Zprávy | Z archivu rubriky


Několik stovek věřících si ve středu při bohoslužbě v pražské Betlémské kapli připomnělo památku reformátora Jana Husa, od jehož upálení uplynulo 590 let. "Jeho osvobodivá cesta za pravdou nás i dnes může oslovit," řekl shromážděným mimo jiné biskup Církve československé husitské Štěpán Klásek. Myslí si ale, že Hus by ani dnes neměl mnoho důvodů chválit. V České republice ho sice připomíná řada pomníků, "ale neschováváme někdy za jejich nadživotní velikost svou vlastní lidskou malost?" dotázal se řečnicky biskup.

Mezi hosty byli i premiér a člen CČSH Jiří Paroubek a také místopředseda Poslanecké sněmovny a KDU-ČSL Jan Kasal. Paroubek v krátkém projevu ocenil například to, že Hus dokázal oslovovat kromě tehdejších učenců i široké vrstvy obyvatelstva. Hnutí, na jehož počátku stál, bylo podle předsedy vlády nejen náboženské, ale i národní a sociální. V závěru shromáždění zazněl v Betlémské kapli i husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci.

Současní protestanti vyzdvihují na Husově odkazu jako živé momenty stálý zřetel k autoritě Písma, svobodu svědomí, ochotu držet se pravdy, nedogmatickou otevřenost a životní opravdovost. Hus kritizoval církevní praxi a požadoval návrat k chudé církvi, za což na něj byla uvalena klatba. Odmítl ale své učení odvolat. Rozhodnutím církevního koncilu v Kostnici byl v roce 1415 upálen.

Nedávno zesnulý papež Jan Pavel II. vyjádřil v roce 1999 nad Husovou smrtí lítost. Neznamená to však jeho úplnou rehabilitaci. Katolíci stále některé reformátorovy myšlenky považují za mylné.

Husa si ve středu lidé připomněli také bohoslužbou v Husinci na Prachaticku, kde se reformátor narodil. Program tam vyvrcholil Husineckou výzvou, v níž církevní historici prosí papeže, aby se Hus stal pramenem smíření pro všechny vyznavače Krista. Akce v Husinci se zúčastnil i prezident Václav Klaus, který se k CČSH rovněž hlásí.

Tuto církev momentálně sužují vnitřní rozepře, které v červnu vyvrcholily odstoupením Jana Schwarze z funkce církevního patriarchy. Schwarz odstoupil kvůli několikaměsíčnímu sporu plnému osobních invektiv a obviňování z nečistých záměrů při nakládání s penězi a církevním majetkem. Vedením CČSH byl prozatím pověřen biskup Klásek.

Téměř 200 lidí z Horního Jiřetína a Černic na Mostecku se ve středu zapojilo do živého řetězu, jenž má obce symbolicky chránit před postupem těžby uhlí. Místní lidé spolu s ekologickými aktivisty zároveň vysadili pět lip jako trvalou ochranu domů před zbouráním. "Nepochybujeme o tom, že boj za zachování našich domovů bude úspěšný," řekl ČTK zastupitel Horního Jiřetína Vladimír Buřt.

Středeční shromáždění odpůrců pokračování těžby bylo součástí akce Týden na hraně, kterou v Horním Jiřetíně a okolí organizuje ekologická organizace Hnutí Duha. Kromě pomoci při úklidu obce a opravách nedalekého zámku Jezeří se ekologičtí aktivisté zaměřují zejména na kampaň za zachování stávajících územních limitů těžby uhlí. Právě jejich prolomení by podle nich ohrozilo další existenci Horního Jiřetína i Černic. Obyvatelé obou obcí sousedících s lokalitami soukromé těžební firmy Mostecká uhelná vyjádřili v únorovém referendu jednoznačný nesouhlas s rozšířením těžby uhlí. V žádném případě se nechtějí stěhovat, drtivá většina ze 1430 oprávněných voličů proto hlasovala za záchranu svých domovů.

Osud limitů těžby závisí na podobě územního plánu Ústeckého kraje, který by krajští zastupitelé měli schválit na podzim. Při nedávné besedě s obyvateli obou obcí ústecký hejtman Jiří Šulc (ODS) vyjádřil přesvědčení, že většina z 55 zastupitelů zvedne ruku pro variantu územního plánu se zachováním limitů. "Musím však upozornit, že limity jsou asi tak pětadvacetiprocentní zárukou zastavení těžby. Důležité je odepsání uhelných zásob pod Krušnými horami. Přistoupí-li k tomu vláda, bude vyhráno už tak na 75 procent. Pokud však budou vaše domy stát na uhlí, stoprocentní záruku mít nebudete nikdy," řekl během besedy Šulc.

Na rakouské hoře Grossglockner bylo ve středu nalezeno mrtvé tělo pohřešovaného českého horolezce. Oznámila to policie, podle níž je pravděpodobné, že se tento čtyřiašedesátiletý alpinista zřítil v pondělí při výstupu po jižní stěně. Mrtvý byl objeven při opakované pátrací akci v nadmořské výšce 3200 metrů. Tělo přepravil vrtulník do údolí.

Po pohřešovaném začali v úterý pátrat záchranáři ze středisek v Kalsu a Lienzi, ale odpoledne museli akci přerušit vzhledem k vysokému lavinovému nebezpečí v místě zásahu. Na Grossglockneru byli v úterý zachráněni tři čeští alpinisté, kteří se tam v pondělí ocitli v nouzi kvůli špatnému počasí.

Telecom: Z USA směřují do republiky další podvodná volání

Některé zákazníky Českého Telecomu ve středu opět obtěžovala podvodná volání, která je lákala na hodnotnou výhru. O tu je třeba zavolat na linku se zvýšeným tarifem 70 korun za minutu hovoru. Hovor trvá zhruba deset minut, lidé tak mohou provolat nejméně 700 korun. ČTK o tom informoval Český Telecom.

O zvýšené ceně hovoru předem oznamuje dnes již povinná hláska, takže většina lidí stačí včas zavěsit, aniž by utrpěla finanční újmu. Podvodné telefonáty se objevovaly i minulý týden. Telecom uvedl, že celkem tento telefonát mělo přibližně 90.000 zákazníků. Z toho 12.000 lidí zvedlo sluchátko a zhruba 500 lidí na číslo se zvýšeným tarifem zavolalo.

Zákazníky náhodně obvolávají automatické hlásky ze zahraničí. Lákají je například na výhru digitálního fotoaparátu nebo Škody Octavia. Volání může pocházet z čísla 0018668493243, ale v některých případech není možné volajícího na displeji telefonního přístroje identifikovat. Volanému je slíbena výhra, o kterou se však musí přihlásit na čísle 906702427. Jde o linku se zvýšenou tarifikací, která byla přidělena jednomu z alternativních telekomunikačních operátorů.

Českou a slovenskou kinematografii zastupuje v soutěži MFF v Karlových Varech snímek režiséra Martina Šulíka Sluneční stát, který na plzeňském Finále dostal Zlatého ledňáčka. Před deseti lety tu jeho Záhrada získala Zvláštní cenu poroty, cenu Mezinárodní federace filmového tisku (FIPRESCI), Mezinárodní federace filmových klubů (FICC) a ocenění ekumenické poroty.

"Záměrně jsme filmu dali název podle Campanellova utopického díla, zdálo se nám, že tak dostane ironický podtón," řekl režisér na setkání s novináři. Stejně tak záměrně zvolili podtitul Hrdinové dělnické třídy. "Slovo dělník zmizelo z našich slovníků, mluví se o manažerech a podnikatelích. Všichni mě od toho zrazovali, tvrdili, že to vyžene lidi z kina. V podstatě měli pravdu," dodal režisér, který na scénáři pracoval s Markem Leščákem. Nejprve se měl příběh odehrávat na Slovensku, až prý producent Čestmír Kopecký měl nápad, aby dějištěm příběhu bylo Ostravsko. "Odráží totiž významné změny v sociální a kulturní oblasti se vším dobrým i zlým, co přinesla doba," dodal režisér.

Sluneční stát je na plakátech uváděn jako "československý" film, tedy bez pomlčky. "Myslím, že to je správné, bylo poloviční zastoupení financí i profesí," vysvětlil Šulík. Vítá, že rozvoj kinematografie je jednou z priorit slovenského ministerstva kultury, které výrazně podporuje některé projekty. Podle něj to však není systémové řešení - chybějí jiné zdroje a slovenská televize nevstupuje do koprodukcí.