se zbytku schůze nezúčastní. "Kdybychom se nepotkali po dovolené, tak vám přeji všem volební úspěch," vzkázal od řečniště zákonodárcům hlasem, na němž bylo patrné dojetí. Poslanci mu zatleskali, většina z nich vestoje.

Novelu, kterou sněmovna schválila, tvrdě kritizují například vládní lidovci. Dostál očekává, že i Senát poslancům novelu vrátí. Věří naopak, že u prezidenta Václava Klause najde tato legislativní úprava podporu.

Ministr trvá na tom, že novela náboženské svobody nekrátí. Registrovaných církví je podle něj 26. "Je tam konflikt hlavně s katolickou církví, od samého počátku," uvedl ministr. Novela podle něj pouze říká, že církve "musí jednat podle právního řádu České republiky" a zřizování církevních právnických osoby se musí dít podle tohoto řádu. Talíř ale tvrdí, že ministerstvo kultury má podle novely evidovat jen farnosti a charity a ostatní církevní osoby bude muset církev zřizovat například jako podnikatelské subjekty. Jde podle něj třeba o vzdělávací a zdravotní zařízení. Fakt, že novelu prosadili společně poslanci ČSSD a KSČM, je podle Talíře "bez komentáře". Již minulý týden Talíř uvedl, že "relevantní církve" považují současnou podobu novely za diskriminační. Dostál mu oponoval. "V žádném případě se nedotýká nikterak vysoké, možná až v Evropě příkladně vysoké úrovně náboženské svobody," prohlásil tehdy.

Síťová lůžka, která zůstala v českých léčebnách, nejsou podle ředitele bohnické psychiatrické léčebny Ivana Davida v žádném případě zneužívána. Používají se jen při zklidnění zvlášť agresivních pacientů, u nichž například neúčinkují silné léky, řekl David. V Bohnicích jsou dvě postele se sítí, jedna na mužském a jedna na ženském oddělení. "Agresivita je součástí mnoha poruch. Nevymysleli jsme si ji, abychom mohli pacienty týrat," uvedl David. Podle něj je použití lůžek přísně kontrolováno a vyhodnocováno. "Většinou jsou tato lůžka prázdná," dodal šéf léčebny. Kampaň kolem klecových lůžek označil za hysterickou, poškozuje podle něj psychiatrii. Lidé ji pak nevnímají jako lékařský obor, který pomáhá pacientům.

Informace o používání klecových a síťových lůžek v Česku vzbudily před rokem mezinárodní rozruch. Do kampaně za jejich zrušení se zapojila i autorka knih o Harrym Potterovi Joanne Rowlingová. Bývalý ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi "klece" v léčebnách okamžitě zakázal.

Agresivní a nebezpečné pacienty mohou lékaři uklidnit umístěním do síťového lůžka, v izolaci, kurtováním k posteli či silnými léky. Podle ředitele psychiatrické léčebny v Dobřanech na Plzeňsku Vladislava Žižky samotní pacienti obvykle vypovídají, že by byli raději uklidňováni v síťovém lůžku, kde se mohou pohnout, než kurtováni. "Ti, kteří v síťovém lůžku byli, pak přiznali, že to bylo oprávněné rozhodnutí," řekl ČTK Žižka. Připomněl, že omezovací prostředky se používají všude v zahraničí. V některých zemích se ale upřednostňují silné léky k utlumení, kurtování nebo zásah zdravotníků, kteří doslova neklidného pacienta zalehnou.

Paví rodinka, která obývá Valdštejnskou zahradu v areálu Senátu, se opět rozrostla. Jedna z pávic přivedla na svět dvě mláďata, jedno z nich ale zahynulo prakticky hned po vylíhnutí, řekl ČTK tiskový tajemník Kanceláře Senátu Petr Kostka. Ani jeho přeživší bratříček či sestřička ještě nemá úplně vyhráno. Hrozbou jsou pro něj špatné počasí, neukáznění návštěvníci nebo případní noční dravci.

Před dvěma lety měli pyšný paví otec a jedna z jeho tří partnerek větší důvod k radosti - narodila se jim tehdy paterčata. Tři z pávat loni našla nové působiště v zoologické zahradě v Chlebech na Nymbursku, kam byla zapůjčena. Místo nich letos na jaře do senátní zahrady přibyl párek netradičně zbarvených bílých pávů.

Tito opeřenci nejsou jedinými novými zvířecími obyvateli barokní zahrady. Její vodní nádrž s rákosím si dobrovolně vybrala k vyvedení mláďat potápka. "Kolik má potápčat, se přesně neví, protože se strašně hemží a nejdou spočítat," uvedl Kostka.

Domovské právo ve voliéře u umělé krápníkové stěny mají dva páry výrů, kteří přes den povzneseně dřímají v nejvyšším patře svého příbytku. V zahradním skleníku už tři roky hlídá růst květin papoušek Vokurka. Mezi návštěvníky jsou v oblibě i šupinatí obyvatelé zahrady, které mohou krmit nebo jen fotografovat ve vodní nádrži. Mnozí z karasů, kaprů nebo tolstolobiků už dosáhli úctyhodných rozměrů, které by potěšily každého rybáře.