Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr vnitra František Bublan naznačil, že za útěk podnikatele Radovana Krejčíře by mohl být obviněn velitel neúspěšného zásahu Jan Špitálský. "Obávám se, že se velitele zásahu bude (trestní odpovědnost) týkat nejvíce," řekl Bublan. Bublan poznamenal, že trestní odpovědnost nemusí nutně souviset přímo s korupcí, ale i s tím, jak Špitálský plnil své povinnosti. Špitálský a devět zasahujících policistů bylo po miliardářově zmizení postaveno mimo službu. Případná pochybení nyní vyšetřuje inspekce ministra vnitra. Kvůli skandálu rezignoval policejní prezident Jiří Kolář, Bublan odvolal šéfa protikorupční policie a jeho náměstka. Fatální chyba se podle Bublana stala ve chvíli, kdy jeden z policistů odešel s Krejčířem kamsi dozadu do vily, podle některých informací mu šel Krejčíř ukázat, kde je záchod. V té chvíli byl Krejčíř pouze s jedním policistou, který šel na WC, kde za sebou zavřel dveře. Kamery u domu natočily podnikatele, jak odchází zadními vrátky zahrady do lesa. "Zda tam na něj někdo čekal s autem, nevím," uvedl ministr. Bublan popřel, že by za selháním policie stála rivalita jednotlivých útvarů, nevěří ani příliš, že šlo o korupci. Bývalý ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD) uvedl, že šlo o systémové chyby způsobené nedůvěrou mezi policisty, ale také nedůvěrou státních zástupců vůči policistům. Inspekce ministra vnitra prověřuje rovněž informace, že měl Krejčíř na policejním prezidiu vysoce postaveného informátora. "Možná z toho bude něco zajímavého, možná ale také, že ne," řekl k tomu Bublan.

Ústavní soud (ÚS) rozhodl, že únorové prodloužení vazby sbormistru Bambini di Praga Bohumilu Kulínskému bylo v rozporu s Ústavou. ÚS ale nemůže Kulínského sám pustit z vazby, proto vrátil případ Okresnímu soudu pro Prahu 4 k novému projednání. Verdikt ÚS je pro obecný soud závazný. Měl by tedy Kulínského, který je stíhán kvůli údajnému sexuálnímu zneužívání 49 bývalých sboristek, z vazby propustit, nebo prokázat, že ovlivňoval svědky. Pražský obvodní soud musí podle ÚS rozhodnout neprodleně. Ústavní soud vyhověl stížnosti advokáta Tomáše Sokola na to, že Kulínský neměl možnost vyjádřit se k prodloužení vazby a důvodům pro ni. "Byl jsem soudem vyslechnut pouze jednou, a to při vzetí do vazby loni v listopadu," řekl Kulínský. Prodloužení vazby bylo podle ÚS nezákonné. Jako variantu vazby ÚS navrhl například dohled probačních úředníků. Pokud tedy obecný soud neprokáže Kulínského snahu ovlivňovat svědky, bude moci sbormistr žádat odškodné za pobyt ve vazbě od února. Sokol ale odmítl komentovat dotaz ČTK, zda bude o odškodné žádat. Podle policie trestná činnost Kulínského spadá do let 1984 až 2004. Podle obvinění dívky například osahával v sauně, nejméně ve dvou případech měl údajně s nezletilými pohlavní styk. Devadesát procent případů se prý stalo na zájezdech po republice a v zahraničí. Některé z poškozených byly v době, kdy je Kulínský údajně sexuálně obtěžoval, starší 15 let. Protože však byly v závislém postavení na sbormistrovi, týká se paragraf o pohlavním zneužívání i jejich kontaktů s Kulínským.

Česká republika by podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana měla posílit personální obsazení obchodně-ekonomických úseků svých zastupitelských úseků v Číně, Rusku a pobaltských státech, aby tuzemské firmy mohly lépe využít vysoký exportní potenciál těchto trhů. Ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda tvrdí, že jeho resort společně s ministerstvem průmyslu a obchodu nyní hledá cesty, jak například spojit síly zastupitelských úřadů s agenturami CzechTrade a Czechinvest. "Když říkáme posilovat (obchodně-ekonomické úseky zastupitelských úřadů), tak na základě vládou schválených strategií. Chceme proto posílit zastoupení v Číně, Rusku a v Pobaltí a jsme připraveni participovat na výdajích, které budou spojeny s výkonem obchodně-ekonomických úseků zastupitelských úřadů," řekl dnes novinářům Urban. Podle Svobody se ministerstvo zahraničních věcí musí vyrovnat s tlakem na snižování počtu zaměstnanců státní správy a na druhou stranu rostou nároky na českou zahraniční službu. "To musí jít cestou, že musí být přesouváni lidé v rámci tohoto systému a tady budeme intenzivně spolupracovat s ministerstvem průmyslu a obchodu," uvedl Svoboda. Podle Svobody budou muset být kvůli úsporám uzavřeny některé české zastupitelské úřady. "Musíme šetřit lidi, prostředky a síly," uvedl Svoboda. Urban upozornil, že tato opatření by se ale neměla týkat perspektivních exportních zemí.