Zprávy | Z archivu rubriky


České aerolinie utratily loni přes 130 milionů korun za poradenství a konzultační služby. Stejné výdaje jiných firem se státním podílem, například Českých drah či ČEZ, jsou přitom o desítky milionů nižší, uvedl dnes Český rozhlas Radiožurnál s odvoláním na tři na sobě nezávislé zdroje. ČSA ale srovnání odmítají a kritiku odsuzují. Prezident ČSA Jaroslav Tvrdík Radiožurnálu nechtěl sumu potvrdit. Společnost podle něj loni zaplatila za personální audit, akviziční poradenství, studii ke zlepšení finančního řízení a zavedení manažerského účetnictví. Firma podle něj realizovala loni některé historicky ojedinělé projekty. "K největším z těchto projektů patří rozhodování o budoucnosti střednětraťové flotily. K výběru letadel nové generace firma použila služeb externího a právního poradce," řekl. Podle Radiožurnálu například konzultace, zda koupit tzv. střednětraťová letadla od Boeingu či Airbusu, stála kolem 40 milionů korun. Členové představenstva ČSA upozornili, že konzultační podpory využívají jak všechny velké světové firmy včetně aerolinií, tak významné české společnosti. Podle dostupných analýz jsou výdaje na konzultační služby společnosti na spodní hranici úrovně s firmami srovnatelnými s ČSA. Zásadní však podle představenstva ČSA není výše, ale rentabilita a celkový přínos vynaložených prostředků. Ministerstvo dopravy ke kritice uvedlo, že nemůže kontrolovat hospodaření ČSA, které je akciovou společností. Přibližně 56,4 procenta ČSA vlastní stát prostřednictvím FNM a 34,6 procenta ovládá Česká konsolidační agentura. Dopravce loni rozšířil flotilu o deset letadel na 45 strojů. Nyní provozuje 50 letadel. Loni přepravila společnost rekordních 4,34 milionu cestujících. Zisk loni činil přes 250 milionů korun, letos by měl dosáhnout 521 milionů korun. ČSA chtějí ve dvou letech rozšířit letadlový park z 35 na 50 letadel a zvýšit počet cestujících na 5,4 milionu.

Po thajských vězních Emilu Novotném a Radku Hanykovicsovi se nyní bude pražský soud zabývat dalším cizozemským rozsudkem nad českým pašerákem drog. Tentokrát jde o Ladislava Žerovnického, kterému ve Švédsku vyměřili deset let vězení za pašování téměř 17 kilogramů heroinu. Veřejné zasedání o návrhu na uznání cizozemského rozhodnutí se uskuteční 18. července, řekl ČTK soudce Kamil Kydalka. Švédská policie zadržela Žerovnického v červenci 2001 zároveň se ženou s českým pasem, když připluli do západošvédského Göteborgu trajektem z dánského Fredrikshamnu. Švédští celníci tehdy pojali vůči Čechům podezření, a proto prohledali jejich automobil. V úkrytu za zadním sedadlem našli celkem 16,9 kilogramu heroinu.

Klaus podepsal zákon o mezinárodní spolupráci finančních úřadů

České finanční úřady dostaly novou zbraň v boji proti neplatičům daní. Spolu s berními úřady v dalších státech Evropské unie mohou u rizikových firem provádět souběžné kontroly ve všech státech, kde tyto společnosti působí. Novelu příslušných zákonů dnes podepsal prezident republiky Václav Klaus, sdělil ČTK jeho mluvčí Petr Hájek. Čeští berní úředníci se budou moci domluvit se svými kolegy v dalších členských zemích EU a ve stejnou dobu zkontrolovat nějakou společnost ve všech státech, kde má povinnost platit daně. Úřady by například kontrolovaly správnost nastavení převodních cen mezi společnostmi z nadnárodních skupin.