Zprávy | Z archivu rubriky


Platforma pro renesanci ČSSD doporučuje svolání mimořádného sjezdu, který by se zabýval změnami ve vedení strany, volebním programem, předvolební kampaní a změnou stanov. "Další setrvání Stanislava Grosse ve funkci předsedy ČSSD snižuje výrazným způsobem její šance na důstojný výsledek ve volbách do Poslanecké sněmovny," uvádí se v prohlášení, které platforma rozdala na čtvrteční tiskové konferenci. Mluvčí Jaroslav Doležal uvedl, že platforma naopak podporuje premiéra Jiřího Paroubka, který dokázal zkvalitnit práci kabinetu a zvrátit klesající podporu voličů sociální demokracii. Přetrvávají prý ale nedostatky v řízení strany, "která je do značné míry paralyzována nedostatečnou aktivitou jejího vedení, především předsedy strany Stanislava Grosse". Také Gross chce, aby byl lídrem sociální demokracie v parlamentních volbách i kandidátem na příštího předsedu vlády právě Paroubek. O kandidátkách pro příští volby do Poslanecké sněmovny v roce 2006 bude ČSSD rozhodovat v září či v říjnu.

Krajští lídři výzvu ke svolání mimořádného sjezdu odmítli. Od březnového sjezdu se podle nich situace nijak dramaticky nezměnila, aby to bylo nutné. Předseda ČSSD Ústeckého kraje Petr Benda ke zpochybnění Grosse v čele strany řekl: "Jsou to trapné personální útoky." Moravskoslezský lídr a místopředseda ČSSD Petr Vícha má platformu za nevýznamnou a nepovažuje za nutné se jejími výzvami zabývat. Šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus výzvu k mimořádnému sjezdu odmítl, prý nemá smysl se jí zabývat. "Tato skupinka", neboli platforma, má podle něj pocit, že v ČSSD je třeba neustále vytvářet rozruch. "Aby se o nich mohlo mluvit," dodal.

Novým hlavním trenérem hokejové reprezentace do dvaceti let se stal podle předpokladů Radim Rulík, jenž povede juniorský národní tým společně s Janem Votrubou. Jeho jmenování schválil výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje, který také rozhodl, že společně s Aloisem Hadamczikem povedou seniorskou reprezentaci Mojmír Trličík a Ondřej Weissmann.

Český fotbalista Pavel Nedvěd o dva roky prodloužil smlouvu v Juventusu Turín a v týmu úřadujícího italského mistra zůstane až do roku 2008. Dosavadní kontrakt bývalého kapitána české reprezentace měl vypršet na konci příští sezony. Informaci ČTK potvrdil hráčův manažer Zdeněk Nehoda.

Další letní posilou fotbalistů pražské Sparty se zřejmě ještě před začátkem přípravy stane někdejší slávistický obránce Adam Petrouš. Podle hráčova manažera Pavla Zíky je pravděpodobné, že se na Letné v nejbližších dnech domluví na smlouvě. Vše nyní závisí na tom, kdy se zástupcům českého mistra podaří uzavřít dohodu s Kazaní, kam Petrouš odešel v závěru roku 2003. Tam si ale příliš nezahrál a poslední rok strávil na hostování v Austrii Vídeň.

Dvanáctý ročník bude pro Memoriál Josefa Odložila klíčový. Pondělní závod Grand Prix II v Praze na Julisce je posledním v letošním modelu seriálu atletických mítinků IAAF a organizátoři si chtějí kvalitními výkony zajistit účast mezi světovými podniky i pro další sezonu. Mezinárodní federace IAAF bude měnit hierarchii závodů na zasedání v Helsinkách a udržet společně s ostravskou Zlatou tretrou dva vrcholné mítinky na české území bude velmi obtížné. Stolní tenista Petr Korbel získal v německé lize svůj čtvrtý titul. V minulých letech se třikrát radoval s Grenzau a tentokrát dovedl z pozice prvního hráče týmu k premiérové výhře v lize celek Müller Würzburg. Ve finále Würzburg hrál s TTC Frickenhausenem. První zápas skončil nerozhodně 5:5 a odvetu vyhrál Würzburg 6:2 za podpory 2500 fanoušků. Korbel v sérii neprohrál ani jeden zápas.

Městské muzeum v Čáslavi připravilo na víkend historickou slavnost, jejíž součástí bude rekonstrukce bitvy z třicetileté války. Obyvatelům i návštěvníkům tak chce zábavnou formou připomenout jednu z etap dějin. "Švédové Čáslav plenili, zničili část města," řekla ČTK ředitelka muzea Soňa Dedíková. Slavnost začne v pátek, kdy se vydá ze Žižkova náměstí do ulic města historický průvod šermířů a bubeníků. Bude zvát na sobotní program v parku u zemědělské školy. Otevře se tam dobové tržiště a vojenský tábor. Rekonstrukce bitvy se zúčastní kolem 150 vojáků v dobových uniformách.

V Jihlavě začne v pátek 48. ročník Festivalu sborových umění

Koncertem v chrámu sv. Ignáce začne v pátek již 48. ročník mezinárodního Festivalu sborového umění Jihlava 2005. Kromě devíti českých sborů se na přehlídce špičkových amatérských pěveckých těles představí také interpreti z Rakouska, Belgie a Švédska. Další koncerty se konají v sobotu a v neděli v hotelu Gustav Mahler a domě kultury. "Závěrečný koncert se uskuteční v neděli v rodišti Gustava Mahlera v Kalištích u Humpolce," řekl ČTK ředitel jihlavského domu kultury Radek Blecha.

Pravidelnou součástí festivalu je odborný seminář. Letos se bude týkat jevištního projevu a povede jej belgická sbormistryně Sabine Haenebalckeová. Sobotní dopoledne v hotelu Gustav Mahler je vyhrazeno komorním sborům. Třetí festivalový koncert v sobotu od 19:00 v domě kultury doplní předání cen, které udělila Unie českých pěveckých sborů českým sbormistrům. Dramaturgie podle Blechy usiluje o pestré složení festivalového programu. Jsou zastoupeny všechny typy sborů, zazní lidové písně, duchovní i moderní skladby.

Odbojáři z první a druhé světové války a pozůstalí po nich mají podle Senátu dostávat k důchodu minimálně 200 korun měsíčně. S touto úpravou Senát téměř jednomyslně sněmovně vrátil k novému projednání návrh zákona o ocenění účastníků národního boje za vznik a osvobození Československa. Zákon má zavést příplatek k důchodu pro odbojáře ve výši 50 korun měsíčně za každý měsíc v odboji, což by například za dobu druhé světové války představovalo 3450 korun. Vdovy a vdovci po nich by měli dostávat příplatek v poloviční výši, sirotci pak příplatek ve výši dvou třetin uvedené sumy, což by bylo podle návrhu zákona 20 korun za každý měsíc alespoň jednoho z jejich rodičů v odboji. Podle senátorů by minimální slušná výše tohoto příspěvku měla představovat nejméně 200 korun.

Lidé by podle navrhovaného zákona měli mít nárok na příplatek za každý měsíc strávený v koncentračním či internačním táboře a za boj se zbraní v ruce za vznik Československa nebo proti nacistické diktatuře. Pokud by se do odboje během druhé světové války zapojili na dobu kratší než tři měsíce, dostali by jednorázově 30.000 korun. Nyní mají jednorázovou částku dostat jen lidé, kteří v druhém odboji působili déle než tři měsíce.

Zákon má také zavést zvláštní příspěvek k důchodu ve výši 2500 korun měsíčně pro lidi, kteří byli pronásledováni komunistickým režimem a bojovali proti němu. Příspěvek má být kompenzací za to, že tito lidé ne vždy mohou využívat bezplatné telefonování, vnitrostátní veřejnou dopravu a další výhody. Nárok na částku v poloviční výši by měli i vdovy a vdovci. Příspěvek mají dostávat lidé, kteří byli vězněni za svůj odpor vůči komunistickému režimu nebo byli v táborech nucených prací. Nárok na něj budou mít i ti, kteří se účastnili povstání proti nacistickému režimu v květnu 1945.

Zákon si v případě přijetí příští rok vyžádá ze státního rozpočtu 1,7 miliardy korun, o rok později to má být 1,2 miliardy korun. V dalších letech se částka zřejmě bude prudce snižovat. Lidí, jichž se má zákon týkat, je zhruba 25.000 a je jim v průměru 80 let. Ještě před pěti lety jich byl dvojnásobek.