Zprávy | Z archivu rubriky


Celkem 11 opilých školáků skončilo ve čtvrtek v péči pražských záchranářů. S lahví alkoholu v ruce slavily vysvědčení a konec školního roku děti ve věku od 13 do 17 let - pět dívek a šest chlapců. Šestnáctiletý hoch skočil kvůli opilosti na jednotce intenzivní péče, dvě stejně staré dívky byly převezeny na záchytku. ČTK to sdělila mluvčí pražské záchranky Simona Cigánková. "Ve výčtu jsou zmíněny pouze výjezdy, které skončily v nemocnici. Několik opilých dětí také přivezli do nemocnic jejich rodiče. "S jistotou lze tedy říci, že v nemocnicích bylo ošetřeno či hospitalizováno daleko více dětí, než včera pražští záchranáři vezli," dodala Cigánková.

Prvního opilého školáka vezla záchranka na ošetření už před 11:00. Šestnáctiletý mladík se potácel před hotelem Comfort v Praze 6 - Řepích. Posledním byl hoch, který byl tak opilý, že ho večer před 19:00 sanita musela odvézt na dětskou jednotku intenzivní péče Všeobecné fakultní nemocnice. Školáci popíjeli na nejrůznějších místech. Záchranka zasahovala na dětském hřišti, autobusové zastávce, u rybníka a alkoholem zmoženou dívku nalezli záchranáři ležet také před katedrálou sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze 2.

Nejvíce práce však záchranářům a policii přidělaly dvě dívky, které se posilněny alkoholem usadily na strom ve Štěpánské ulici v Praze 2. Opilé školačky byly agresivní a poté, co je ze stromu sundali hasiči, se pokoušely zdemolovat vnitřek sanitky. Policisté jim proto museli nasadit pouta. Nakonec skončily na záchytce nemocnice Na Bulovce.

Podle Cigánkové jsou případy konzumace alkoholu dětmi stále častější. Děti se opíjejí například i při pálení čarodějnic či oslavě Valentýna - svátku zamilovaných. "Výjimkou nebývají ani situace, kdy se parta dětí složí na koupi často tvrdého alkoholu, který pak konzumuje v parcích a na dětských hřištích," uvedla mluvčí.

Povinnost živnostníků dávat ke každému nákupu nad 50 korun zákazníkovi účtenku se nezmění. Občanští demokraté v pátek ve sněmovně neuspěli se svým návrhem tuto povinnost zrušit. Opatření, které bylo přijato letos na jaře, tak od 1. července vstupuje v platnost. Za nesplnění povinností vydávat účtenky hrozí živnostníkům pokuta až milion korun.

S rozhodnutím poslanců nesouhlasí ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. "Je to tedy horké téma pro jednání s kolegou (ministrem financí) Bohuslavem Sobotkou. Přinejmenším budu požadovat, aby byla platnost (tohoto opatření) posunuta k datu platnosti zákona o registračních pokladnách, tedy k 1. lednu 2007. Podnikatelé by tak do té doby nemuseli ručně vypisovat paragony," řekl dnes ČTK Urban, podle kterého vydávání účtenek živnostníkům výrazně zkomplikuje práci.

"Jde o neúspěšný pokus vlády o boj s šedou ekonomikou. Tato snaha by se měla ubírat jiným směrem, ne bazírovat na takovýchto maličkostech," doplnil prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Opatření navíc podle něj do jisté míry supluje platnou povinnost prodávajícího vydat paragon na zboží, pokud o to zákazník požádá.

Předseda poslanců ČSSD a sněmovního rozpočtového výboru Michal Kraus ale poznamenal, že Sdružení na ochranu spotřebitelů, zavedení účtenek vítá. "Vítají to veřejně a určitě vědí proč. Protože každý obchodník by měl mít registrační pokladnu nejen proto, aby nešidil stát, ale aby také nešidil spotřebitele. Jestliže bude mít registrační pokladnu, tak je přece úplně jedno, jestli účtenka bude na deset, 50 nebo 1000 korun," řekl.