Zprávy | Z archivu rubriky


O zakázce na tisícovku nových armádních nákladních aut za 2,5 miliardy korun kabinet rozhodne na některém ze svých příštích zasedání v průběhu léta. ČTK to řekl mluvčí ministra obrany Andrej Čírtek. Armáda i opoziční ODS zastávají názor, že na vozy nebude třeba vypisovat výběrové řízení, protože podle nich patří mezi strategické zakázky. Zákon to v takovém případě umožňuje.

Jasným favoritem je kopřivnická Tatra. Prosazuje ji jak ministr obrany Karel Kühnl, tak náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Tvrdí, že žádná země, která má doma výrobce nákladních automobilů, by je nekupovala pro armádu v zahraničí. Se stanoviskem vojska se tentokrát ztotožnil i stínový ministr obrany Petr Nečas (ODS), který většinou armádu za způsob vypisování zakázek kritizuje. "Za situace, kdy máme jednoho domácího výrobce, který je schopen dodat konkurenceschopný výrobek, tak oslovení jednoho dodavatele je v tomto případě správným krokem," řekl ČTK. Souhlasí i s tím, že projekt je strategickou zakázkou - nákladní automobil této kategorie označuje za "páteř mobility ozbrojených sil". Komunisté by sice také dali přednost Tatře, výběrové řízení by se však podle nich vypsat mělo. Tendr by prý mohl být nastaven tak, aby byl výhodný pro českou ekonomiku. "Lze najít cestu, jak udělat výběrové řízení, aby v něm Tatra Kopřivnice obstála slušně," uvedl místopředseda sněmovního branného výboru Václav Frank.

Za sexuální útoky na téměř 30 žen, vydírání a výtržnictví poslal v pátek ústecký okresní soud Martina Dunu na sedm let do vězení. Muž byl do svého zadržení znám jako výtahový fantom, protože na ženy v řadě případů útočil ve výtahu nebo v jeho blízkosti. Po svém zadržení v listopadu 2003 utekl ze severočeské policejní správy, kam ho policisté přivezli k výslechu. Duna se ke 14 činům doznal.

Soud pro muže, který podle znalců trpí sexuální deviací, nařídil ústavní léčbu. Rozsudek je pravomocný. Obžalovaný i státní zástupkyně se vzdali práva na odvolání. Znalci ve svých posudcích upozornili na to, že sexuální deviace výrazně snížila Dunovy ovládací schopnosti. Bez ústavní léčby by Duna mohl být podle znalců svému okolí nebezpečný.

Duna v pátek řekl, že nad činy nepřemýšlel. "Já jsem to teoreticky ani nepotřeboval dělat, protože mám ženu a děti, ale nemohl jsem si pomoci a pak už se to nedalo zastavit," uvedl. "Je mi to líto," dodal. Kdyby prý mu byla nařízena léčba již dříve, nemusel skutky spáchat. Duna byl v minulosti několikrát trestaný. Muž během deseti měsíců v roce 2003 napadl 28 žen na celém území Čech. Obžalován byl z útoku na 29 žen.

Za sexuální útoky hrozilo obžalovanému osm let. Výši trestu předseda senátu zdůvodnil tím, že se Duna během líčení nikdy ženám neomluvil a lítost projevil až nyní. Řada z jeho obětí zřejmě bude mít celoživotní psychické následky. Soud se tak ztotožnil s návrhem státní zástupkyně.