Zprávy | Z archivu rubriky


Po dlouhé nemoci zemřel v sobotu v Praze ve věku 67 let herec Jiří Kodet. Významný představitel českého divadla i filmu za svou kariéru hrál desítky rolí. Z posledních let si ho diváci mohou pamatovat například ze snímků Knoflíkáři nebo Pelíšky, za něž byl oceněn Českým lvem. Více než deset let byl Kodet členem činohry Národního divadla. Pocházel z dvě stě let starého hereckého rodu. Kodetův pradědeček byl slavný ředitel plzeňského divadla Vendelín Budil, nemanželský syn herce a dramatika Josefa Jiřího Kolára, spoluzakladatele Národního divadla. Jiří Kodet prožil své herecké začátky v Pardubicích a Ostravě. Poté přešel do Prahy, kde stál u zrodu Činoherního klubu. V tomto divadle zažil éru jeho největšího rozkvětu i pozvolného úpadku a zahrál si zde spoustu rolí: Jašu ve Višňovém sadu, Strýčka Váňu, Chlestakova v Revizorovi a další. Po pětadvaceti letech, které v Činoherním klubu strávil, pak odešel do Národního divadla. Zde se představil v dalších krásných rolích, například ve hrách Sbohem Sokrate, Bílý muž a rudá tvář, Na miskách vah. Zahrál si i v mnoha filmech, třebaže v sedmdesátých a osmdesátých letech měli na Barrandově u jeho jména poznámku, že smí hrát jen malé a záporné role. Velké úspěchy na filmovém poli potkaly Kodeta v posledních letech. V roce 1998 obdržel prestižního Českého lva za roli v Knoflíkářích a o dva roky později získal dalšího lva za roli bývalého odbojáře v Pelíšcích. V roce 2003 herec obdržel od prezidenta Václava Klause Medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění. K jeho úmrtí se na svých internetových stránkách vyjádřil i prezident Václav Klaus. "Jeho odchod považuji jak za velkou ztrátu pro českou kulturu, tak i za ztrátu svou osobní," uvedl Klaus.

Patriarcha Církve československé husitské Jan Schwarz v sobotu odstoupil z funkce. Vyvrcholil tak několikaměsíční spor plný osobních invektiv a obviňování z nečistých záměrů při nakládání s penězi a majetkem církve mezi biskupy a patriarchou. Sedmačtyřicetiletý Schwarz se k odstoupení v polovině svého funkčního období rozhodl po sporu o to, kdo povede sobotní bohoslužbu před oficiálním zahájením sněmu v pražských Dejvicích. Ucházel se o ni jak Schwarz, tak emeritní patriarcha Josef Špak. Schwarz si proto vyžádal hlasování, v němž se jasná většina vyslovila proti bohoslužbě patriarchy. "Já jsem toto hlasování pojal jako vyslovení nedůvěry vůči mé osobě," řekl Schwarz. Podle mluvčí ústřední rady církve Hany Tonzarové, která patří do tábora Schwarzových odpůrců, povede dočasně církev jmenovaný správce. Kvůli dění v husitské církvi držely hladovku tři Schwarzovy stoupenkyně. Dvě z žen už hladovku ukončily, třetí, Milada Tomešová, potvrdila, že v protestu bude pokračovat i po patriarchově odstoupení. "Tady se odehrálo něco naprosto bezprecedentního," prohlásila. O patriarchovi se údajně hlasovalo dopoledne ještě před zahájením samotného sněmu, než stačili dorazit všichni delegáti a sněm prý nebyl reprezentativní. Schwarz, který byl sedmým patriarchou v osmdesátileté historii tohoto národního reformačního křesťanského společenství, původně sobotní sněm svolal právě kvůli vyslovení důvěry, nebo nedůvěry své osobě. K Církvi československé husitské se v roce 2001 přihlásilo 99.000 lidí. Byla tak mezi církvemi v Česku pokud jde o počet věřících na třetím místě za katolickou církví a Českobratrskou církví evangelickou.

Na starém ruzyňském letišti v Praze přistál v sobotu časně ráno vojenský speciál s poslední skupinou příslušníků šestého kontingentu české vojenské policie v Iráku. Čtyřicet mužů a osm žen strávilo tři měsíce ve vojenské misi, při níž se starali především o výcvik iráckých policistů a o ochranu velitelů spojeneckých armád. Mezi členy kontingentu byli také čeští lékaři a zdravotnický personál, který byl součástí britské polní nemocnice na základně Šaíba. Návratem 48 vojáků tak skončilo působení zhruba stovky členů 6. kontingentu vojenských policistů, které během června postupně nahradil další, stejně početný kontingent. Společně s dalšími vojáky se vrátil do ČR i velitel končícího kontingentu Milan Diviak, který tak uzavřel svou již třetí misi. "Když to srovnám s loňským rokem, tak určitě nastalo zklidnění bezpečnostní situace. Po celou dobu našeho působení jsme nemuseli řešit žádný závažný incident ani krizovou situaci," uvedl Diviak. Českým instruktorům se podařilo během tří měsíců působení 6. kontingentu vycvičit přímo na základně Šaíba zhruba 150 iráckých policistů a na výcviku dalších téměř 2000 nováčků v policejní akademii v Az-Zubajru se podíleli. Práci českých vojáků podle Diviaka ocenili také jejich zahraniční kolegové a především britští velitelé. Čeští vojenští policisté zatím mají od parlamentu mandát k výkonu své mise do konce tohoto roku.