Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus vyzval v pátek dopisem ostatní nejvyšší ústavní činitele a šéfy pěti parlamentních stran k "seriózní" diskusi o Evropské unii a jejím směřování. Klaus píše, že by uvítal, kdyby se setkání prezidenta, premiéra, šéfů obou parlamentních komor a předsedů stran konalo co nejdříve během léta.

Klaus, který nedávno odmítl nálepku euroskeptika, chce najít s premiérem Jiřím Paroubkem, šéfy komor Lubomírem Zaorálkem Přemyslem Sobotkou a předsedy ČSSD, ODS, KDU-ČSL, Unie svobody- DEU a KSČM místa, kde se shodnou. Prezident chce najít výchozí pozici země pro celoevropskou diskusi. "Protože závažnost tématu přesahuje rozměry každodenního politického života, jsem přesvědčen, že tato debata musí proběhnout i na úrovni nejvyšších představitelů České republiky pod patronací hlavy státu," napsal Klaus v dopise.

K jeho napsání Klause vedla situace, která v členských zemích vznikla po krachu referend o euroústavě ve Francii a Nizozemsku a neúspěšném jednání o budoucím rozpočtu EU. To podle Klause před Českou republiku postavilo řadu nových otázek. "Naše republika má právě teď neopakovatelnou příležitost promluvit do základních otázek celoevropského směřování. Jde o příležitost, kterou jsme v minulosti neměli a která se v budoucnu nemusí opakovat," prohlásil Klaus. Podle Klause politici nemohou zůstat pasivní, protože nevystačí se stanovisky, které byla vývojem situace překonány.

Klausovy názory na EU a euroústavu se blíží opoziční ODS, jejímž je Klaus čestným předsedou, avšak odlišné jsou od vlády a koaličních stran. Výměna stanovisek se v poslední době několikrát přiostřila. Paroubek dokonce hlavě státu pohrozil, že ho nepustí na cesty do zahraničí, pokud bude o EU říkat něco jiného než vláda. Nakonec si oba svoje pozice vysvětlili.

Povinnost živnostníků dávat ke každému nákupu nad 50 korun zákazníkovi účtenku se nezmění. Občanští demokraté v pátek ve sněmovně neuspěli se svým návrhem tuto povinnost zrušit. Opatření, které bylo přijato letos na jaře, tak od 1. července vstupuje v platnost. Za nesplnění povinností vydávat účtenky hrozí živnostníkům pokuta až milion korun.

S rozhodnutím poslanců nesouhlasí ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. "Je to tedy horké téma pro jednání s kolegou (ministrem financí) Bohuslavem Sobotkou. Přinejmenším budu požadovat, aby byla platnost (tohoto opatření) posunuta k datu platnosti zákona o registračních pokladnách, tedy k 1. lednu 2007. Podnikatelé by tak do té doby nemuseli ručně vypisovat paragony," řekl dnes ČTK Urban, podle kterého vydávání účtenek živnostníkům výrazně zkomplikuje práci.

"Jde o neúspěšný pokus vlády o boj s šedou ekonomikou. Tato snaha by se měla ubírat jiným směrem, ne bazírovat na takovýchto maličkostech," doplnil prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Opatření navíc podle něj do jisté míry supluje platnou povinnost prodávajícího vydat paragon na zboží, pokud o to zákazník požádá.

Předseda poslanců ČSSD a sněmovního rozpočtového výboru Michal Kraus ale poznamenal, že Sdružení na ochranu spotřebitelů, zavedení účtenek vítá. "Vítají to veřejně a určitě vědí proč. Protože každý obchodník by měl mít registrační pokladnu nejen proto, aby nešidil stát, ale aby také nešidil spotřebitele. Jestliže bude mít registrační pokladnu, tak je přece úplně jedno, jestli účtenka bude na deset, 50 nebo 1000 korun," řekl.

Celkem 11 opilých školáků skončilo ve čtvrtek v péči pražských záchranářů. S lahví alkoholu v ruce slavily vysvědčení a konec školního roku děti ve věku od 13 do 17 let - pět dívek a šest chlapců. Šestnáctiletý hoch skočil kvůli opilosti na jednotce intenzivní péče, dvě stejně staré dívky byly převezeny na záchytku. ČTK to sdělila mluvčí pražské záchranky Simona Cigánková. "Ve výčtu jsou zmíněny pouze výjezdy, které skončily v nemocnici. Několik opilých dětí také přivezli do nemocnic jejich rodiče. "S jistotou lze tedy říci, že v nemocnicích bylo ošetřeno či hospitalizováno daleko více dětí, než včera pražští záchranáři vezli," dodala Cigánková.

Prvního opilého školáka vezla záchranka na ošetření už před 11:00. Šestnáctiletý mladík se potácel před hotelem Comfort v Praze 6 - Řepích. Posledním byl hoch, který byl tak opilý, že ho večer před 19:00 sanita musela odvézt na dětskou jednotku intenzivní péče Všeobecné fakultní nemocnice. Školáci popíjeli na nejrůznějších místech. Záchranka zasahovala na dětském hřišti, autobusové zastávce, u rybníka a alkoholem zmoženou dívku nalezli záchranáři ležet také před katedrálou sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze 2.

Nejvíce práce však záchranářům a policii přidělaly dvě dívky, které se posilněny alkoholem usadily na strom ve Štěpánské ulici v Praze 2. Opilé školačky byly agresivní a poté, co je ze stromu sundali hasiči, se pokoušely zdemolovat vnitřek sanitky. Policisté jim proto museli nasadit pouta. Nakonec skončily na záchytce nemocnice Na Bulovce.

Podle Cigánkové jsou případy konzumace alkoholu dětmi stále častější. Děti se opíjejí například i při pálení čarodějnic či oslavě Valentýna - svátku zamilovaných. "Výjimkou nebývají ani situace, kdy se parta dětí složí na koupi často tvrdého alkoholu, který pak konzumuje v parcích a na dětských hřištích," uvedla mluvčí.

Úspěchům ČSSD se Stanislavem Grossem v čele 100 dní po sjezdu, který ho zvolil stranickým lídrem, nevěří politologové ani sociální demokraté. Politologové nepovažují Grossovu revitalizaci za možnou a soudí, že je jen otázkou času, kdy z politiky odejde. Socialisté, kteří ho před sjezdem masivně podpořili, se nedávno naopak jednomyslně vyslovili pro premiéra Jiřího Paroubka, protože doufají, že je dovede k volebnímu vítězství.

"Jeho osud je nyní v rukou Paroubka. Když se rozhodne, že jeho sestřelení odloží, pak ještě vydrží," poznamenal ke Grossovu osudu politolog Oskar Krejčí. U Grosse vidí odhodlání v politice zůstat. Považoval by to ale za riskantní pro ČSSD. Dodal také, že Grosse už opustili jeho stoupenci a přátelé a "zařadili se za Paroubka nebo pobíhají po Praze a nevědí, co dělat".

"Podpora Grossovi před sjezdem byla vyjádřením nechuti vůči lídrovi lidovců Miroslavu Kalouskovi," soudí politoložka Vladimíra Dvořáková. Socialisté si nyní, když potřeba tohoto obranného mechanismu pominula, uvědomují, že by jim Gross ve volbách neprospěl. Preference ČSSD rostou díky Paroubkovi a také proto, že ji veřejnost přestala vnímat jako stranu "rozhádaných strejců", dodala.

"Jako předseda se ještě nevyvinul," soudí o Grossovi politolog Zdeněk Zbořil. Šéf ČSSD podle něj patří i přes nízký věk ke staré, odcházející generaci politiků. "Řekl bych, že se ještě vrátí, ale tak za dvacet let," poznamenal k politickým perspektivám šéfa ČSSD.