Zprávy | Z archivu rubriky


Hlavní favorit Jan Kopecký s vozem Škoda Fabia WRC zvládl nejlépe exhibiční úvod Rallye Bohemia, šestého dílu mezinárodního mistrovství České republiky v automobilových soutěžích. Úřadující domácí šampion byl nejrychlejší v divácké supererzetě na okruhu v Sosnové na Českolipsku. Vzhledem k tomu, že vozy nejvyšší kategorii A8 se do oficiálního pořadí rallye, která je součástí Evropského poháru, stejně jako loni nezapočítávají, figuruje v redukovaném pořadí na prvním místě Josef Semerád s mitsubishi. Ten dosáhl na mokré a deštěm kropené trati absolutně třetí čas. Stejně jako dalším jezdcům startujícím později mu pomohlo, že jeho předchůdci postupně čistili trať od největších kaluží a nečistot. Semeráda vedle Kopeckého porazil už jen Václav Pech s Fordem Focus WRC.

"Podobné erzety jsou atrakcí pro diváky, závodit se začne až v sobotu," nepřeceňoval Kopecký svůj čas. Pochvaloval si ale, že správně zvolil pneumatiky na mokrý povrch. "Sice jsem se dostal dvakrát mimo ideální stopu, ale jinak to šlo," řekl Kopecký, jenž byl na Bohemii před rokem nejrychlejší.

V sobotu pokračuje 32. ročník Bohemia rallye osmi rychlostními zkouškami, v neděli na jezdce čekají zbývající čtyři měřené úseky. "Hlavně sobotní erzety jsou krásné a těžké," řekl Kopecký. Připojil se tak například k Pechovi, který předpovídal, že druhý den soutěže hodně napoví o pozdějším vítězi a nejrychlejším jezdci. "Normálně se rozhoduje v neděli, ale tady to bude asi jiné," podotkl Pech.

Úspěchům ČSSD se Stanislavem Grossem v čele 100 dní po sjezdu, který ho zvolil stranickým lídrem, nevěří politologové ani sociální demokraté. Politologové nepovažují Grossovu revitalizaci za možnou a soudí, že je jen otázkou času, kdy z politiky odejde. Socialisté, kteří ho před sjezdem masivně podpořili, se nedávno naopak jednomyslně vyslovili pro premiéra Jiřího Paroubka, protože doufají, že je dovede k volebnímu vítězství.

"Jeho osud je nyní v rukou Paroubka. Když se rozhodne, že jeho sestřelení odloží, pak ještě vydrží," poznamenal ke Grossovu osudu politolog Oskar Krejčí. U Grosse vidí odhodlání v politice zůstat. Považoval by to ale za riskantní pro ČSSD. Dodal také, že Grosse už opustili jeho stoupenci a přátelé a "zařadili se za Paroubka nebo pobíhají po Praze a nevědí, co dělat".

"Podpora Grossovi před sjezdem byla vyjádřením nechuti vůči lídrovi lidovců Miroslavu Kalouskovi," soudí politoložka Vladimíra Dvořáková. Socialisté si nyní, když potřeba tohoto obranného mechanismu pominula, uvědomují, že by jim Gross ve volbách neprospěl. Preference ČSSD rostou díky Paroubkovi a také proto, že ji veřejnost přestala vnímat jako stranu "rozhádaných strejců", dodala.

"Jako předseda se ještě nevyvinul," soudí o Grossovi politolog Zdeněk Zbořil. Šéf ČSSD podle něj patří i přes nízký věk ke staré, odcházející generaci politiků. "Řekl bych, že se ještě vrátí, ale tak za dvacet let," poznamenal k politickým perspektivám šéfa ČSSD.

Za sexuální útoky na téměř 30 žen, vydírání a výtržnictví poslal v pátek ústecký okresní soud Martina Dunu na sedm let do vězení. Muž byl do svého zadržení znám jako výtahový fantom, protože na ženy v řadě případů útočil ve výtahu nebo v jeho blízkosti. Po svém zadržení v listopadu 2003 utekl ze severočeské policejní správy, kam ho policisté přivezli k výslechu. Duna se ke 14 činům doznal.

Soud pro muže, který podle znalců trpí sexuální deviací, nařídil ústavní léčbu. Rozsudek je pravomocný. Obžalovaný i státní zástupkyně se vzdali práva na odvolání. Znalci ve svých posudcích upozornili na to, že sexuální deviace výrazně snížila Dunovy ovládací schopnosti. Bez ústavní léčby by Duna mohl být podle znalců svému okolí nebezpečný.

Duna v pátek řekl, že nad činy nepřemýšlel. "Já jsem to teoreticky ani nepotřeboval dělat, protože mám ženu a děti, ale nemohl jsem si pomoci a pak už se to nedalo zastavit," uvedl. "Je mi to líto," dodal. Kdyby prý mu byla nařízena léčba již dříve, nemusel skutky spáchat. Duna byl v minulosti několikrát trestaný. Muž během deseti měsíců v roce 2003 napadl 28 žen na celém území Čech. Obžalován byl z útoku na 29 žen.

Za sexuální útoky hrozilo obžalovanému osm let. Výši trestu předseda senátu zdůvodnil tím, že se Duna během líčení nikdy ženám neomluvil a lítost projevil až nyní. Řada z jeho obětí zřejmě bude mít celoživotní psychické následky. Soud se tak ztotožnil s návrhem státní zástupkyně.